Войти
Закрыть

США: господарство

10 Клас , Географія 10 клас Довгань, Стадник (рівень стандарту)

 

§ 35. США: господарство

Пригадайте

• які природні передумови сприяють економічному розвитку США

• які види продукції американських виробників вам відомі

1. Особливості сучасного постіндустріального розвитку країни.

Найбільш економічно потужною державою США стали після Другої світової війни. Протягом декількох десятиліть країна була світовим лідером за темпами економічного зростання, продуктивністю праці та обсягами виробництва. Нині США втратили одноосібне панування у світовій економіці. У другій половині XX ст. Німеччина та Японія наздогнали й навіть перевищили США за низкою показників економічного розвитку, а на початку XXI ст. Китай випередив США за загальним ВВП та обсягами промислового виробництва. Зараз на США припадає понад 15,5% світового ВВП (друге місце) та понад 10% усього промислового виробництва світу (друге місце). Однак за масштабами науково-технічного, фінансового, інформаційного, військового потенціалів, ступенем впливу на світогосподарські зв’язки США й сьогодні не знають собі рівних у світі.

Головні особливості американської соціально-економічної моделі можна умовно поділити на дві групи: традиційні та новітні, що формують сучасну так звану «економіку знань».

Традиційні риси були здавна властиві економічній стратегії розвитку США. Насамперед це всебічне заохочення американським суспільством та державою підприємницької активності, спрямованість на досягнення успіху для кожної людини незалежно від її походження та соціального статусу; більш обмежене, ніж в інших розвинених країнах, однак ефективне державне втручання в економіку; висока трудова мораль, що ґрунтується на протестантській етиці, працелюбності та вірі у власні сили.

В останні десятиліття все більшого значення набувають нові особливості господарювання, зокрема орієнтація на гнучке, диверсифіковане та дрібносерійне виробництво, здатність швидко адаптуватися до нових потреб економіки та населення. Це досягається шляхом використання в матеріальному виробництві та сфері послуг новітніх технологій, побудованих на мікроелектроніці, програмованій автоматизації та біоінженерії.

Біоінженерія — напрямок науки і техніки, застосування інженерних принципів у біології та медицині, цілеспрямоване внесення змін в організми рослин, тварин і людини та керування їхніми функціями.

Ще одна принципова відмінність сучасного стану американської економіки — постійне підвищення рівня її наукоємності. Це визначається як збільшенням загальних витрат на науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи (на частку США припадає 44% усіх видатків розвинених країн світу), так і формуванням усеохоплюючої інформаційної інфраструктури. Завдяки таким перетворенням економіка США однією з перших перейшла до постіндустріальної стадії розвитку й на сьогодні має одну з найвищих часток сфери послуг у ВВП — майже 80% (мал. 1, с. 173).

ТНК країни є найпотужнішими у світі, але останніми роками втрачають своє кількісне представництво у світових рейтингах.

2. Домінуючі складові третинного сектору.

Традиційними складовими сфери послуг США є фінансова справа, торгівля, туризм, освіта, медицина. Із другої половини 1990-х рр. у США почали активно розвиватися нові види послуг: інформаційно-технологічні, консалтингові (консультативні), маркетингові (вивчення ринку), управлінські.

У фінансовій сфері провідне значення мають банки та страхові компанії. Визначальну роль відіграє Федеральна резервна система (ФРС), що поєднує 12 федеральних резервних банків США, більше ніж 15 тис. комерційних і 600 інвестиційних банків. Серед них банки «Дж. П. Морган Чейз» (JPMorgan Chase) та «Банк Америки» (Bank of America), що входять у десятку найбільших банків світу.

США є провідним виробником та експортером інформаційно-технологічних послуг. На американські ІТ-компанії припадає близько третини світового виробництва програмного забезпечення. Серед світових лідерів — «Ай-Бі-Ем», «Майкрософт», «Оракл», «Сімантек», «Гугл», «Еппл».

Більшість підприємств, що надають новітні послуги, розташовані в технополісах та технопарках. До речі, саме в США, у штаті Каліфорнія, у 1951 р. розпочалася історія технополісів, найбільшим із яких усе ще залишається створена на базі Стенфордського університету «Кремнієва долина».

Нині в США на різних стадіях запровадження функціонують майже три сотні таких утворень. Сполучені Штати тримають першість за цим показником серед інших країн. За аналогією з першим технополісом території інновацій називають «Кремнієві береги», «Кремнієві пляжі», «Кремнієві гори» тощо.

Найбільший район зосередження технопарків та технополісів розташований на території мегалополіса Сан-Сан у штаті Каліфорнія. Це один із головних «мозкових» центрів світу, що спеціалізується на комп’ютерних, аерокосмічних та військових технологіях. Інші важливі райони передової освіти, науки і виробництва — мегалополіси Чинітс та Босваш. Там переважають дослідження у сферах програмного забезпечення, біотехнологій, електроніки, фармацевтики.

Щорічно США відвідують понад 75 млн туристів (друге місце у світі). Прибутки від туризму становлять понад 200 млрд дол. (перше місце у світі). У країні є всесвітньовідомі райони пляжного (Флорида, Гаваї, Каліфорнія), грального (Лас-Вегас, Атлантік-Сіті) та пізнавального (Вашингтон, Філадельфія, Нью-Йорк) туризму. До списку Світової спадщини ЮНЕСКО внесено 24 об’єкти, зокрема Мамонтова печера, Гавайські вулкани, Єллоустонський національний парк, каньйон річки Колорадо, Статуя Свободи в Нью-Йорку та ін.

США володіють найпотужнішою транспортною інфраструктурою серед усіх інших країн земної кулі. Протяжність автошляхів (6,6 млн км), залізниць (293,5 тис. км), авіаційних маршрутів є найбільшою у світі.

3. Виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни.

У промисловості США представлені всі існуючі виробництва. Однак серед них виділяються такі, що визначають спеціалізацію країни.

Насамперед це потужне багатопрофільне машинобудування. Провідну роль у ньому відіграє автомобілебудування. Воно багато в чому сприяло створенню економічного потенціалу США. За різними оцінками, приблизно кожен сьомий працівник у США тією чи іншою мірою має відношення до автомобільного бізнесу.

Автомобільні заводи розміщені в понад 20 штатах, однак «автомобільним цехом» країни є Приозер’я (Детройт, Флінт, Толідо). Щорічно в США виробляють понад 17 млн автомобілів, основна частка їх виробництва припадає на три найбільші автомобільні компанії — «Форд», «Дженерал Моторе» та «Крайслер».

Ключові позиції у виробництві авіакосмічної техніки посідають декілька компаній — «Боїнг», «Локхід Мартін», «Макдонелл Дуглас». Особливо велику роль в авіаційному машинобудуванні відіграють штати Каліфорнія та Вашингтон, а «авіаційними столицями» країни називають Сан-Дієго та Сіетл.

Підприємства електротехнічної та електронної промисловості сформувалися у великих міських агломераціях півночі й північного сходу США — Чикаго, Нью-Йорку, де зосереджувався найпотужніший науково-технічний потенціал держави, а також у районі Лос-Анджелеса, Далласа, Х’юстона, Нового Орлеана. ТНК США (зокрема «Х’юлетт-Пакард», «Делл», «Еппл») посідають провідні позиції у сфері виробництва комп’ютерної та офісної техніки, електроніки, засобів телекомунікацій.

Чорна металургія — одна з найстаріших складових американської промисловості, яка використовує як власну, так і імпортну сировину (залізні руди довозять із Канади, марганець — з африканських країн). Основні металургійні бази — Приозерна (Чикаго, Детройт, Баффало), Північноаппалацька (Піттсбург, Янгстаун), Приатлантична (Філадельфія, Балтімор) та Південна (Х’юстон, Даллас). У США, як і в інших розвинених країнах, відбувається поступове скорочення виробництва чорних металів.

У кольоровій металургії США є значним виробником алюмінію, міді, цинку, свинцю. За обсягами виплавляння цих металів країна входить до трійки світових лідерів.

За обсягами виробництва хімічної продукції Сполучені Штати посідають друге місце у світі після Китаю, а у фармацевтичному виробництві продовжують утримувати світову першість. Країна є одним із найбільших виробників продукції органічної та неорганічної хімії. Потужні підприємства хімічної промисловості функціонують у Лос-Анджелесі, Сан-Франциско. Заводи, що виробляють хімічні добрива, розміщені по всій території США.

За загальним виробництвом електроенергії США поступаються лише Китаю. У структурі виробництва електроенергії найбільша частка припадає на ТЕС — 73%. У США діє близько 80 АЕС, частка яких складає близько 10%, на ГЕС припадає близько 7%. Держава є одним зі світових лідерів у сфері розробки та використання відновлюваних джерел енергії. їхня частка в енергетичному балансі США (переважно ВЕС і СЕС) — 10% (за прогнозами, до 2030 р. цей показник сягне 27%).

4. Спеціалізація сільського господарства.

У сільському господарстві США зайнято менше ніж 1 % працюючих, однак воно повністю забезпечує багатомільйонне населення продукцією. Це свідчить про один із найвищих показників продуктивності праці в сільськогосподарському виробництві. За сукупним обсягом виготовленої продукції США поступаються аналогічному сектору економіки Китаю та Індії, але за багатьма видами продукції посідають перші місця та є її найбільшим експортером. Зокрема, країні належать провідні позиції у світі за виробництвом та експортом кукурудзи, сої, цитрусових, пшениці, арахісу, цукрових буряків, винограду, соняшнику тощо. Сполучені Штати є лідером за вирощуванням генетично модифікованих культур. Найбільша частка цих земель припадає на сою.

Виробничою основою сільського господарства США є ферма, яка відрізняється високою продуктивністю праці та технічним оснащенням. У вартісному відношенні переважає продукція тваринництва (68 %).

Різноманіття природних умов зумовило доволі вузьку спеціалізацію не лише окремих ферм, але й цілих районів, які в США називають сільськогосподарськими поясами.

Уздовж кордону з Канадою, від озера Верхнє до Кордильєр, проходить «пшеничний» пояс. На південь від нього, між Великими озерами та річкою Огайо на сході, через міста Сент-Луїс і Канзас-Сіті на півдні та до Кордильєр простягається «кукурудзяно-соєвий» пояс. Півострів Флорида та узбережжя Мексиканської затоки займає «бавовняний» пояс. Передгір'я Кордильєр використовуються як пасовища.

5. Зовнішні економічні зв'язки. Міжнародні зв'язки України й США.

США активно підтримують різноманітні форми зовнішніх економічних зв’язків із багатьма країнами світу. За обсягом експорту США поступаються лише Китаю. Країна експортує виробниче обладнання й машини, літаки та аерокосмічну техніку, зброю, вугілля, пшеницю, кукурудзу, сою, бавовну, тютюн. За вартістю імпортованих товарів США — безперечний лідер. Держава імпортує нафту й нафтопродукти, автомобілі, побутові техніку та вироби, газетний папір, продукти тропічного землеробства, товари народного споживання. Широкий імпорт трудомістких виробів, особливо споживчого призначення, виправданий високою вартістю робочої сили. Головними торговельними партнерами США є Канада, Мексика, Китай, Японія та Німеччина.

Як експортер патентів, ліцензій та інформаційно-технологічних послуг США не має конкурентів.

США — потужний інвестор, що вкладає гроші в економіку як розвинених країн, так і тих, що розвиваються. Розмір іноземних інвестицій перевищує 5,5 трлн дол., що більше ніж у 3 рази перевищує товарний експорт. Зокрема, США є одним з інвесторів економіки України. Американські прямі інвестиції (понад 900 млн дол. у 2017 р.) вкладені переважно у виробничий сектор. На території України працює понад 1,5 тис. підприємств з американським капіталом, у тому числі всесвітньовідомі «Кока-Кола», «ПепсіКо», «Джонсон і Джонсон», «Проктер енд Гембл», «Макдональдс», «Шеврон», «Сітібанк» тощо. Тисячі українських компаній надають послуги IT-аутсорсингу провідним американським корпораціям.

Загальний товарообіг між Україною та США становить понад 2 млрд дол. Основу експорту України до США складають чорні метали та вироби з них, мінеральні добрива, продукти харчування. У структурі імпорту американських товарів до України найбільшу частку займають нафта та нафтопродукти, машини, апарати й механічні пристрої, полімерні матеріали.

Слід зазначити, що США надають Україні консультативну, технічну, військову та гуманітарну допомогу для забезпечення результативних реформ і протистояння агресії на сході країни.

Головне

• США — високорозвинена постіндустріальна держава, для господарства якої характерний комплексний розвиток усіх сучасних виробництв. Основний сектор американської економіки — сфера послуг. На нього припадає найбільша частка ВВП та зайнятих.

• Найпотужнішими складовими промисловості США є машинобудування, електроенергетика, чорна та кольорова металургія, хімічна промисловість.

• Сільське господарство США багатопрофільне, високомеханізоване, високоефективне та високорентабельне.

• Величезне значення для економіки США мають зовнішньоекономічні відносини з іншими країнами світу, провідну роль у яких відіграють ТНК та прямі інвестиції.

Запитання та завдання для самоперевірки

1. Назвіть основні особливості сучасного економічного розвитку США. Які чинники сприяли перетворенню США на провідну країну з високорозвиненою економікою? 2. Охарактеризуйте географічні особливості розташування технополісів та технопарків у США. 3. Які виробництва вторинного сектору економіки визначають спеціалізацію країни? 4. Перелічіть сектори економіки США, що належать до високотехнологічних, та наведіть їхні короткі характеристики. 5. Поясніть причини утворення сільськогосподарських поясів у США. 6. Зазначте особливості, притаманні США у сфері зовнішньоекономічної діяльності. 7. Охарактеризуйте сучасний стан україно-американських відносин та наведіть найбільш перспективні напрямки.

Практичне завдання

Складіть схему зовнішньоекономічних зв'язків США.

Географічні дослідження (за вибором учня/учениці)

1. Форми територіальної організації новітніх видів промислового виробництва в США.

2. Економічна взаємодія вздовж державного кордону між Мексикою та США.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Довгань, Стадник (рівень стандарту)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація