Войти
Закрыть

Геополітична структура сучасного світу

10 Клас , Географія 10 клас Пестушко, Уварова, Довгань (рівень стандарту)

 

§ 46. ГЕОПОЛІТИЧНА СТРУКТУРА СУЧАСНОГО СВІТУ

ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!

Що таке політична карта світу?

Які держави є у світі економічно найвпливовішими?

• Геополітична структура світу. Розвиток Української держави та її місце у світі, як і будь-якої іншої держави, завжди визначалися геополітичною структурою світу. Поняття геополітичної структури є похідним від геополітики. Під геополітикою зазвичай розуміють науку про зв’язок і взаємодію географічного простору і політики. Ця взаємодія проявляється в тому, що, з одного боку, особливості цього простору (географічного положення, природних умов і ресурсів, шляхів сполучення, розселення населення, розміщення економічних центрів тощо) позначаються на діяльності органів державної влади і державного управління, на зовнішній і внутрішній політиці держави. З іншого, політика впливає на сам географічний простір, інколи змінюючи його в політичному відношенні задля інтересів військово-політичної, економічної та екологічної безпеки держави.

Основними суб’єктами геополітики, які визначають геополітичну структуру (основними дійовими особами), є передусім держави. Упродовж усієї історії людства в боротьбі за ресурси держави прагнули змінити географічний простір на свою користь, використовуючи зазвичай силові методи, зокрема війну. Проте сьогодні основними засобами поширення зони впливу сучасних держав є здебільшого економічні й інформаційні способи впливу. І застосовуються вони тепер задля національних інтересів, основу яких становлять збереження державної території, політичної незалежності країни, самобутності культури, гарантування безпеки.

Можливість максимально реалізувати геополітичні інтереси залежить від багатьох географічних чинників - рівня впливу сусідніх держав, рівня економічного розвитку, культурних традицій, здатності реагувати на загрози національним інтересам, способу життя тощо. Якщо держава є пасивною, нездатною реалізувати свій геополітичний інтерес, вона перетворюється на об’єкт геополітичних інтересів інших суб’єктів, тобто втрачає самостійне значення.

Наприкінці XX - на поч. XXI ст. геополітична структура світу ускладнилася, адже поряд з окремими країнами з’явилися міждержавні глобальні та регіональні угруповання, транснаціональні корпорації тощо (мал. 97). Кожний із таких суб’єктів має свою зону впливу — від геопростору в межах національних кордонів до глобального геопростору, де й забезпечуються національні інтереси.

Залежно від цього формуються основні геополітичні центри сили - це держави, що спроможні застосувати силу чи вплив поза своїми кордонами, щоб змінити геопростір у власних інтересах. Крім таких, є й інші, менш потужні, центри сили. До того ж унаслідок їхньої взаємодії формуються різні перехідні, так звані буферні, зони, смуги різного характеру контактів - конфліктних, інтеграційних, потенційно загрозливих та ін. Разом вони й утворюють геополітичну структуру сучасного світу - співвідношення геополітичних центрів сили та зон їхнього впливу. Просторове відображення цієї геополітичної структури є геополітичною картою світу.

Список геополітичних центрів сили не є постійним. Нині на геополітичній карті світу основними вважаються Європейський Союз, США, Китай, Росія, Японія, Індія. За оцінками, на них припадає 75 % світового валового внутрішнього продукту і 80 % світових витрат на оборону.

Взаємини основних геополітичних центрів сили є непростими. У планетарному масштабі назріває чимало конфліктних ситуацій. Так, наприклад, нині посилюються протиріччя між Росією та США, а також між КНР і США. Активно протидіють одне одному ЄС і Росія в контексті конфліктів в Україні та Сирії, що спричинило початок економічної війни та політичних санкцій. Тривалий китайсько-японський конфлікт щодо островів у Східнокитайському морі також зумовлює високий ступінь нестабільності й геополітичних ризиків у регіоні.

Мал. 97. Міждержавні глобальні та регіональні угруповання на карті світу

Окрім основних світових центрів сили, існує чимало й регіональних: у Латинській Америці - це Бразилія (а також Аргентина, Венесуела, Мексика та Чилі), в Африці - Нігерія і ПАР, на Близькому Сході - Єгипет, Ізраїль, Іран і Саудівська Аравія, у Південній Азії - Пакистан, у Східній Азії і Океанії - Австралія, Індонезія і Південна Корея.

За прогнозами міжнародних експертів, у сучасному світі поступово зростає роль недержавних суб’єктів, що виступають геополітичними центрами сили. Прикладом можуть бути всесвітні й регіональні організації. Серед таких, наприклад, Міжнародний валютний фонд, Організація Об’єднаних Націй, Світовий банк, на регіональному рівні - Африканський союз, Ліга арабських держав, Асоціація держав Південно-Східної Азії, Організація американських держав та ін. Крім того, геополітичними центрами сили є міжнародні мережі ЗМІ («Аль-Джазіра», BBC, CNN та ін.), воєнізовані формування («ХАМАС», «Хезболла», «Талібан» та ін).

• Місце України на сучасній геополітичній карті світу. Терени України завжди перебували в центрі геополітичних подій. Адже тут перетиналися й перетинаються основні геополітичні осі. Так називають держави, які через своє вразливе місце розташування опинилися всередині активних впливів різних геополітичних центрів. До таких держав належить і Україна, яка на поч. XXI ст. перебуває на широтній геополітичній осі, полюсами якої є Західна Європа (Європейський Союз) і Російська Федерація. При цьому на заході територія України безпосередньо прилягає до європейських держав, які після розширення ЄС входять у найпотужніше інтеграційне угруповання світу. Крім того, поступово відбувається відродження традиційної меридіональної осі — Балтійсько-Чорноморської. Отже, Україна лежить на перетині транспортних артерій, що з’єднують Захід і Схід, Північ і Південь Євразійського материка. А чорноморські порти створюють сприятливі умови для безпосередніх зв’язків із країнами інших континентів.

Історія географії

У різні історичні епохи територію України перетинали міжнародні євразійські осі. Найголовніші серед таких - меридіональна (Північно-Південна) та широтна (Західно-Східна). Меридіональна вісь була сформована у Київській державі ще у IX ст. і проходила вздовж водних артерій, з’єднавши Балтійський регіон із Чорноморським басейном і Візантією. Широтна вісь існувала в різні історичні епохи. Приміром, литовсько-українська XIV ст., польсько-українська XVI-XVIII ст. Широтна та меридіональні осі досить часто перетиналися.

За умов, що склалися на геополітичній карті світу, Україна зазнає потужного впливу таких центрів сили, як Європейський Союз і США — з одного боку, і Росія - з іншого. При цьому одним із завдань російської зовнішньої геополітики є перетворення України на автономну складову російської імперії. Тому у взаєминах з Україною Росія прагне усіляко обмежити політичне й економічне просування нашої держави на Захід.

Натомість одним із найголовніших векторів сучасної української геополітики є інтеграція України в європейську спільноту. Адже для України це шлях зміцнення її незалежності. На шляху європейської інтеграції Україна досягла чималих успіхів, найголовнішим з яких є Угода про зону вільної торгівлі України з ЄС, що набула чинності з 1 січня 2016 р., та Угода про асоціацію між Євросоюзом та Україною.

Національне надбання

1 вересня 2017 р. в повному обсязі набула чинності Угода про асоціацію між Євросоюзом та Україною. Ця Угода є принципово новим договором, оскільки дає змогу перейти від партнерства і співробітництва до політичної асоціації та економічної інтеграції. У перспективі ця угода має підвищити обсяг експорту товарів, що виробляються в Україні, на світових ринках. Водночас українські споживачі матимуть доступ до якісніших і дешевших товарів і послуг.

Мал. 98. Візит в Україну Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга

Важливим напрямом геополітики України є євроатлантична інтеграція. Її необхідність обумовлена прагненням забезпечити надійний захист територіальної цілісності та суверенітету, недоторканність кордонів. Найпотужнішим військово-політичним союзом у світі та Європі є НАТО. На сьогодні Україна є єдиною країною-партнером НАТО, що бере участь у всіх основних поточних миротворчих місіях під її проводом (мал. 98). НАТО допомагає реформувати армію України.

Серед нагальних напрямів геополітики України є також двосторонні й багатосторонні взаємини зі стратегічними партнерами. Стратегічне партнерство є вищою сходинкою співробітництва порівняно зі звичайними відносинами. Для стратегічного партнерства характерні високий ступінь співробітництва й довіри, а також прозорість відносин, що означає широку взаємодію у міжнародних справах і неспрямованість проти третіх країн. Прикладами країн поза межами ЄС, які визнаються стратегічними партнерами України, є, зокрема, США, Китай, Японія, Південна Корея, Туреччина, Грузія та ін.

ГОЛОВНЕ

Геополітична структура сучасного світу - це співвідношення геополітичних центрів сили та зон їхнього впливу.

Геополітичні центри сили - це держави та недержавні суб’єкти, що спроможні змінити географічний простір у власних інтересах.

Геополітична карта світу - це просторове відображення його геополітичної структури.

Основні вектори сучасної української геополітики - європейська та євроатлантична інтеграція, а також двосторонні й багасторонні взаємини зі стратегічними партнерами.

ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ

1. Що таке геополітика і які є основні суб’єкти геополітики?

2. Розкрийте особливості геополітичної структури сучасного світу.

3. Поясніть місце України на сучасній геополітичній карті світу.

4. Обґрунтуйте доцільність основних векторів зовнішньої політики України.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду