Уявлення про Землю в давні часи
- 27-01-2022, 17:08
- 332
6 Клас , Географія 6 клас Бойко, Міхелі
§ 3. Уявлення про Землю в давні часи
• Пригадайте з уроків історії, як жили первісні люди — збирачі та мисливці.
• Якою люди в давнину уявляли форму Землі?
ПІЗНАННЯ ЗЕМЛІ В ПЕРВІСНІ ЧАСИ. Знання про природу були потрібні ще первісним людям (40-30 тис. років тому). Вони пізнавали довкілля, щоб збирати плоди, ловити рибу, полювати на диких тварин, рятуватися від стихійних сил природи. Первісні збирачі та мисливці намагалися розширити обжиті місця за рахунок більш віддалених земель. Так вони дедалі більше пізнавали простір.
Краєвиди люди здавна зображували у вигляді насічок на стінах печер, корі дерев, кістках тварин. Так передавалася наступним поколінням інформація про мисливські угіддя та пастки, про шлях до нових місць. Такі стародавні замальовки знайдені в багатьох частинах світу — в Європі, Азії, Африці. Прадавні українці також залишити після себе географічні відомості. Під час археологічних розкопок у Черкаській області було знайдено бивень мамонта із малюнками, шо зроблені нашими пращурами ще 13 тис. років тому (мал. 6). Якщо уважно придивитись, то на ньому можна помітити зображення пагорбів, лісу, річки.
План, накреслений 13 тис. років тому на бивні мамонта (Черкаська область, Україна)
Шумерська глиняна табличка, на якій зображені ділянки оброблюваних земель (Ірак, 2100 р. до н. е.)
Мал. 6. Стародавні креслення місцевості
Створені на підручному матеріалі схематичні замальовки довкілля вважають прадавніми планами місцевості, щоправда, примітивними. Їх почали «креслити» задовго до появи писемності.
Щоб відрізняти річки, озера, гори, ліси, люди давали їм назви. Їх передавали усно з покоління в покоління. Так люди набували географічного досвіду.
ЯК ЛЮДИ В ДАВНИНУ УЯВЛЯЛИ ЗЕМЛЮ. З природознавства ви вже знаєте, що в давнину люди по-різному уявляли форму Землі. Жителям рівнин наша планета видавалася плоскою, а горянам — у вигляді гір (мал. 7).
Мал. 7. Уявлення про світобудову і форму Землі в давнину
У Стародавній Греції Землю уявляли диском, що нагадує щит воїна. Греки вважали, що Земля — це цілісний масив суходолу, який омивається Рікою-Океаном. В Азії, де височать гори Гімалаї, віссю світу вважали гору Меру, навколо якої розташовані сім океанів. У давній Японії Землі приписували кубічну форму.
Найбільш поширеною бра думка, що Земля плоска. Знання стародавніх людей про світ зводилися до ознайомлення з найближчим оточенням. У кожному окремому місці земна поверхня здавалася плоскою. Отже, розмірковували в давнину, сума окремих плоских поверхонь також мала би бути плоскою. Звідси — враження про плоску Землю. Звісно, що такі уявлення були далекими від сучасних і нині викликають у нас посмішку.
Знання про форму нашої планети були надзвичайно важливими для подальшого розвитку географії як нари й особливо для створення достовірних карт.
Перша відома експедиція
Першу експедицію, відомості про яку дійшли до наших часів, було споряджено ще 3,5 тис. років тому. Цікаво, що організувала її жінка — цариця Стародавнього Єгипту Хатшепсут. Вона відрядила п'ять кораблів в країну Пунт — «Землю Бога» (припускають, що це десь на півострові Сомалі). Єгиптяни закупили там деревину чорного дерева, ладан, мавп, слонову кістку, золото, рабів.
Єгипетський корабель (1500 р. до н. е.)
ХТО ЗДІЙСНИВ НАЙДАВНІШІ ПЛАВАННЯ. Імена перших мандрівників історія нам не зберегла. В ті часи ними були всі люди.
Найдавніші географічні відкриття зробили стародавні єгиптяни. Вони жили в Африці на берегах Середземного і Червоного морів. Відомо, що вже 3,5 тис. років тому єгиптяни здійснювали далекі плавання вздовж берегів Червоного моря на південь. У ті часи ще ніхто не знав, що Африка (тоді її називали Лівія) з усіх боків омивається морями. Це відкриття зробили фінікійці — народ, який жив на східному узбережжі Середземного моря. Вони були відважними моряками. У VI ст. до н. е. фінікійці затри роки обігнули Африку і переконалися, що вона зусібіч оточена водою (мал. 8). Про їхнє плавання ми дізналися зі свідчення давньогрецького історика Геродота.
Мал. 8. Плавання фінікійців (VI ст. до н. е.)
Плавання фінікійців довкола Африки вважають найважливішою подією стародавньої доби. Перші мандрівники зробили велику справу — подолали відстань, що роз’єднувала народи. Люди потроху почали дізнаватись одне про одного. Згодом пролягли торгові шляхи, якими пішли найсміливіші. З їхніх розповідей про невідомі землі, про людей, які там жили, почала складатися географічна картина світу.
ПОЯВА ГЕОГРАФІЧНИХ КАРТ. Здобуті мандрівниками відомості про невідомі раніше землі узагальнили грецькі вчені-філософи. Ератосфен скористався даними історії, астрономії, фізики і математики для виокремлення географії в самостійну науку. Він створив і найдавнішу карту, яка дійшла до нас (III ст. до н. е.) (мал. 9), на якій зобразив відомі на той час частини Європи, Азії й Африки. Ератосфена називають батьком географії, що свідчить про визнання його заслуг у розвитку цієї науки.
Ератосфен (бл. 275 — 194 до н. е.)
Мал. 9. Карта Ератосфена (III ст. до н. е.)
У II ст. Клавдій Птолемей склав сучаснішу карту (мал. 10). Відомий європейцям світ уже значно розширився. На карті було зображено багато географічних об'єктів. Проте й вона ще була дуже приблизною. Та незважаючи на це, картами і «Географією» у восьми книгах Птолемея користувалися протягом 14 століть!
Клавдій Птолемей (бл. 90 — 168)
Мал. 10. Карта Птолемея (ІІ ст.)
Праці грецьких учених свідчать про зародження географії як справжньої науки вже в античні часи. Але вона мала здебільшого описовий характер. А на перших картах було відображено лише невелику частину простору. Понад 3/4 земної поверхні залишалися невідомими.
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ
• У давнину люди не знали, що Земля — куля, і уявляли її форму по-різному.
• Найдавніші плавання здійснили єгиптяни і фінікійці, які довели, що Африка з усіх боків омивається водою.
• Перші відомі географічні карти склали давньогрецькі вчені Ератосфен у ІІІ ст. до н. е. та Птолемей у II ст.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
- 1. У які способи люди в давнину передавали географічні відомості?
- 2. Якою люди в давні часи уявляли форму Землі?
- 3. Яке визначне географічне відкриття зробили фінікійці?
- 4. Коли і хто створив перші географічні карти?
ПОПРАЦЮЙТЕ В ГРУПІ
Розгляньте карти світу давньогрецьких учених (мал. 9, 10). Зіставте із сучасною картою півкуль (див. форзац):
- група 1 — карту Ератосфена;
- група 2 — карту Птолемея.
Які частини світу, океани та моря були відомі грекам? З’ясуйте, яких материків узагалі немає на карті.
Коментарі (0)