Московська держава. Іван ІІІ (відповіді)
- 16-01-2023, 20:37
- 294
ГДЗ 7 Клас , ГДЗ Всесвітня історія 7 клас Щупак, Бурлака 2021
§31 Московська держава. Іван ІІІ
Запитання і завданняЗнаю і систематизую нову інформацію
1. На яких землях і коли було засновано Москву?
Датою заснування міста Москва російські історики традиційно вважають 1147 рік. Літопис згадує зустріч двох князів — Юрія Долгорукого та Святослава Сіверського — у садибі Юрія Долгорукого, що розташовувалася на лівому березі Москви-ріки.
2. Назвіть етапи зростання володінь Московського князівства.
Московське князівство утворилося у ХІІІ ст. Родоначальником династії московських князів був син Александра Невського — Данило Александрович (1276–1303 рр.).
За Данила відбулися перші територіальні надбання Московії: у 1301 р. він захопив у Рязанського князівства Коломну, у 1302 р. за заповітом бездітного князя оволодів Переяславом. У 1303 р. його син Юрій захопив у Смоленського князівства Можайськ.
За князя Юрія Даниловича (1303–1325 рр.) були приєднані Рязанське, Смоленське князівства. Починаючи з кінця ХІІІ ст., посилилася боротьба за першість між сусідніми князівствами, особливо між Московським і Тверським.
3. Які вам відомі версії щодо ходу та значення Куликовської битви?
У протистоянні з Мамаєм московські князі виступили на захист свого хана Тохтамиша. Але російські історики традиційно зображують бій московитів проти Мамая як героїчну битву проти панування монголів. Ця подія увійшла в російську історію як Куликовська битва (1380 р.).
За російською легендою, у цій битві монгольські хани вперше зазнали поразки. За перемогу на Куликовому полі Дмитрія Івановича прозвали Донським.
4. У чому полягає історичне значення Судебника Івана III?
У 1471 р. Іван III рушив на Новгород. На річці Шелонь відбулася битва, у якій новгородці зазнали поразки, і Новгород потрапив у залежність від Москви. У 1492 р. новгородський вічовий дзвін — символ незалежності боярської республіки — був знятий і відвезений до Москви.
Історики вважають, що до цього історичного моменту у землях сучасної Росії був вибір системи правління: відтворювати азійську, золотоординську, одноосібну диктаторську систему, чи — європейську, новгородську, республіканську та демократичну. Поразка Новгородської республіки на багато століть визначила азійську
5. Поясніть поняття: «місництво», «кормління», «Боярська дума».
Місництво — порядок, за якого посади в державі посідали за походженням, «за породою».
Бояри-намісники не одержували платні, а жили завдяки поборам з підвладних їм людей. Така оплата державної служби називалась кормлінням.
Боярська дума в Московській державі — постійний дорадчий орган при московському великому князі. До її складу входили путні бояри, які відали княжим господарством, та тисяцькі, окольничі й інші, що відали адміністративним управлінням держави.
6. Виконайте тренувальну онлайн-вправу «Московська держава».
Яка дата вважається датою заснування міста Москви? – 1147 рік
Московський князь, відомий своїми багатствами, якого прозвали "грошовий мішок” – Іван Калита
У якому відбувся бій татарина Челубея та воїна Пересвєта? – 1380 рік
За якого князя територія Московського князівства збільшилася у 6 разів? – Іван ІІІ
Яку подію 1480 року частина істориків вважає закінчення панування Золотої Орди – "Стояння на Угрі”
Як називалася перша збірка законів Московської держави, видана 1497 року? – "Судебник”
Даний матеріал відноситься до підручника "ГДЗ Всесвітня історія 7 клас Щупак, Бурлака 2021", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)
Коментарі (0)