Небесні тіла
- 2-02-2022, 13:40
- 408
5 Клас , Природознавство 5 клас Коршевнюк, Баштовий
§ 16. НЕБЕСНІ ТІЛА
Ти вже знаєш про існування фізичних тіл. Вони тебе оточують, ти ними користуєшся. Проте в природі існують ще й небесні тіла. Це всі тіла, що знаходяться за межами Землі: зорі, планети, комети, астероїди тощо. Найбільшими небесними тілами є зорі, найменшими - космічний пил. Тисячі років люди спостерігають за зоряним небом, намагаючись розібратись у його зоряному різноманітті, класифікувати його, якось позначити.
• Зоря — самосвітне небесне тіло
Розжарені небесні тіла, що випромінюють світло, називають зорями. Неозброєним оком на зоряному небі можна налічити близько 3000 зір, а за допомогою бінокля, підзорної труби чи телескопа - набагато більше. Щоб простіше було орієнтуватися серед великої кількості зір, які можна побачити неозброєним оком, небесну сферу поділили на ділянки, а зорі та інші небесні тіла на цих ділянках об’єднали в групи і назвали сузір’ями.
Давні дослідники зоряного неба подумки сполучали зорі лініями так, що вони схематично нагадують певні фігури. Тому на небі можна знайти Терези й Рака, Тельця і Великого та Малого Пса. Багато назв зір і сузір’їв пов’язано з міфами й легендами. Не виняток і сузір’я Оріона, яке легко знайти на нашому небі за яскравими зорями (мал. 57, 58).
Мал. 57. Найяскравіша частина сузір’я Оріона
Мал. 58. Зображення сузір’я Оріона в атласі XVII ст.
• Планети — великі небесні тіла, що самі не світяться
З давніх часів люди знали про небесні тіла, які вони назвали планетами. Зовні вони схожі на зорі, але відрізняються від них тим, що постійно переміщуються по небу, переходячи з одного сузір’я до іншого, змінюючи свою яскравість. Пояснюється це тим, що планети рухаються своїми орбітами навколо Сонця і світять нам його відбитим світлом. Тобто самі планети не випромінюють світла.
Нині вчені налічують вісім планет Сонячної системи. У шести з них виявлено природні супутники - небесні тіла, які обертаються навколо планет.
• Малі небесні тіла
Не менш цікаві й малі за розмірами небесні тіла, до яких належать комети, астероїди, метеороїди.
Комета - мале тіло Сонячної системи, яке обертається навколо Сонця по дуже витягнутій орбіті. Комета складається з твердого ядра - крижаної брили, утвореної з льоду й заморожених газів із твердим пилом, розміром від одного до десяти кілометрів. З наближенням до Сонця речовини ядра комети починають випаровуватися. Так у комет виростає велетенський світний газовий хвіст. Завдяки такому довгому хвосту давні греки називали комету «зорею з волоссям», а за часів Київської Русі вона отримала назву «хвостата зоря» (мал. 59).
Мал. 59. Комета
Ти вже знаєш, що навколо Сонця обертається вісім планет. Раніше (до 2006 року) вчені вважали, що крім великих планет, навколо Сонця обертаються ще й малі планети. У давнину їх називали планетоходами. Та з часом за ними міцно закріпилася назва - астероїди.
Є в Сонячній системі ще менші за розмірами небесні тіла, ніж комети і астероїди. Їх називають метеороїдами. Їхні розміри не перевищують 1 км. Потрапивши в повітряну оболонку Землі, метеороїди згорають. При цьому виникають світлові явища, які залежно від яскравості називають метеорами і болідами (мал. 60).
Мал. 60. Метеори
Проте якщо метеороїд не згорів у повітряній оболонці Землі і впав на її поверхню, то таке небесне тіло називають метеоритом (мал. 61). Метеорити отримують назву переважно за місцем їхнього падіння. Наприклад, є метеорити з назвами Бородіно, Горлівка, Гонолулу.
Мал. 61. Метеорит Гоба є найбільшим метеоритом серед знайдених на Землі
Підсумки
• Небесні тіла - це все те, що знаходиться на небі.
• Зорі - розжарені небесні тіла, що випромінюють світло.
• Планети є небесними тілами, що не випромінюють світла.
• До малих небесних тіл належать астероїди, комети, метеороїди.
Сторінка природодослідника
Виконай удома завдання. Розпочни спостереження за змінами вигляду зоряного неба впродовж календарного року. Усе, що тобі знадобиться для цього, - це твої очі, хороша погода, фрагмент карти зоряного неба.
Дія 1. Ознайомся з картою зоряного неба. Зверни увагу на сім яскравих зір, які розташовані так, що нагадують ківш з ручкою. Давнім людям ці зорі та деякі менш яскраві, розташовані поруч, нагадували обриси ведмедя. Звідси й походить назва сузір’я - Велика Ведмедиця. Як ти знаєш, в Україні це сузір’я здавна називають ще Великий Ківш, або Великий Віз.
Знайди також сузір’я зі схожими обрисами, але менших розмірів - Малу Ведмедицю. Сім яскравих зір цього сузір’я теж нагадують ківш. Остання зоря ручки його ковша є Полярною зорею (мал. 62).
Мал. 62. Як знайти Полярну зорю
Дія 2. Після ознайомлення з картою пізно ввечері в ясну погоду вийди з дорослими на вулицю. Пам’ятай! Перед початком спостереження твій зір має звикнути до темряви. Спробуйте разом відшукати на зоряному небі сузір’я Великої та Малої Ведмедиць, Полярну зорю.
Дія 3. Через 45-60 хв перевір, чи змінили сузір’я Великої та Малої Ведмедиць своє положення на небосхилі. Спробуй пояснити побачене.
Сторінка ерудита
Найвідомішою є комета Галлея (її відкрив у XVII ст. англійський астроном Галлей), що з’являється біля Землі приблизно через кожні 76 років. Востаннє вона наблизилася до нашої планети в 1986 р. Форма її ядра нагадує яйце завдовжки 15 км та діаметром 10 км. Комета Галлея обертається навколо своєї осі, роблячи повний оберт за 53 години. Температура на її поверхні - 67 °С, а всередині - 19 °С.
Запитання і завдання
1. Що таке небесне тіло? Назви, які ти знаєш небесні тіла й розкажи про них.
2. Які небесні тіла називають планетами?
3. Опиши відмінності між планетою і зорею.
4. Що таке комети? Чим саме вони відрізняються від інших небесних тіл?
5. Що спільного і чим відрізняються метеори й метеорити?
Коментарі (0)