Войти
Закрыть

Рухи Землі. Пори року

5 Клас , Природознавство 5 клас Коршевнюк, Баштовий

 

§ 24. РУХИ ЗЕМЛІ. ПОРИ РОКУ

Ознайомлення з глобусом продемонструвало тобі рух Землі навколо її осі. Зазначимо, що цей рух відбувається постійно і має певні наслідки.

• Наслідки обертання Землі навколо її осі

Пригадай, коли ти проїжджаєш у машині повз будинки, дерева, то здається, ніби рухаються вони, а не ти. Це тому, що ти рухаєшся разом з автомобілем. Так само люди не відчувають руху Землі, бо рухаються разом з нею.

Повний оберт навколо своєї осі наша планета здійснює за 24 години. Цей відрізок часу має назву доба.

Ми звикли чути й говорити, що вранці Сонце сходить, а ввечері заходить. Ту сторону небосхилу, де воно з’являється вранці, називають сходом. Ввечері ми бачимо Сонце вже в іншому місці - на заході. Там воно зникає з поля зору на деякий час. Проте в дійсності це не Сонце сходить і заходить, а Земля, обертаючись навколо власної осі, підставляє Сонцю то один, то інший бік (мал. 88). Тобто в певний період руху Землі навколо своєї осі одну її частину освітлюють промені Сонця, а іншу - ні. На освітленій Сонцем частині Землі триває день, а тим часом на протилежному боці - ніч.

Мал. 88. Зміна дня і ночі впродовж доби

• Обертання Землі навколо Сонця

Нам здається, що Земля залишається нерухомою, коли спостерігаємо за рухом небесних тіл - Сонця, Місяця, зірок. Насправді ж, як і інші планети, вона рухається навколо Сонця по своїй орбіті, що не перетинається з орбітами інших планет. Швидкість цього руху сягає майже 30 км/с. Тобто за час, коли ти не поспішаючи робиш два кроки, Земля встигає «пройти» 30 км! Орбіта Землі має форму еліпса - витягнутого кола (мал. 89).

Мал. 89. Річний рух Землі навколо Сонця

Як ти вже знаєш, час, за який наша планета робить один повний оберт навколо Сонця, називається роком. І триває земний рік 365,25 доби.

Отже, Земля в космосі здійснює водночас два рухи - обертається навколо своєї осі й навколо Сонця.

Земна вісь завжди нахилена в один бік, тому сонячні промені падають на Землю під різним кутом. А це означає, що під час руху Землі навколо Сонця протягом року сонячні промені нерівномірно освітлюють і нагрівають Північну та Південну півкулі. Це є причиною зміни пір року, тривалості дня і ночі.

Розглянь малюнок 89. Ти побачиш, що в червні вісь Землі своєю верхньою частиною похилена до Сонця і Північна півкуля звернена до нього. У цей час в Україні літо. У грудні, навпаки, вісь Землі похилена від Сонця і Північна півкуля більш віддалена від нього. Тому в Україні настає зима, дні коротшають, а ночі довшають.

Біля екватора день дорівнює ночі й не відчувається зміна пір року.

На Північний і Південний полюси сонячні промені протягом року падають похило, тому там завжди дуже холодно (інколи температура сягає -80 °С). Узимку на Північному полюсі триває ніч, а влітку Сонце не заходить. Тобто звичної для тебе зміни дня і ночі на полюсах не буває. Ніч і день тут тривають майже по півроку.

Підсумки

• Земля одночасно обертається навколо своєї осі та навколо Сонця. Доба - час повного обертання Землі навколо своєї осі. Доба триває 24 години.

• Живі істоти на планеті Земля не відчувають її обертання навколо осі, тому що рухаються разом з нею.

• Завдяки нахилу осі обертання Землі в один бік і рухові нашої планети навколо Сонця змінюються пори року.

Сторінка природодослідника

У різні години дня Сонце не лише по-різному освітлює тіла на Землі, а й нагріває їх теж неоднаково. Переконайся в цьому на досліді. Тобі знадобляться 2 монети, вартістю 25 копійок. В обід, коли Сонце посилає прямі промені і здається розташованим прямо над головою, поклади одну монету на добре освітленому місці, а другу тримай у тіні. Через півгодини візьми обидві монети в руку. Наскільки відчутною є різниця між теплом, яке поширюється на руку від кожної з монет? Дослід повтори через 3 години. Більшою чи меншою стала різниця між теплом, ніж у першому випадку? Як змінилося розташування Сонця на небі за час проведення досліду? Зроби висновок, у якому положенні на небі Сонце посилає нам більше тепла.

Сторінка ерудита

Найдовший день у Північній півкулі, а отже, і в Україні, - 22 червня. Його називають днем літнього сонцестояння. Після 22 червня день поступово зменшується, а ніч збільшується. Так триває до 22 грудня. Цього дня у нас найдовша ніч і найкоротший день. Це день зимового сонцестояння. З 23 грудня ніч поступово зменшується, а день збільшується, і 21 березня їх тривалість стає однаковою - по 12 годин. 21 березня - день весняного рівнодення. Є ще день осіннього рівнодення. Це 23 вересня.

Запитання і завдання

1. Що називають: а) добою; б) роком?

2. Поясни, чому день змінює ніч.

3. Чому відбувається зміна пір року?

4. Чи існує відмінність у тривалості дня і ночі на території України влітку й узимку? Обґрунтуйте свою відповідь.

5*. Поясни нерівномірність розподілу сонячного світла й тепла на поверхні Землі протягом дня і року.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Природознавство 5 клас Коршевнюк, Баштовий", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація