Практичне заняття - 1
- 22-03-2022, 22:58
- 731
8 Клас , Всесвітня історія 8 клас Подаляк, Лукач, Ладиченко
§5. ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 1
Варіант 1. Наслідки Великих географічних відкриттів для історії людства
Прочитайте текст та пригадайте матеріал § 1. Об’єднайтесь у дві команди та проведіть диспут, під час якого одна команда буде наводити аргументи про позитивні наслідки Великих географічних відкриттів у різних сферах, а друга - про негативні.
Великі географічні відкриття справили на сучасників приголомшливе враження. Вони відкрили перед ними новий світ і нові життєві горизонти.
Встановлення постійних зв’язків між Європою й усіма нововідкритими землями змінило характер торгівлі. Тепер головна роль відводилася не внутрішнім морям, а океанам: відбувалося переміщення основних торговельних шляхів із Середземного і Балтійського морів у води Атлантики. Це спричинило занепад старих торговельних центрів - Венеції, Генуї, Марселя, Барселони та міст німецької Ганзи. У центрі ділового життя опинилися океанські порти: спочатку Лісабон, Севілья й Антверпен, а згодом - Амстердам і Лондон. Торгівля дедалі міцніше зв’язувала раніше ізольовані континенти в єдине ціле: народжувався світовий ринок.
Подумайте! Чому занепали старі торговельні центри, адже товари, якими вони торгували, залишалися достатньо важливими для європейців?
Індіанські прикраси
Географічні відкриття поклали початок колоніальному розподілу світу. Утворилися колоніальні імперії, а колонізація прирекла цілі народи на рабство та вимирання. Мільйони жителів Америки, Азії та Африки загинули від занесених завойовниками хвороб і жорстокого гноблення. Для корінних американців вторгнення європейців перетворилося на справжній жах - втрату власної історії та самобутньої культури.
Зустріч двох світів внесла зміни в побут і звички. Європейці запозичили в індіанців і навчилися вирощувати чимало сільсько-господарських рослин. Повсюдне розведення в Європі картоплі помітно зменшило загрозу голоду. Кукурудза припала до смаку людям, а також пішла на корм худобі. Зі зростанням виробництва в Новому Світі цукру він став доступним не лише для багатіїв, а й для простолюду. На столах європейців з’явилися томати, квасоля, стручковий перець, какао, ананаси, різноманітні страви з тріски та лососевих риб. З Америки привозили хіну і бальзами, які успішно використовували в медицині. Однією з улюблених розваг стали індіанські ігри з пружними каучуковими м’ячами, попередники сучасних волейболу і баскетболу. На жаль, європейці перейняли в індіанців і деякі шкідливі звички - курити наркотичні трави і пити настої з них. У свою чергу, завойовники збагатили Новий Світ такими культурами, як пшениця, ячмінь, рис, жито, виноград, апельсини, лимони, груші, сливи, яблука, мигдаль, олива. Вони ввезли сюди цукрову тростину, бананове дерево, свиней, коней, кіз і овець.
Календар Майя
Варіант 2. Доколумбові цивілізації Америки
Прочитайте текст підручника та складіть у зошитах порівняльну таблицю «Найвагоміші досягнення доколумбових цивілізацій». Позначте, з якими давніми цивілізаціями зустрілись європейці в Новому Світі, хто був їхніми вождями, які здобутки вони мали в різних сферах економіки та культури. Обміняйтесь зошитом із сусідом і визначте, що у вас спільного, а що відмінного. Після цього вчитель може провести дискусію про можливі перспективи індіанських цивілізацій Америки, якби вони не були захоплені європейцями.
У ході Великих географічних відкриттів європейці відкрили для світу не знайомі раніше, неповторні індіанські цивілізації. Старий світ був вражений оригінальною культурою та мистецтвом цих народів не менше, ніж незліченними скарбами, якими вони володіли. Історія цивілізацій доколумбової Америки сягає сивої давнини. Вона є цікавою не лише сама по собі, їх досягнення вплинули на розвиток усього світу.
Перші міста-держави народу майя з добре налагодженою системою управління з’явилися на початку нашої ери на території сучасної Мексики та інших держав Центральної Америки. Майя - єдиний з народів доколумбової Америки, який мав писемність у вигляді ієрогліфів. Свої книги (кодекси) майя писали фарбами на довгих смугах матеріалу, виготовленого з рослинних волокон, а потім вкладали у футляри. При храмах існували бібліотеки. Майя мали свій календар, уміли визначати затемнення Сонця і Місяця.
Вони першими ввели в математику поняття нуля.
Історія ацтеків до їхньої появи в другій половині XII ст. в Центральній
Мапа Теночтітлана. 1524 р.
Мексиці сповнена загадок. Свою батьківщину вони називали островом Астлан («там, де живуть чаплі»). Місцезнаходження острова й досі залишається невідомим, але саме від нього походить слово «ацтек». Кочові мисливці-ацтеки були дуже войовничими й підкорили собі численні індіанські племена. Виникла могутня імперія зі столицею Теночтітлан (сучасний Мехіко).
Ацтеки були вправними землеробами, чудово володіли гончарним та збройним ремеслом, знали секрети обробки металів. Коли Ернан Кортес ступив у володіння правителя ацтеків Монтесуми, той, аби припинити просування завойовників, вислав назустріч їм своїх послів з дарунками для іспанського короля. Серед безлічі коштовностей знаходились прекрасні витвори індіанських майстрів - розкішний посуд, вишукані прикраси, досконалі фігурки звірів. Така щедрість, утім, не врятувала Монтесуму та його народ від підступного знищення.
На відміну від основної маси індіанських ювелірних виробів, безжально переплавлених європейцями в золоті зливки, дарункам Монтесуми пощастило. Вони потрапили прямо до короля і тому збереглися. Згодом вони справили незабутнє враження на відомого німецького художника Альбрехта Дюрера. Він згадував: «За все своє життя я не бачив нічого, що б так порадувало моє серце, як ці речі. Отже, я бачив серед них чудові, найдосконаліші речі й дивувався такій обдарованості людей далеких країн».
Мачу-Пікчу - місто інків. Сучасний вигляд
Найбільшою державою стародавньої Америки була імперія інків із центром у місті Куско, що лежала високо в горах (на території сучасного Перу). Самі інка свою батьківщину називали «Тауантинсуйу» - «чотири поєднаних сторони світу». Інка (саме слово означало «правитель») обожнювали сонце і були прекрасними астрономами. Вони успішно займалися землеробством, розводили гурти лам, виготовляли якісні тканини. Інка винайшли оригінальне вузликове письмо - «кіпу». Воно мало вигляд шнура, до якого у вигляді підвісок прив’язували різнокольорові нитки. Комбінування таких ниток давало змогу робити потрібні «записи». Один із знайдених зразків «кіпу» важить 6 кг. Місто Куско зустріло загарбників-європейців дивовижними палацами, храмами та площами, а від чотирьох воріт столиці починалися дороги, які вели в чотири сторони світу.
Конкіста зруйнувала стародавні індіанські цивілізації. Древні держави та культури були стерті з лиця землі. Самі ж майя, ацтеки, інка та інші доколумбові народи Америки перетворилися на рабів або були масово фізично знищені. Таким чином, Великі географічні відкриття мали сумні та трагічні сторінки у своїй історії.
Коментарі (0)