Войти
Закрыть

Словаччина, Угорщина, Румунія

10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)

 

§ 39. Словаччина, Угорщина, Румунія

Що спільного в історії України, Словаччини, Угорщини, Румунії?

1. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.

Угорщина й Словаччина — дві невеликі країни, які мають короткі відрізки державного кордону з Україною. Румунія за своїми розмірами посідає проміжне положення між найбільшими за площею країнами Європи (Україна, Франція, Іспанія, Швеція тощо) і невеликими державами регіону. Вона має дві ділянки спільного кордону з Україною.

Для ЕГП цих країн характерні такі риси:

• розташовані у Східній Європі (Угорщина й Словаччина ближче до центральної частини регіону), проте за межами «головної осі розвитку» Європи;

• Словаччина й Угорщина не мають виходу до моря, проте через їхню територію протікає Дунай — річка, чиї води мають міжнародний статус і зв’язують країни із Чорним морем. При цьому Угорщину Дунай перетинає з півночі на південь майже посередині;

• Румунія має вихід до незамерзаючого Чорного моря та Дунаю;

• усі країни мають досить багато суходільних сусідів (Угорщина — сім, Словаччина та Румунія — по п’ять), причому частина з них входить до складу ЄС (як і Словаччина, Угорщина та Румунія), а Австрія належить до високорозвинених країн;

• через територію країн проходять важливі транспортні шляхи, у тому числі Дунай.

Назвіть переваги економіко-географічного положення Словаччини, Угорщини та Румунії.

За допомогою карт атласу та матеріалів електронного додатка до підручника визначте особливості природних умов і ресурсів Словаччини, Угорщини та Румунії. Порівняйте їх.

2. НАСЕЛЕННЯ.

Найбільша із трьох країн за кількістю населення — Румунія (19,5 млн осіб). В Угорщині проживають майже 10 млн осіб, у Словаччині — 5,4 млн осіб. Проте в Словаччині найвищий показник густоти населення — 110 осіб/км2. Найнижча густота в Румунії — 85 осіб/км2. В обох країнах жителі здебільшого зосереджені на рівнинних територіях. Так, у Словаччині найбільша густота в південній рівнинній частині та гірських долинах, утворених притоками Дунаю й Тиси. В Угорщині густота населення становить 106 осіб/км2, воно розміщене більш рівномірно, виділяється тільки столична агломерація.

В етнічному відношенні населення країн є досить однорідним. Більшість становлять румуни, угорці (мадяри) і словаки. У той самий час в Угорщині проживає кілька сотень тисяч німців, румунів, сербів та ромів, а в Словаччині та Румунії — значна кількість угорців. У всіх країнах демографічна ситуація є досить складною.

У яких із цих країн найбільша українська діаспора? Як вона сформувалася?

Рівень урбанізації найвищий в Угорщині (72%), причому майже кожен четвертий городянин живе в Будапешті (1,7 млн осіб).

У Словаччині та Румунії рівень урбанізації становить 52—55%. Найбільше місто Словаччини — столиця Братислава (430 тис. осіб). Воно розташоване на лівому березі Дунаю.

Найбільше місто Румунії — її столиця Бухарест (1,8 млн осіб). Він розташований на Нижньодунайській низовині, на річці Димбовиця.

Визначте, яка зі столиць відіграє найбільшу роль в економіці своєї країни.

3. ДОМІНУЮЧІ СКЛАДОВІ ЕКОНОМІКИ. ХАРАКТЕРНІ РИСИ ПРОСТОРОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ГОСПОДАРСТВА.

Основою економіки країн є сфера послуг та промисловість. У сфері послуг найбільше значення мають фінансові, транспортні, туристичні, освітні послуги, а також готельний та ресторанний бізнес. Фінансово-банківська система країн включає комерційні та ощадні банки, страхові та пенсійні компанії. Велике значення мають іноземні банки. У Словаччині, наприклад, вони складають 2/3 сектору.

Зростає значення туризму.

За допомогою матеріалів електронного додатка до підручника охарактеризуйте розвиток туризму в Угорщині, Румунії та Словаччині.

Країни мають досить густу транспортну систему, основу якої становлять автомобільні й залізничні магістралі. Найважливіші з них з’єднують Румунію, Угорщину й Словаччину із сусідніми державами, у тому числі з Україною. Частина магістралей транзитні й мають напрямок зі Східної Європи в Західну. Специфічною є наявність на території всіх країн міжнародної водної магістралі — Дунаю. У Румунії велике значення має морський і трубопровідний транспорт.

Назвіть спільні та відмінні риси транспортних систем країн.

Добувна промисловість краще розвинена в Румунії та Угорщині. У Румунії найбільше значення мають паливні корисні копалини. Головний район видобутку нафти — у передгір’ях Карпат. Тут, а також у Трансильванії та на шельфі Чорного моря є природний газ.

В Угорщині розробляються родовища бокситів, залізної руди, у незначній кількості вугілля та природний газ. Угорщині та Словаччині (частково й Румунії) не вистачає власних енергоносіїв, тому вони залежать від поставок із-за кордону.

У країнах досить високий рівень розвитку машинобудування. У Румунії виробляють обладнання для нафтових промислів, зокрема бурове, продукцію хімічної промисловості, а також товарні вагони, автомобілі, двигуни. Із випуску бурового обладнання країна є одним із європейських лідерів, частина продукції експортується. Найбільше промислових підприємств зосереджено в Бухаресті, Плоєшті, Брашові.

Румунська хімічна промисловість значною мірою спирається на власну сировину. Виробляють азотні добрива, пластмаси, синтетичний каучук і синтетичні волокна, миючі засоби, лаки, фарби та інші вироби. Частина продукції йде на експорт.

В Угорщині розташовані заводи з виробництва сільськогосподарських машин, обладнання для легкої та харчової промисловості. У 2017 р. в місті Комаром відкрилося підприємство зі збирання електроавтобусів. Зростає виробництво автомобілів та деталей до них. Найбільші підприємства машинобудування розташовані у великих містах, зокрема в Будапешті, Дебрецені, Мішкольці, Сегеді.

Серед підприємств хімічної промисловості виділяються нафтопереробний завод у місті Сазхаломбатта, хімічний комбінат у місті Тісауйварош, фармацевтичні заводи «Хіноїн», «Гедеон Ріхтер», «Хунгарофарма» та «Егіс» у Будапешті.

Зберігає своє значення харчова промисловість. В Угорщині виробляють різноманітні консервовані овочі, фрукти, соки, джеми. Країна також відома своїми токайськими винами.

Сучасна промисловість розвивається і в Словаччині, цьому сприяють іноземні інвестиції. У країні виробляють телевізори «Соні», працюють заводи, що випускають продукцію з товарним знаком «Самсунг» (електроніка), «Вірпул» (побутова техніка). Словаччина належить до європейських лідерів із виробництва котлів центрального опалення. Проте особливо швидкими темпами розвивається автомобілебудування, яке стало своєрідним двигуном промисловості.

Як ви вважаєте, завдяки чому країнам вдається залучати великі обсяги іноземних інвестицій?

У всіх країнах працюють металургійні підприємства. У Румунії найбільше значення має виробництво сталі та алюмінію, у Словаччині — сталі (потужний металургійний комбінат «Ю.С. Стіл Кошице», Кошице), в Угорщині — алюмінію (завод американської компанії «Алкоа», Секешфехервар).

Мал. 1. Автобус «Ікарус» виробництва Угорщини.

В умовах недостатньої кількості енергоресурсів Словаччина та Угорщина розвивають атомну електроенергетику. На території Словаччини діють дві АЕС, на одній із них — АЕС «Моховці», яка розташована біля міста Левіце, ведеться будівництво третього й четвертого блоків. В Угорщині розташована Пакшська АЕС, частка якої в енергобалансі країни становить понад 45%. В енергетиці Румунії велике значення мають ТЕС. Серед ГЕС найвідомішою є побудована спільно з колишньою Югославією ГЕС «Залізні ворота» на Дунаї.

Визначте особливості ГЕС «Залізні ворота».

У легкій промисловості в країнах найбільш розвинені швейне, шкіряно-взуттєве, трикотажне виробництва.

Традиційно велике значення має сільське господарство. Однак якщо в Угорщині частки рослинництва й тваринництва приблизно однакові, то в Румунії та Словаччині переважає рослинництво. У всіх країнах вирощують зернові культури (пшениця, жито, кукурудза, ячмінь), цукровий буряк, соняшник, виноград, фрукти. В Угорщині, у межиріччі Дунаю й Тиси, а також на узбережжі озера Балатон розвиваються овочівництво (особливо популярні різні види перцю), садівництво, виноградарство.

У тваринництві країн найбільш розвинені скотарство, свинарство й птахівництво. У Карпатах (Румунія, Словаччина) переважає вівчарство. Угорщина відома як значний експортер м’яса курей, гусей, качок, індичок.

Мал. 2. ГЕС «Залізні ворота» (Румунія).

4. ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ'ЯЗКИ.

Оскільки всі країни входять до складу ЄС, саме в межах цього інтеграційного об’єднання проходять їхні основні торговельні операції. Так, частка країн ЄС в експорті Словаччини становила 85%, а в імпорті — 67%, Угорщини — 79 та 74%, Румунії — 73 та 66% відповідно. Особливість цих країн (у першу чергу, Угорщини та Словаччини) — значна частка продукції, що експортується. Серед країн основними торговельними партнерами є Німеччина, Австрія, Франція, Італія, Велика Британія, Польща, Чехія, США, Нідерланди, Китай.

Зважаючи на недостатню кількість корисних копалин, Угорщина й Словаччина імпортують багато енергоносіїв і частину сировини для металургії. Проте найбільшу частку в експорті та імпорті посідають машини, обладнання та електроніка, обидві країни продають на зовнішньому ринку багато автомобілів та комплектуючих до них.

В експорті Румунії, крім машин та обладнання, велике значення мають продукція хімічної промисловості, нафтопродукти, пиломатеріали, сільськогосподарська продукція. В імпорті переважає продукція машинобудування (у тому числі транспортні засоби й телекомунікаційне обладнання) та хімічної промисловості (зокрема ліки), сировина (у тому числі нафта і природний газ), текстиль та вироби з нього. Сальдо зовнішньої торгівлі Румунії від’ємне.

За допомогою матеріалів електронного додатка до підручника охарактеризуйте міжнародні зв'язки Угорщини, Румунії та Словаччини з Україною.

ВИСНОВКИ

• Угорщина, Словаччина й Румунія — придунайські країни, розташовані у Східній Європі. Вони мають досить вигідне економіко-географічне положення, яке сприяє розвитку їхнього господарства.

• Угорщині й Словаччині (частково Румунії) не вистачає власних енергоносіїв.

• У всіх країнах досить складна демографічна ситуація.

• Основою економіки цих країн є сфера послуг і промисловість. Традиційно велике значення має сільське господарство.

• Основні торговельні партнери — країни ЄС.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Порівняйте географічне положення та природні умови Словаччини, Румунії та Угорщини.

2. Порівняйте спеціалізацію промисловості Угорщини й Румунії.

3. Визначте за картами атласу, які транспортні магістралі з'єднують Україну з Румунією, Угорщиною та Словаччиною.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація