Войти
Закрыть

Франція

10 Клас , Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (профільний рівень)

 

§ 16. ФРАНЦІЯ

• Офіційна назва - Французька Республіка

• Столиця - Париж

• Найбільші міста - Париж, Марсель, Ліон, Тулуза, Бордо, Лілль

• Площа - 551 тис. км2

• Населення - 67,1 млн осіб (на 2017 р.)

• Мова - французька

• Форма державного правління - президентсько-парламентська республіка

• Форма державного устрою - унітарна держава

• Адміністративний поділ - 18 регіонів у складі 101 департаменту

• ВВП на душу населення - 38 128 дол. (2017 р.)

ПРИГАДАЙТЕ

1. Які риси географічного положення Франції вам відомі?

2. Яку суспільно-політичну роль у формуванні політичної карти світу і Європи відігравала Франція впродовж ХХ-ХХІ ст.? Які кількісні та якісні зміни це спричинило в суспільному, політичному й економічному житті самої Франції?

3. Назвіть найбільші ТНК Франції, продукцією яких ми користуємося щодня.

• Загальні відомості та ЕГП країни. Франція розміщена в Західній Європі, і, окрім континентальної частини, до її складу входять о. Корсика в Середземному морі та понад 20 заморських департаментів і залежних територій за межами Європи. Країна має вигідне «сусідське» (8 високорозвинутих країн-сусідів) і транспортно-географічне положення (омивається водами Атлантичного океану на заході, протокою Ла-Манш на північному заході та Середземним морем на півдні). Франція є третьою за розмірами країною у Європі (після Росії та України). Територія Франції має компактну конфігурацію, що схожа на шестикутник. Вона має значну довжину берегової лінії як в Атлантиці, так і в Середземному морі, що дало їй змогу стати в минулому потужною морською державою і другою з найбільших колоніальних імперій у світі, посісти провідне геополітичне місце у Європі.

• Природно-ресурсний потенціал. Важливим природним багатством Франції є її кліматичні умови і родючі рівнинні землі. Рівнини вкривають 2/3 площі країни, найбільші з них - Північнофранцузька, Аквітанська й Середземноморська низовини. Гірська система країни включає стародавні згладжені масиви герцинського горотворення (Центральний Французький масив, Вогези, Арденни) та молоді гори альпійської складчастості - Альпи й Піренеї.

Річкова сітка країни дуже потужна. Усі ріки належать до басейну Атлантичного океану і здебільшого беруть початок у Центральному масиві, Альпах і Піренеях, найбільшими з яких є Луара, Рона, Сена і Гаронна. Річки володіють великими запасами гідроенергії (потужність ГЕС у Франції становить 18,38 ГВт - II місце у Європі після Росії й Норвегії). Система каналів поєднує між собою основні річки країни, включаючи Рейн, по якому подекуди проходить східний кордон.

Мал 45. Динаміка чисельності населення Франції

Надра Франції володіють різноманітними мінеральними ресурсами.

Особливо важливими є поклади залізних руд (Лотарингія, Нормандія), бокситів (запаси 55 млн т - лідер у Європі), калійної солі (Ельзас) та урану (Центральний масив - 30 родовищ, 23,76 тис. т). Запаси мінерального палива в країні незначні.

Франція бідна на вугілля, природний газ і нафту. Є різноманітні будівельні матеріали.

Лісистість Франції - 27 %. Найбільші лісові масиви збереглися у Вогезах, Юрі, Альпах. На 75 % ліси є приватною власністю; 10 % - перебувають під охороною держави.

• Населення. Чисельність населення Франції постійно зростає, хоча останнім часом темпи дещо сповільнилися (мал. 45). Нині демографічна ситуація в країні тривожна. Природний приріст став мінімальним (0,3 %), а в економічно відсталих районах центру та південного заходу країни, де більша частина населення - літні люди, смертність навіть переважає над народжуваністю. Державна політика спрямована на заохочування народжуваності.

Для Франції притаманні інтенсивні міграційні процеси. У країні зареєстровано близько 6 млн іноземців, переважно вихідців з колишніх колоній. Іноземні працівники (переважно алжирці, португальці, іспанці) становлять майже 10 % економічно активного населення країни.

За національною ознакою Франція - однонаціональна країна (95 % населення - французи); національні меншини мешкають у прикордонних департаментах (бретонці, баски, фламандці, корсиканці, ельзасці тощо). Основна релігія - римо-католицька (мал. 46), чверть населення регулярно відвідує церкву. Ще близько чверті населення, зокрема третина в Паризькій агломерації, вважають себе атеїстами. Швидко зростають темпи ісламізації населення.

Францію заселено не так густо, як інші західноєвропейські країни (103 особи/км2). У горах і районах з малородючими ґрунтами густота не досягає 20 осіб/км2. Дуже густо заселений великий промисловий район на півночі країни (довкола Лілля), а також промислові райони Фландрії та території долини Сени. Роль столиці у Франції виключно велика. У Паризькій агломерації сконцентровано понад 12,1 млн осіб. До числа агломерацій з населенням понад 1 млн осіб належать: Марсельська (1,4 млн осіб), Ліонська (1,4 млн осіб), Лілльська (трохи більше ніж 1 млн осіб).

• Сучасний стан господарства. Франція - країна G-7, ядерна й космічна держава. За загальним об’ємом економіки країна посідає провідні місця в Європейському Союзі (20 % промислового і 25 % сільськогосподарського виробництва) і стабільно входить до першої світової десятки. Традиційна особливість французької економічної політики - велика частка державного сектору, особливо у стратегічно важливих видах виробництва (електроенергетиці, нафтогазовій промисловості, транспорті). Існує планування, але воно має рекомендаційний характер.

Мал. 46. Релігійний склад населення Франції (%)

Головну роль в економіці відіграють кілька десятків ТНК, особливо у сфері послуг, паливній і хімічній промисловості, чорній металургії, електротехніці, автомобілебудуванні (табл. 1).

Таблиця 1. Найбільші французькі ТНК (на 2017 р.)

Третинний сектор забезпечує 79 % ВВП країни, де найбільше значення має фінансово-кредитна система. Банки завжди мали міцні позиції в економіці Франції, найбільші з них утворилися ще в середині XIX ст. За рівнем концентрації банківської сфери Франція випереджає США, Японію та Німеччину. Французькі банки є осередками, довкола яких формуються фінансово-промислові групи, зокрема BNP Paribas, Engie (колишня назва GDF Suez), Societe Generale, АХА Group тощо.

Транспортна система Франції розвинута та найефективніша у світі.

У внутрішніх перевезеннях домінує автомобільний транспорт, велике значення мають залізниці, а зовнішньоторговельні перевезення здійснюються переважно морськими суднами. Мережа автошляхів достатньо щільно вкриває всю територію країни. Загальна протяжність автошляхів - 1,1 млн км (II місце у Європі після Росії). Сучасні залізниці не втратили свого значення, успішно впроваджується швидкісний рух на TGV (320 км/год.). Понад 50 великих міст зв’язані між собою високошвидкісними залізничними лініями (мал. 47). Після спорудження 1994 р. тунелю під Ла-Маншем (завдовжки 49 км), що з’єднав Париж з Лондоном, та відкриття по ньому залізничного сполучення почалося перевезення вантажного автотранспорту на спеціально сконструйованих залізничних платформах. Швидко розвивається авіаційний транспорт, національний французький перевізник - авіакомпанія Air France.

Мал. 47. Діючі та перспективні лінії TGV

Мал. 48. Символ Парижа - Ейфелева вежа (1887-1889 рр., 324 м заввишки)

Морський транспорт має менше значення, найбільші порти - Марсель, Гавр, Кале, Дюнкерк, Булонь.

Франція з її мальовничими ландшафтами, різноманітними культурно-історичними пам’ятками (43 об’єкти Світової спадщини ЮНЕСКО), всесвітньо відомою кухнею та винами перетворила туризм на важливу сферу економіки, у якій задіяно понад 1,5 млн працівників. У 2016 р. країну відвідали 82,6 млн іноземних туристів (І місце у світі), які витратили при цьому 42,4 млрд дол. Головними туристичними районами країни є Париж з його всесвітньо відомими визначними пам’ятками (мал. 48) та територія південного узбережжя Франції - Лазурове узбережжя.

Обробна промисловість - провідна ланка вторинного сектору господарства країни. Як і Німеччині, Франції властивий процес реіндустріалізації: добувна промисловість згортає свої потужності, майже повністю припинено видобуток вугілля, залізної руди й бокситів. Найважливішою особливістю господарства Франції є дефіцит власних енергоресурсів та їхній значний імпорт, особливо нафти. Більшу частину електроенергії виробляють на АЕС (59 атомних реакторів, 76 %). Великі ГЕС сконцентровані в Альпах та Центральному масиві. Першу у світі ПЕС збудовано в гирлі р. Ранс на узбережжі Ла-Маншу, де висота припливів сягає 13 м. Франція має значний потенціал для будівництва СЕС.

Провідні позиції в економіці посідає машинобудування, яке випускає різноманітні машини, верстати, військову зброю, механічне обладнання тощо. Франція є третім у Європі (після Німеччини й Іспанії) виробником автомобілів (2,08 млн авто). Головними виробниками є компанії Renault Group (м. Булонь, передмістя Парижа) та Peugeot (Париж), що контролюють більшість внутрішнього ринку. На високому рівні перебуває електротехнічна галузь (І місце у світі з виробництва електрокабелю, устаткування для електростанцій, зокрема й АЕС), авіаційно-космічне виробництво, де Франція успішно конкурує із США. Металургія країни має давні традиції. Через перехід на використання імпортної руди більшість металургійних підприємств переведено з Лотарингії до приморських районів (Дюнкерк). Хімічна промисловість виробляє широкий асортимент продукції, зокрема органічні та неорганічні напівфабрикати (кислоти, вуглекислі солі й етилен), численні готові вироби (мінеральні добрива, фарби, розчинники, мийні засоби тощо). Всесвітню популярність мають французьке взуття, одяг, ювелірні вироби, парфуми й косметика (Yves Saint Laurent, L’Oreal, ChristianDior, Chanel), коньяки й вина (І місце у світі), сири (виробляється близько 400 сортів, мал. 49).

• Населення - 2,2 млн мешканців. Густота населення - 21 000 осіб/км3.

• Париж стоїть на р. Сена. Виріс на місці поселення галльського племені паризеїв - Лютеції (на о. Сіте). З III—IV ст. н. е. звався Паризії, а з 497 р. перебував під владою франків. Із 987 р. став столицею Франції.

• Париж - головний економічний центр країни. Тут працюють підприємства машинобудування (автомобіле-, авіабудування, електронної промисловості), хімічної промисловості (фармацевтика, фотоматеріали тощо). Всесвітньо відомі галантерейні та ювелірні вироби, сувеніри тощо. Працює метрополітен (1900 р.) і два міжнародні аеропорти (імені Шарля де Голля та Орлі).

• Головні архітектурні ансамблі Парижа: собор Паризької Богоматері, Сорбонна, Будинок інвалідів, Ейфелева вежа, Пантеон, Лувр, Єлисейські поля (XVII ст.), Площа де Голля з Тріумфальною аркою, діловий центр Мен-Монпарнас і безліч інших.

Мал. 49. Цех з виробництва сиру Рокфор

Сільське господарство повністю забезпечує основні потреби країни у продовольстві, Франція є найбільшим у Європі та другим у світі (після США) експортером сільськогосподарської продукції. Провідна роль належить тваринництву, особливо розведенню великої рогатої худоби, свиней, птахів; виробництву молока, яєць, м’яса. У землеробстві великого розвитку набуло зернове господарство (особливо посіви пшениці, кукурудзи та ячменю). Розширюється посівна площа під олійними культурами (рапсом і соняшником). Розвинуті виноградарство, овочівництво й квітникарство.

• Зовнішньоекономічні зв’язки. Відносини з Україною. Франція здійснює активну політику в зовнішній торгівлі. Головними статтями імпорту є енергоносії, хімічні продукти, машини й устаткування, електроніка, продовольчі товари й тканини. До найважливіших експортних товарів належать сільськогосподарська техніка, електротехніка, автомобілі, спеціальне промислове обладнання, устаткування для космонавтики, алюміній, зброя, одяг тощо. У зовнішньоекономічних зв’язках Франція орієнтована, насамперед, на Євросоюз, а також на США й Росію.

Франція підтримує доволі стійкі економічні відносини з Україною. В експорті українських товарів (на 453,7 млн дол. у 2016 р.) переважають одяг, текстильні та трикотажні вироби, органічні хімічні сполуки, олійне насіння та фрукти. Імпорт із Франції (1530 млн дол.) - енергетичне й електротехнічне обладнання, електронні прилади, фармацевтична продукція, алкогольні й безалкогольні напої. Обсяг французьких інвестицій в Україну поки що незначний.

Запитання і завдання для самоконтролю

1. Назвіть риси ЕГП Франції: переваги його «сусідського», транспортного та ресурсного видів.

2. Назвіть основні чинники, що визначають місце Франції в МПП. Охарактеризуйте роль заморських володінь у сучасній економіці країни.

3. Розкрийте місце Паризької агломерації в системі розселення Франції. Зазначте відмінні риси систем розселення Франції та Німеччини.

4. У чому полягають особливості сучасного постіндустріального розвитку країни?

5. Які види господарської діяльності створюють «географічний образ» країни?

6. Визначте особливості енергетичної сфери Франції.

7. Охарактеризуйте туристичний потенціал Франції.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація