Войти
Закрыть

Сенсорні системи нюху й смаку

8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний, Рудич (поглиблене вивчення біології, нова програма)

 

§ 44. Сенсорні системи нюху й смаку

Поміркуйте

  • Які переваги дає людині можливість відчувати неприємний смак?

Згадайте

  • Які тварини мають найкращий нюх?
  • Будову аналізатора

Сенсорна система нюху

Сенсорна система нюху є дуже давнім органом чуття — одним із найперших, який виник у хребетних тварин.

До складу нюхового аналізатора належать нюхові рецептори носової порожнини, провідникові нерви та структури лімбічної системи головного мозку, які обробляють сигнали нюхових рецепторів.

Нюхові рецептори розташовані всередині носової порожнини, а саме в ділянці верхнього носового ходу й задньої верхньої частини носової перетинки (мал. 44.1).

Мал. 44.1. Розташування нюхових рецепторів у носовій порожнині

Мал. 44.2. Нюхові рецептори в носовій порожнині

Рецептори є клітинами, які утворюють нюховий епітелій (мал. 44.2). Площа ділянки, яку займають нюхові рецептори в носовій порожнині людини, становить від 250 до 500 мм2. Загальна кількість цих рецепторів може сягати 10 мільйонів.

Сприйняття запахів

Гострота нюху характеризується порогом відчуття, тобто мінімальною кількістю пахучих речовин, які здатні викликати відчуття запаху. Сприйняття однієї й тієї самої пахучої речовини варіює в різних людей. Ба більше, гострота нюху в однієї людини може змінюватися залежно від багатьох умов, зокрема вологи, температури, атмосферного тиску тощо.

Зміна гостроти нюху часто пов’язана з адаптацією. Люди, які працюють із речовинами, що мають неприємний запах, швидко звикають до нього й перестають відчувати.

Дізнайтеся більше

У разі повної адаптації людини до одного запаху, тобто втрати здатності його відчувати, гострота нюху щодо інших запахів може залишатися незмінною.

Сенсорна система смаку

Сенсорна система смаку є дуже важливою для визначення якості й безпечності їжі, а також розпізнавання інших речовин, які можуть потрапити в організм через рот. Так, уважають, що відчуття гіркого смаку свого часу виникло для ідентифікації токсичних речовин (багато з них мають саме гіркий смак). А солодкий смак дозволив тваринам визначати продукти з високою енергетичною ефективністю (часто солодкими є продукти, багаті на вуглеводи).

До складу смакового аналізатора належать смакові рецептори ротової порожнини, провідникові нерви (язикоглотковий і лицевий) та ділянка кори головного мозку (нижня частина лобної звивини), яка обробляє сигнали смакових рецепторів.

У людини немає окремих смакових нервів, а інформація від рецепторів передається різними черепномозковими нервами. За допомогою смакового аналізатора відбувається розпізнавання смаку їжі після того, як вона потрапить на слизову оболонку ротової порожнини.

Мал. 44.3. Смакові рецептори в ротовій порожнині

На виростах слизової оболонки язика (сосочках) містяться особливі утворення — смакові цибулини, що сприймають смакові подразнення. Вони мають вигляд пляшки, яка відкривається назовні невеликим отвором — смаковою порою (мал. 44.3).

Сприйняття смаку

Подразниками смакових рецепторів є речовини у водних розчинах. Якщо речовина нерозчинна у воді, то вона не має смаку. Не має смаку також дистильована вода. Традиційно виділяють чотири види смакових відчуттів: кисле, солоне, гірке й солодке. Також запропоновано виокремити ще одне смакове відчуття — м’ясне (умамі).

Поверхня язика неоднаково чутлива до різних видів смакових подразників. Те, що ми відчуваємо різні смаки їжі, є результатом взаємодії багатьох відчуттів. Це пояснюється тим, що, крім смакових цибулин, на поверхні язика є й інші чутливі закінчення, які сприймають температурні, тактильні та больові подразнення.

Ключова ідея

Рецептори нюхової сенсорної системи розташовані в носовій порожнині, а рецептори смакової сенсорної системи — у ротовій порожнині. І нюхові, і смакові рецептори виробляють сигнали для нервової системи в разі потрапляння на них певних молекул. Для нюхових рецепторів — це молекули летких речовин, які потрапляють в організм із повітрям, а для смакових — розчинені у воді речовини, які потрапили в ротову порожнину.

Перевірте свої знання

1. Схарактеризуйте будову сенсорних систем нюху і смаку. 2. Як відбувається сприйняття запаху? 3. Які фактори можуть упливати на сприйняття запахів людиною? 4*. У різних людей гострота нюху є різною. Від чого це може залежати?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду
 

Template not found: /templates/Red/reklamaundersite.tpl