Особливості географічного положення Америки. Склад регіону. Міжнародні організації НАФТА, МЕРКОСУР, НАТО
- 1-01-2022, 11:32
- 835
10 Клас , Географія 10 клас Масляк, Капіруліна, Бродовська (рівень стандарту)
§ 29. Особливості географічного положення Америки. Склад регіону. Міжнародні організації НАФТА, МЕРКОСУР, НАТО
Поясніть, що таке Америка: Північна, Південна, Латинська, Центральна. Знайдіть на політичній карті світу кожну з цих географічних одиниць і країни, які їм належать.
1. Особливості географічного положення Америки. Америка простяглася від полярних широт Північної до антарктичних широт Південної півкулі. Жодна інша частина світу чи материк не мають такої протяжності з півночі на південь. Якщо Євразія як материк складається з двох частин світу — Європи та Азії, то Америка є частиною світу, яка складається з двох материків. Північна Америка розширюється на північ і звужується на південь, і Південна Америка теж найширша на півночі й поступово звужується на південь. Значна протяжність берегової лінії дає можливість майже всім країнам цього регіону використовувати морський транспорт для розвитку відносин із зовнішнім світом.
За допомогою політичної карти світу визначте країни регіону, що є ізольованими.
2. Склад регіону. Сучасна політична карта Америки. Америку можна поділити в політико-географічному сенсі на три частини — Північну, Центральну та Південну Америку.
До країн Північної Америки належать три держави — Канада, Сполучені Штати Америки (США) і Мексиканські Сполучені Штати (Мексика). Вони тісно пов’язані не лише географічно й історично, а й економічно. Тут відбуваються складні, не позбавлені суперечностей процеси регіональної інтеграції та диференціації. Домінування США в цьому регіоні, як і в усій Америці, хоча й залишається все ще досить сильним, але поступово згасає.
Субрегіон Центральна Америка складається з невеликих держав, розміщених у найвужчій південній частині Північноамериканського материка та на численних островах Карибського моря. Об’єднує їх не лише історія та географія, а й значною мірою сучасна політична ситуація й перспективи розвитку. Тут проходять досить складні процеси регіональної інтеграції та перебудови суспільства на сучасний лад. До складу субрегіону входять: Багами, Ямайка, Гаїті, Домініканська Республіка, Пуерто-Рико (США), Беліз, Гватемала, Сальвадор, Гондурас, Нікарагуа, Коста-Рика, Панама.
Країни Карибського басейну представлені острівними невеликими державами: Куба, Домініканська Республіка, Республіка Гаїті, Ямайка та інші. Серед них є і залежні території: Аруба (Нідерланди), Кайманові, Віргінські та Бермудські Острови (Велика Британія), Пуерто-Рико (США).
Південна Америка є надзвичайно динамічним субрегіоном, де відбувається процес масштабного освоєння внутрішніх територій. Тут прискореними темпами розвивається економіка, відбуваються швидкі зміни в соціальній сфері. Процес трансформації суспільства випереджає швидкість змін у свідомості людей, що породжує гострі суперечності та конфлікти. Склад субрегіону Венесуела, Колумбія, Еквадор, Гвіана (Франція), Суринам, Гаяна, Бразилія, Перу, Чилі, Болівія, Аргентина, Парагвай, Уругвай.
Знайдіть зазначені держави на політичній карті. Назвіть їхні столиці.
Що ви вже знаєте про країни регіону Америка? З додаткових джерел інформації дізнайтеся про їхні повні офіційні назви.
3. Форми державного правління та територіального устрою країн, типи країн за рівнем економічного розвитку. Америка — єдиний регіон світу, де немає монархій. Більшість держав регіону взяла за взірець форму правління, яка існує в США, — президентську республіку, де президент очолює уряд і має значні повноваження. Але державні інституції країни працюють так, що президент не має можливості узурпувати владу.
За формами адміністративно-територіального устрою в Америці виокремлюють федеративні великі за площею держави, такі як США, Канада, Бразилія, Мексика, Аргентина. Невеликі за площею держави переважно є унітарними.
Держави Америки дуже відрізняються за рівнем соціально-економічного розвитку. Найрозвинутішими є США та Канада У багатьох країнах Латинської Америки донині панують кричуща несправедливість життя, корупція влади, продажність політиків, мафія та наркобарони, величезна майнова нерівність громадян. Одні не знають, де їм знайти їжу й житло, а інші — де витратити гроші. Тут велика кількість безпритульних і безробітних. Усе це провокує революційні рухи, національно-визвольну боротьбу, тероризм тощо.
4. Міжнародні організації. Переважна більшість держав регіону об’єднана в 3 регіональні утворення - ОЦАД, НАФТА й МЕРКОСУР.
Світовий масштаб має організація Угода про Північноамериканську зону вільної торгівлі, більш відома як НАФТА. Це інтеграційне об’єднання, засноване в 1992 р., включає США, Канаду та Мексику (штаб-квартира — у Вашингтоні). У складі організації є підструктурні органи: Північноамериканська угода з екологічного співробітництва (НААЕК) і Північноамериканська угода про співпрацю в галузі праці (НААЛК). За деякими економічними показниками, НАФТА наближається до ЄС, а то й перевищує його. Мета цієї організації полягає в усуненні бар’єрів для торгівлі й інвестицій між трьома сусідніми країнами: США, Канадою та Мексикою. У цілому діяльність організації економічно вигідна для всіх її членів, особливо для Мексики, яка в межах такого співробітництва здійснила ряд позитивних демократичних перетворень.
Багато в чому наслідує ЄС Південноамериканський спільний ринок (МЕРКОСУР). Базою його подальшого розширення стали чотири сусідні держави — Бразилія, Аргентина, Парагвай та Уругвай. До 1 грудня 2016 р. членом цієї організації була й Венесуела. Головною метою цього інтеграційного об’єднання є створення латиноамериканського спільного ринку та поглиблення співпраці в усіх сферах економічної діяльності, сприяння вільній торгівлі й руху товарів, людей та валюти в межах територій цих країн.
Проаналізуйте мал. 58, назвіть особливості природи й історії країн, які відображено на їхніх гербах.
Мал. 58. Герби країн Америки: а) Аргентини; б) Венесуели; в) Куби; г) Мексики
Мал. 59. Картосхема обсягів експорту й імпорту МЕРКОСУР у 2017 р.
Проаналізуйте дані мал. 59 г зробіть відповідні висновки.
1. За допомогою додаткових джерел інформації (www.naftanow.org/ — офіційний сайт організації) дізнайтеся про сучасну діяльність НАФТА.
2. Поясніть, чому назва організацій не збігається з їхньою абревіатурою. Дізнайтеся про сучасну діяльність МЕРКОСУР за. допомогою інформації, яка розміщена на офіційному сайті організації: www.mercosur.int/.
США та Канада також входять до найпотужнішого у світі військово-політичного блоку НАТО. Фактично США є основним гарантом могутності й локомотивом цієї організації, яка складається з 29 країн-членів.
Відшукайте інформацію про діяльність НАТО на офіційному сайті організації (nato.int/) і підготуйте повідомлення на тему «Україна — НАТО: сьогодення та перспективи».
Америка має найбільшу протяжність із півночі на південь, а значна берегова лінія дає можливість майже всім країнам регіону використовувати морський транспорт для зв’язку із зовнішнім світом. У політико-географічному сенсі регіон складається з трьох частин: Північна, Центральна та Південна Америка, кожен з яких має тісні географічні, історичні й економічні зв'язки.
Найбільш складні процеси регіональної інтеграції та перебудови суспільства відбуваються в країнах Центральної Америки. Країни Південної Америки масштабно освоюють внутрішні території. Процеси трансформації суспільства тут випереджають швидкість змін у свідомості людей, що супроводжується гострими суперечностями та конфліктами.
За формою адміністративно-територіального устрою в Америці виокремлюють великі федеративні та малі унітарні держави. Це єдиний регіон світу, де немає монархій. Більшість держав регіону — президентські республіки.
Переважна більшість країн Америки належать до регіональних міжнародних організацій НАФТА та МЕРКОСУР. США та Канада — члени військово-політичного блоку НАТО. Основним гарантом могутності цієї організації, яка складається з 29 країн-членів, є США.
1. Назвіть частини регіону та країни, які належать до кожної з них, зазначивши форми їхнього державного правління та адміністративно-територіального устрою.
2. Поясніть причини нерівномірного економічного розвитку субрегіонів Америки.
3. Оцініть вплив інтеграційних процесів у регіоні на економічний розвиток країн.
4. Оцініть роль США в соціально-економічному розвитку окремих країн регіону.
5. За матеріалами з мережі Інтернет оцініть значення регіональних об’єднань країн регіону.
Коментарі (0)