Войти
Закрыть

Захворювання дихальної системи та їх профілактика

8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний, Рудич (поглиблене вивчення біології, нова програма)

 

§ 15. Захворювання дихальної системи та їх профілактика

Поміркуйте

  • Які хвороботворні організми можуть проникати в організм людини через дихальну систему?

Згадайте

  • Чим відрізняється будова трахеї та бронхів?
  • Функціональні показники дихальної системи
  • Принципи здорового способу життя

Захворювання дихальної системи

За причинами виникнення розрізняють такі захворювання дихальної системи:

  • інфекційні — збудником яких є бактерії або віруси (мал. 15.1). Ідеться насамперед про грип, туберкульоз, дифтерію тощо;
  • неінфекційні — спричинені впливом зовнішнього середовища, зокрема деякими хімічними речовинами (алергенами). Це такі хвороби, як астма та онкологічні захворювання органів дихання.

Деякі захворювання можуть спричинятися як мікроорганізмами й вірусами, так і іншими чинниками. Це бронхіт, трахеїт тощо.

Найбільш поширеними є інфекційні захворювання, бо їхні збудники розповсюджуються переважно повітряно-крапельним шляхом, що дозволяє їм швидко передаватися від однієї людини до іншої. Так, під час чхання чи кашлю, наприклад у транспорті, збудник може потрапити в організми одразу кількох людей. Тому важливо вчасно визначити початок захворювання й запобігти зараженню інших людей.

Причиною неінфекційних уражень органів дихальної системи людини можуть стати небезпечні фактори навколишнього середовище. Забруднене повітря, радіація, наявність алергенів і токсичних речовин ушкоджують дихальні шляхи, спричиняючи тяжкі хронічні захворювання.

Найбільш поширені захворювання дихальної системи

Мал. 15.1. Вірус грипу (а), збудник туберкульозу — бактерія паличка Коха (б)

Основні заходи профілактики захворювань органів дихання

Загальні заходи профілактики захворювань органів дихання:

  • проведення профілактичних щеплень;
  • карантин;
  • дотримання правил особистої гігієни;
  • регулярне диспансерне обстеження;
  • підвищення опірності організму.

Вакцинація (щеплення) — надійний спосіб профілактики захворювань органів дихання. Але не на всі інфекції вона діє однаково. Якщо вакцинація проти дифтерії захищає надовго, то збудник грипу дуже мінливий — постійно виникають нові його форми. Тому в разі епідемії грипу слід використовувати вакцину проти того варіанта (штаму) вірусу, який поширюється саме в цей момент.

Найбільш дієвим заходом профілактики є підвищення опірності організму. Необхідно дотримуватися здорового способу життя, загартовувати організм і збалансовано харчуватися. Усе це посилить імунітет організму і його опірність інфекціям.

Теофіл Гаврилович Яновський (1860-1928) — український терапевт і гуманіст. Досліджував туберкульоз, хвороби легень, інфекційні захворювання. Уперше у світі описав діагностичне значення бронхіальних зліпків. Мав унікальну здатність розпізнавати й лікувати хвороби, за що його називали «святим лікарем».

Мал. 15.2. Легені людини, яка не палить (а), та легені курця (б)

Негативний вплив тютюнопаління на органи дихання

Ви вже знаєте, що речовини, які містяться в тютюні, згубно впливають на різні системи органів. Однак потрапляють вони в організм саме через органи дихальної системи. Найбільше вражаються легені, на поверхні яких накопичуються небезпечні продукти згоряння тютюну та домішок (мал. 15.2).

Наслідки паління для дихальної системи:

  • рак легень та інших органів дихання;
  • голосові зв’язки втрачають свою еластичність, що призводить до зміни голосу;
  • негативний вплив тютюнового диму на миготливий епітелій трахеї та бронхів.

Через дію диму клітини епітелію втрачають здатність нормально виконувати свою роботу — виводити з дихальних шляхів разом зі слизом чужорідні частки, пил і бруд, які потрапляють у них із повітрям. Саме через це багато курців часто кашляють.

Ще однією небезпекою паління є те, що людина може постраждати, навіть якщо сама не палить. Так званими пасивними паліями є ті, хто тривалий час перебуває поряд із людьми, які палять (активними курцями).

Ключова ідея

Захворювання органів дихальної системи можуть спричиняти як хвороботворні організми та віруси, так і шкідливі речовини. Найбільш поширені інфекційні захворювання. Для збереження здоров’я слід дотримуватися заходів профілактики та відмовитися від паління.

Перевірте свої знання

1. Що є причиною грипу? 2. Укажіть причини виникнення бронхіальної астми. 3. Що може спричинити пневмонію? 4*. Які чинники сприяють виникненню захворювань органів дихання? 5*. Чому часто виникають епідемії повітряно-крапельних інфекцій?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду