Войти
Закрыть

Сполучені Штати Америки

10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)

 

§ 30. Сполучені Штати Америки

Яку продукцію виробляють відомі вам компанії США?

МІСЦЕ КРАЇНИ У СВІТІ ТА РЕГІОНІ. Сполучені Штати Америки (США) — провідна країна світу за ВВП та впливом на світові процеси. Ця країна здійснює найбільші у світі витрати на збройні сили та має свої військові бази у всіх його регіонах. Входить до складу різних впливових міжнародних організацій та є постійним членом Ради безпеки ООН.

Гордість країни

Білий дім — офіційна резиденція президента США — головна пам’ятка Вашингтона, яка для громадян цієї країни є символом її влади.

США створили своєрідну форму політично залежних країн — «вільно асоційовані держави» — Палау, Пуерто-Рико, Північні Маріанські острови, Федеративні штати Мікронезії, а також мають численні залежні території в Атлантичному і Тихому океанах.

В Америці США є найбільшою країною за всіма важливими макроекономічними показниками, людністю і площею. До складу країни входять два штати, які відокремлені від її основної території — Аляска і Гавайські острови. (Пригадайте з курсу історії, коли їх було включено до складу США.)

ОСНОВНІ ЧИННИКИ, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІСЦЕ КРАЇНИ В МІЖНАРОДНОМУ ПОДІЛІ ПРАЦІ. США мають відкритий доступ до трьох океанів одночасно. На океанських берегах країни є численні зручні затоки і бухти, що дає змогу мати великі морські порти. США займають більшу частину Північної Америки переважно у середині цього континенту зі сприятливими для життя і господарської діяльності умовами.

За промисловими запасами мінеральної сировини США входять до числа країн-лідерів, а також активно її видобувають для власних потреб та експорту. Окремі види корисних копалин залягають на незначній відстані, що створює сприятливі умови для розвитку важкої промисловості (наприклад, залізна руда у Мічигані комбінується з кам’яним вугіллям у Пенсільванії). З інших гігантських родовищ прокладено до головних районів споживання відповідну транспортну мережу, наприклад, Трансаляскінський нафтопровід від нафтогазового родовища Прадхо-Бей до морського порту Валдіз на Алясці. (Покажіть їх на карті.)

СИСТЕМА РОЗСЕЛЕННЯ. У США дуже різноманітні форми розселення. Є виразні контрасти у густоті населення. Наприклад, на Алясці вона становить 0,4 особи/км2, а у великих містах — 500 і більше осіб/км2. Виділяють добре обжиті з розвиненою інфраструктурою поселення різного типу на узбережжі Атлантичного і Тихого океанів. (Поясніть чому.)

На півночі Аляски та у північно-західних штатах (наприклад, Північна Дакота) у системі розселення переважають тимчасові поселення вахтовиків. Корінні жителі Америки — індіанці — здебільшого живуть у резерваціях. На південному сході США поширено великі села афроамериканців. На Великих рівнинах сформувалась хуторська система розселення фермерських родин. Більшість місцевого сільського населення становлять нащадки європейців, які у пошуках кращої долі виїхали до США.

Більшість населення розміщено на морських узбережжях цієї країни (наприклад, м. Сіетл у Вашингтоні), а також на південних берегах Великих озер (наприклад, м. Чикаго в Ілліноїсі). Міські агломерації у внутрішніх районах розташовані переважно на берегах річки Міссісіпі (наприклад, м. Сент-Луїс у Міссурі). Найбільш складною формою розселення у США є мегалополіси Босваш (між містами Бостон і Вашингтон), Чипіттс (між містами Чикаго і Пітсбург), Сан — Сан (між Сан-Франциско і Сан-Дієго). (Знайдіть їх на карті.)

Особливою формою є тематичні поселення — від спеціалізованих містечок пенсіонерів (наприклад, Сан-Сіті у Флориді) до закритих спільнот багатіїв (наприклад, м. Голлівуд у Каліфорнії). Великі міста США відрізняються строкатою етнічною і конфесійною структурою населення. У них переважно живуть й етнічні українці. (Поясніть чому.)

УКРАЇНСЬКА ДІАСПОРА в США є однією з найбільших у світі. У цій країні живуть майже 0,7 млн осіб, що визначили себе як етнічні українці. Переважно вони мешкають у великих містах США (наприклад, Чикаго). Діють численні українські громадські, культурні, політичні організації, а також створено Український науковий інститут у Гарвардському університеті (1968 р.).

ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНОГО ПОСТІНДУСТРІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ КРАЇНИ. США мають сучасну постіндустріальну економіку (мал. 89).

Мал. 89. Основні напрями сучасного економічного розвитку США

Основою економічної могутності США є зосередження у цій країни штаб-квартир і головних офісів більшості глобальних ТНК світу. Виняткове значення має фінансова могутність провідних банків цієї країни та використання їхнього долара як головної міжнародної валюти. Ці ТНК і банки фактично повністю контролюють головні міжнародні економічні процеси. Для них характерним є розміщення переважно у межах мегалополісів. (Поясніть чому.)

Важливою основою економічної могутності США є їхнє лідерство у світі з наукоємного виробництва. Мережа «Інтернет» та найвідоміші види програмного забезпечення створено у США, а звідти поширено по всьому світу. У цій країні діє велика мережа технопарків, технополісів, кластерів, серед яких найвідомішою у світі є Силіконова долина у Каліфорнії.

Важливу роль у підтримці наукоємного виробництва у США відіграє їхній найпотужніший у світі військово-промисловий комплекс. Значну частину технічних інновацій насамперед реалізують у ньому (наприклад, дрони), а потім впроваджують у цивільну економіку.

Велике значення для збереження лідерських позицій має широка мережа наукових і науково-дослідних спеціалізованих установ із сучасних напрямів науки — біотехнологій, генетики, електроніки тощо.

ДОМІНУЮЧІ СКЛАДОВІ ТРЕТИННОГО СЕКТОРУ США поділяються на дві нерівнозначні частини: приватні послуги населенню і ділові послуги. (Поясніть чому.)

Серед приватних послуг першість належить роздрібній торгівлі та ремонту. Провідне місце у цій частині третинної діяльності посідають великі торговельні мережі. Наприклад, провідною у світі є компанія «ВолМарт Сториз». У роздрібній торгівлі США набув важливого значення продаж товарів через Інтернет. (Поясніть чому.)

Серед ділових послуг вирішальне значення мають фінансові послуги та пов’язане з ними страхування. США мають найрозвиненішу мережу відповідних послуг, основу якої становлять системні банки (наприклад, Дж. П. Морган Чейз) та провідні біржі світу (наприклад, Чиказька).

Великого розвитку у США набули послуги у сфері телекомунікацій та ІТ-технологій.

Гордість країни

Компанія «Амазон» має найбільший у світі оборот у сфері торгівлі у мережі «Інтернет».

Транспорт США має виняткове значення для успішного розвитку цієї країни з огляду на її велику площу. Основним є приватний автотранспорт. Більшість жителів США у межах країни переміщується на власному автомобілі. Авіасполучення є панівним лише у трансконтинентальних внутрішніх рейсах, а також у міжнародних пасажирських перевезеннях. Діє кілька світового значення аеропортів-хабів, (наприклад, міжнародний аеропорт Гартсфілд-Джексон у м. Атланта, Джорджія).

Залізничний транспорт залишився важливим лише у віддалених районах. Більшість вантажів перевозять фурами, а залізниця задіяна переважно у комерційних перевезеннях масових насипних вантажів, так само як і внутрішній річковий транспорт. Останнім часом найбільше вантажів перевозять у міжнародному сполученні між портами на Великих озерах і затокою Святого Лаврентія у Канаді по каналах. (Покажіть їх на карті.)

Велике значення має добре розвинена мережа магістральних трубопроводів, серед яких поширене транспортування на далекі відстані світлих нафтопродуктів від нафтопромислів чи морських портів до головних міст США. Морські порти переважно задіяні у міжнародних перевезеннях вантажів (наприклад, порт Лос-Анджелеса). У морських пасажирських перевезеннях переважають круїзи по Карибському морю.

США багаті на природні, культурні, історичні, мистецькі принади світового значення. Тому до країни спрямовані одні з найбільших у світі потоки туристів. Для їхнього обслуговування сформувалась добре розвинена готельно-ресторанна мережа та діють численні тематичні розважальні парки (наприклад, «Диснейленд» у Каліфорнії). Провідні за людністю міста США входять до переліку міст-лідерів за кількістю іноземних відвідувачів у світі.

ПРОМИСЛОВІ ВИРОБНИЦТВА, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІЖНАРОДНУ СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ КРАЇНИ. У промисловості США триває перехід до нет-економіки. Відбулись зміни у видовій і просторовій структурі промислового виробництва. США залишаються найбільшою промисловою країною світу. Вирішальним чинником стає наявність висококваліфікованих робітничих та інженерно-технічних кадрів.

Широко впроваджуються новітні розробки в наукоємне промислове виробництво. У США лідерами у цій сфері є фармацевтика і виробництво напівпровідникової техніки. Останні досягнення науки і техніки стають надбанням авіаракетно-космічної промисловості. Вони є флагманами науково-технічного прогресу у цивільній економіці та основою експорту товарів з цієї країни. (Поясніть чому.)

Цілісний світ

Найбільший у світі виробник комп’ютерної техніки — китайська компанія «Леново» — у 2013 р. у м. Віттсет (Північна Кароліна) відкрила завод зі збирання планшетів.

США виробляють більше половини всіх літаків цивільної авіації у світі, тому авіаракетно-космічна промисловість є основою експорту товарів країни. У цивільному сегменті провідною є компанія «Боїнг» із центром управління у м. Чикаго (Іллінойс), а у військовому — «Локхід-Мартін» (м. Бетесда, Мериленд). Вони створили глобальні виробничі та збутові мережі (мал. 90). Найбільші вузли і центри авіаракетно-космічної промисловості США — міста Хоторн і Лонг-Біч (Каліфорнія), Еверетт і Рентон (Вашингтон), Месса (Аризона), Саванна (Джорджія), Сент-Луїс (Міссурі), Стратфорд і Вінздор-Локс (Коннектікут), Вічита (Канзас), Чарлстон (Південна Кароліна), Форт-Верт (Техас). (Покажіть їх на карті.)

Мал. 90. Виробники компонентів літака «Боїнг»

Автомобільна промисловість є провідною у транспортному машинобудуванні США та третьою в експорті цієї країни. У США легковий автомобіль є майже у кожній родині. Діють підприємства з їх збирання не лише компаній цієї країни, а й інших іноземних провідних виробників. Найбільше випускають ТНК «Дженерал Моторс», «Форд», і «ФІАТ-Крайслер Аутомобілс». Вони створили глобальні виробничі і збутові мережі. Більшість автоскладальних заводів зосереджено у межах Промислового поясу у штатах Мічиган, Огайо, Індіана. (Поясніть чому.)

Добувна промисловість США має велике значення з огляду на значне виробництво електричного струму, продукції переробної промисловості і широкомасштабне будівництво. На території цієї країни розвинене видобування значної кількості мінеральних ресурсів. Частину з них, особливо руди, експортують. (Поясніть чому.)

У 2000-і роки було розпочато видобування сланцевої нафти і газу у Північній Дакоті та Техасі. Це дало змогу перетворити США в одного з найбільших у світі експортерів природного газу. Дешеві енергоносії та сировина для хімічної і нафтохімічної промисловості стали вагомими чинниками для відродження переробної промисловості США. Також для потреб місцевої енергетики використовують кам’яне і буре вугілля. Однак обсяги їх видобування зменшуються, оскільки електроенергетика дедалі більше використовує для своїх потреб дешевший сланцевий газ.

США має потужну нафтопереробну і хімічну промисловість, яку переважно контролюють її великі ТНК (наприклад, «Шеврон»). Продукти нафто- і газопереробки є важливими статтями експорту товарів з цієї країни. Найбільші нафтопереробні заводи розташовані у штатах Луїзіана і Техас.

Тісно пов’язана з хімічною промисловістю фармацевтика. За виробництвом складних ліків США є світовим лідером. Корпорації країни контролюють виробництво більшості цієї наукоємної продукції (наприклад, «Файзер»). Центрами фармацевтики є великі міста країни.

ОСОБЛИВОСТІ АГРАРНОГО СЕКТОРУ. США — одна з провідних країн світу за рівнем та обсягом сільськогосподарського виробництва та експортом аграрної сировини і продукції АПК. Основними виробниками продукції є фермерські господарства. Поширені новітні технології інтенсивного вирощення, у т. ч. генетично модифіковані культури. За їхніми площами США є світовим лідером. Велике значення у розвитку сільського господарства США має АПК. (Поясніть чому.)

Рослинництво домінує за вартістю вирощеної продукції. Країна виробляє значно більше відповідної продукції, ніж споживає, і тому є одним з головних експортерів у світі, переважно зернових культур. Найбільші обсяги збору зернових припадають на кукурудзу, сою, пшеницю. США є одним з найбільших їхніх виробників у світі. Більшість кукурудзи вирощують в Айові, Іллінойсі, Міннісоті (мал. 91), сою — в Іллінойсі, Айові, Небрасці, Північній і Південній Дакоті, пшеницю — у Техасі, Оклахомі, Канзасі. (Поясніть чому.)

Мал. 91. Ареали вирощення кукурудзи у США, 2016 р.

Більшість зернових іде на відгодівлю худоби та виробництво біопалива. Суттєвою є частка експортних поставок. Уряд цієї держави надає значні субсидії виробникам саме експортних сільськогосподарських культур.

Серед технічних культур першість за зборами і посівними площами займає бавовник. Його вирощують на поливних землях у Техасі, Аризоні, Джорджії, Алабамі переважно на експорт. (Поясніть чому.)

США — один з найбільших виробників продукції садівництва. Більшість фруктів і винограду виробляють південні штати, серед яких лідером є Каліфорнія. Суттєве значення у виробництві яблук мають райони, прилеглі до Великих озер.

Яке значення у розміщенні садів має клімат?

Тваринництво посідає друге місце за вартістю продукції у сільському господарстві США. Розвинене розведення великої рогатої худоби м’ясного виду, свиней беконних порід, індустріальне птахівництво. Найбільше утримують худоби у південних напівпустельних і гірських штатах, а молока виробляють у приміських районах великих міських агломерацій. Тваринництвом здебільшого займаються потужні сільськогосподарські підприємства. (Поясніть чому.)

Аграрна спеціалізація США суттєво змінилася. Припинили існування колишні зерновий і кукурудзяний пояси (мал. 91 на с. 179), натомість значно розширились посіви сої. Значно більші площі відведено під сади на півдні. Переважно аграрна продукція йде на переробку в АПК.

ХАРАКТЕРНІ РИСИ ПРОСТОРОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ. У США сформувалось кілька виразних економічних регіонів. Більшість промислового виробництва зосереджено у Промисловому поясі, який простягся від Босваша до Чиппінга. Головними економічними центрами є Нью-Йорк і Чикаго.

Середній захід — переважно аграрний регіон, де високотоварне сільське господарство створило передумови для розвитку переробної ланки АПК. Провідним центром є Сент-Луїс.

Найдинамічніше розвиваються південний схід і південний захід США. Під впливом ефекту півдня у них зосереджено більшість новітніх видів промислового виробництва і сфери послуг, а також головні технополіси. Провідними центрами є Лос-Анджелес, Сан-Франциско, Атланта.

Західний регіон включає у себе території, на яких переважає первинний сектор економіки. Видобування сланцевого газу й нафти дали змогу суттєво активізувати господарську діяльність у ньому. Тут відсутні великі міста — виразні загальнорегіональні економічні центри.

ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ. США — провідна країна світу за обсягом зовнішньої торгівлі. Здебільшого торгують з країнами-сусідами, а також з Китаєм, Японією та розвиненими країни Європи.

В експорті переважають вироби машинобудування, фармацевтичної, хімічної промисловості, окремі види продукції АПК. Основу імпорту становлять споживчі товари та продукція первинного сектору економіки.

США є найбільшим світовим інвестором. У цю країну залучають одні з найбільших у світі іноземних інвестицій. (Поясніть чому.)

МІЖНАРОДНІ ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ ІЗ США дуже різноманітні. У політичній сфері Україна має підтримку цієї найвпливовішої країни світу. Розвиваються відносини між регіонами і містами обох країн. США є лідером серед країн Америки у зовнішньоекономічних зв’язках з Україною. У зовнішній торгівлі переважають традиційні товари міжнародної спеціалізації обох країн. Компанії США входять до кола провідних інвесторів у вітчизняну економіку. Переважно вони вкладають кошти у промисловість України. (Наведіть приклади відповідних підприємств.)

СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ

• США — найвпливовіша країна світу.

• Економіка США перебуває на постіндустріальному етапі розвитку.

• Основу господарського розвитку цієї країни становлять наукоємні види виробництва.

• США — одна з провідних світових держав за рівнем розвитку сільського господарства.

Знаю і вмію обґрунтувати

1. Схарактеризуйте економіко-географічне положення США.

2. Доведіть, що США — лідер з розвитку наукоємного виробництва й нет-економіки у світі.

3. Чому ця країна єдина у світі має одночасно три мегалополіси?

4. Поясніть причини ліквідації колишніх монокультурних поясів зернових культур у США.

5. Чому США стали першим у світі виробником газу?

Працюю з картою

За допомогою одного з картографічних серверів встановіть щільність поширення автомобільних доріг у США. Чому мають місце виразні контрасти в їх прокладанні по території цієї країни?

Шукаю в Інтернеті

За допомогою офіційного сайта Державної служби статистики України побудуйте графік експорту вітчизняних товарів до США.

Генерую ідеї

Прочитайте уважно уривок із книги Б. Паскаля «Геополітика. Міжнародні відносини» (Париж, 2012) та поясніть, як впливає американський спосіб життя на політику інших країн. Свою відповідь обґрунтуйте.

«Американські університети притягують до себе значну частину світової еліти, яка повертається до себе із позитивною думкою про США.... Голлівуд формує певні мрії, а також ефективно впливає на поширення у світі культурних стандартів [США]. Адже глядачі добровільно проглядають фільми, а не з примусу.»

Pascal В. La geopolitique. Les relations internationals. — Paris, 2012. — р. 146.

Дослідження

Орієнтовні теми (на вибір учня/учениці)

1. «Бананові республіки»: типові ознаки та сучасний розвиток.

2. Панамериканське шосе — дорога через три Америки.

3. Туризм як чинник розвитку країн Карибського басейну.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація