Войти
Закрыть

Транспорт України

9 Клас , Географія 9 клас Гільберг, Савчук 2022 (повторне видання)

 

Зверніть увагу!!!
 
Ви переглядаєте матеріал до підручника "Географія 9 клас Гільберг, Савчук 2022 (повторне видання)", якщо раптом вам потрібні ВІДПОВІДІ до цієї теми:
 
 

§ 38. Транспорт України

Який вид транспорту найкраще розвинений у вашому населеному пункті?

ЗАЛІЗНИЧНИЙ ТРАНСПОРТ — ОСНОВНИЙ ВИД ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ. «Укрзалізниця» надає значну частину транспортних послуг та є одним з головних працедавців в Україні. До її організаційно-управлінської структури входять шість регіональних залізниць із центрами в містах: Дніпро, Донецьк, Київ, Львів, Одеса, Харків (мал. 107).

Мал. 107. Пасажирське залізничне сполучення України, 2019 р.

Україна серед країн Європи посідає друге місце за кількістю залізничних вагонів, четверте — за протяжністю експлуатаційних залізничних ліній загального користування, шосте — за кількістю локомотивів, сьоме — за чисельністю перевезених пасажирів.

• Про що свідчать показники роботи залізниці в Україні?

У пасажирському залізничному сполученні України стабільно збільшується частка у відправленні пасажирів у далекому прямуванні й скорочується в приміському сполученні. Пасажирів залізницею перевозять переважно в приміському сполученні, яке обслуговує щоденні маятникові поїздки до обласних центрів. За обсягом перевезень пасажирів у приміському сполученні Україна відстає від розвинених європейських країн. Наприклад, у 2012 р. в Україні перевезли в приміському сполученні 370 млн осіб. Майже така сама кількість (374 млн осіб) скористалась послугами перевезень пасажирів у приміському сполученні м. Парижа в 1966 р.

• Україна й Франція зіставні за площею території й чисельністю населення країни. Поміркуйте, чому показники пасажирських перевезень у них істотно відрізняються.

Обсяг перевезень пасажирів залізницями України в далекому сполученні суттєво змінився. Слід зауважити, у 2002 р. між Києвом і Харковом запустили перший швидкісний поїзд «Столичний експрес», а у 2012 р. — швидкісні поїзди категорії «Інтерсіті+» між Києвом і Дніпром, Донецьком, Львовом національним швидкісним коридором (мал. 107 і 108).

Мал. 108. Пасажирський швидкісний поїзд категорії«Інтерсіті+»

Мал. 109. Залізнично-автомобільний мостовий перехід через р. Дніпро в м. Києві

За роки незалежності України посилилась роль Київського залізничного вузла в пасажирському залізничному сполученні. До столиці прибуває нині найбільше поїздів далекого сполучення, тому станція Київ-Пасажирський відправляє майже 20 тис. осіб на добу.

Вантажні залізничні перевезення. На масові насипні вантажі традиційно припадає більше половини обсягу перевезених залізницями вантажів (мал. 110).

Мал. 110. Залізничні вантажні вагони

Значна частина товарної руди, концентрату, котунів з Кривого Рогу йде за кордон на металургійні підприємства Угорщини та Словаччини. Також на ці підприємства із Центрального Донбасу маршрутом Ясинувата — Полтава — Київ — Фастів постачали кам’яне вугілля. Ці два потужні вантажопотоки сходились на станції Фастів і далі йшли єдиним маршрутом до Львівського залізничного вузла, розділяючись у ньому в напрямку Ужгородського й Чопського прикордонних залізничних вузлів. (Покажіть їх на мал. 107.)

Відкриваємо Україну

Залізнично-автомобільний мостовий перехід через р. Дніпро в м. Києві (мал. 109) — найбільша новобудова залізничної інфраструктури незалежної України (2010 р.). Прокладено дві залізничні лінії завдовжки 32,71 км. Пропускна здатність — 182 пари поїздів на добу. Загальна довжина мосту — 1,066 км.

НАЙВАЖЛИВІШІ АВТОМАГІСТРАЛІ УКРАЇНИ. Автомобільний транспорт за роки незалежності докорінно змінився. Лише в незначній кількості міст залишились комунальні перевізники, у міжміському сполученні вони відсутні. Це призвело до різкого скорочення маршрутів та кількості населених пунктів, що мають регулярне автобусне сполучення зі своїм обласним центром. Водночас різко зросло значення таких рейсів у напрямку до столиці України.

Відкриваємо Україну

Нова сучасна автостанція «Видубичі» в м. Києві (мал. 111) була відкрита 2012 р. в рамках розбудови єдиного транспортного вузла, що поєднує однойменні залізничну станцію і станцію метрополітену із цією автостанцією. Це перший в Україні мультимодальний пасажирський комплекс. Загальна площа станції — 4,26 га. Вона може обслуговувати майже 20 тис. пасажирів на добу.

Мал. 111. Автостанція «Видубичі» у м. Києві

У 2000-ні роки з’явилися великі транспортні автобусні компанії, що здійснюють регулярні перевезення пасажирів між великими містами на комфортабельних автобусах. Проте більшість пасажирів перевозять малопридатні для цього мікроавтобуси, що так само є важливим видом міського транспорту. Різке зростання кількості приватних легкових автомобілів певним чином послабило потребу в їхніх послугах, але водночас призвело до утворення стабільних заторів на головних автошляхах великих міст України.

За роки незалежності України кількість легкових автомобілів у приватній власності зросла більш як удвічі. Переважно ними користуються для трудових і культурно-побутових поїздок у межах великих міст і в передмістя. А влітку й узимку власним автомобілем їдуть на оздоровлення й відпочинок до приморських і гірських регіонів держави переважно автошляхами національного і регіонального значення (мал. 112).

Мал. 112. Розподіл довжини автомобільних доріг України за значенням, 2020 р.

ВОДНІ ШЛЯХИ, НАЙБІЛЬШІ МОРСЬКІ ТА РІЧКОВІ ПОРТИ УКРАЇНИ. В Україні майже перестав існувати раніше розвинений річковий транспорт. Найбільше пасажирів нині перевозять круїзні пасажирські судна.

• З’ясуйте, у яких придніпровських областях є регулярні пасажирські перевезення річковим транспортом.

Вантажні перевезення річками відроджують провідні агрохолдинги, зацікавлені в цьому дешевому виді транспортування зернових. Відновлюють пристані для перевалки зерна на р. Дніпро та від 2016 р. розпочато курсування барж із зерном від Вознесенська до Миколаєва річкою Південний Буг. Найбільшою річкою держави Дніпром нині перевозять лише 0,5% усіх вантажів.

Відкриваємо Україну

Світловодський річковий термінал від 2013 р. розпочав роботу з перевалки зерна на експорт. Потужності зі зберігання зернових — 94 тис. т. Довжина причалу — 240 м. Одночасне завантаження — 5 тис. т на 2 баржі.

У морських перевезеннях виразно домінують вантажі далекого плавання, що обслуговують зовнішньоторговельні перевезення. Нині, як на початку XX ст., 80 % усіх перевезень у далекому плаванні (курсування суден у територіальних водах двох і більше держав) виконують іноземні компанії. Головними залишаються порти міст Одеси, Чорномоморська, Южного.

Пасажирські перевезення в каботажному плаванні (у територіальних водах своєї держави) здійснюють лише у Криму влітку. Морські катери на регулярній основі курсують між Севастополем і Ялтою із зупинками на причалах на Південному березі Криму, а також функціонують регулярні морські перевезення міського сполучення в Севастопольській бухті.

Відкриваємо Україну

Морський спеціалізований порт «Ніка-Тера» (м. Миколаїв) — перший приватний морський термінал у державі. Від 2001 р. розпочав роботу як спеціалізований морський порт із перевалки хлористого калію на експорт і від 2007 р. — зернових культур. Вантажообіг порту (2015 р.) — 4,2 млн т. Проектна потужність перевалки всіх вантажів — 8 млн т. Довжина семи причалів — 1600 м.

У світовому масштабі вантажообіг вітчизняних портів та обсяги перевезення вантажів морськими суднами є незначними (додаток 9). Вони мають різну спеціалізацію. Пасажирські перевезення, забезпечення розвитку туристичного бізнесу, обслуговування круїзних лайнерів має здійснюватись морськими пасажирськими портами Одеса, Севастополь, Ялта. Два останні нині перестали виконувати функції міжнародних перевезень.

Вітчизняна структура морських перевезень товарів суттєво відрізняється від відповідної структури світу. Це зумовлено тим, що Україна має міжнародну спеціалізацію на виробництві та продажу на світовому ринку переважно чорних металів, залізної та марганцевої руди й зернових культур.

Дізнайтеся більше

У режимі реального часу можна стежити за морськими суднами, які курсують у всьому світі, за допомогою сайта http://www.marinetraffic.com.

ПОВІТРЯНИЙ ТРАНСПОРТ значно залежить від зовнішньої політики держави, адже понад 3/пасажирів перевозять у міжнародних рейсах. У них домінує міжнародний аеропорт «Бориспіль» (мал. 113). Фактично панівне положення на цьому ринку послуг займають приватні вітчизняні компанії.

Мал. 113. В аеропорту «Бориспіль»

Відкриваємо Україну

Новий аеровокзальний комплекс (термінал «А») міжнародного аеропорту «Львів» ім. Данила Галицького (м. Львів) відкрито 2012 р. Максимальна пропускна здатність — 1000 пасажирів/год. Площа термінала — 39 тис. м2. Протяжність злітно-посадкової смуги — 3305 м.

Більшість міжнародних рейсів до 2015 р. здійснювали з українських міст до Москви. Нині переважає європейський вектор. Повітряний транспорт є лідером за середньою відстанню перевезення пасажирів у державі. Регулярні внутрішні авіарейси залишились лише між провідними містами з виразним домінуванням Києва.

Дізнайтеся більше

У режимі реального часу можна стежити за літаками, які курсують у всьому світі за допомогою сайта https://www.flightradar24.com.

• Проаналізуйте інтенсивність польотів літаків у режимі реального часу над Україною, Європою та іншими регіонами світу. Зробіть висновок про роль авіатранспорту в різних регіонах світу.

МІСЬКІ ВИДИ ТРАНСПОРТУ. Залишаються комунальними видами транспорту трамвай, тролейбус, а також метрополітени в містах Київ, Харків, Дніпро (мал. 114). За роки незалежності намітилась чітка тенденція до скорочення протяжності трамвайних і тролейбусних ліній. У 51 місті функціонує 177 трамвайних і 405 тролейбусних маршрутів. Сформувалась розлога мережа «маршруток» — мікроавтобусів, що працюють у режимі регулярного таксі. Міські види транспорту мають зазвичай незначну середню відстань перевезення пасажирів.

Мал. 114. Станція «Металургів» метрополітену в м. Дніпрі

ТРАНСПОРТНІ ВУЗЛИ. Головним транспортним вузлом держави є її столиця — м. Київ. Місто має авіа-, автомобільне- й залізничне сполучення. Усі великі міста України сполучені між собою автомобільними шляхами загальнодержавного значення. Водночас їхня якість є низькою порівняно з відповідними аналогами в розвинених країнах світу. Усі обласні центри є автомобільними транспортними вузлами. Міста-центри управління регіональними залізницями є залізнично-автомобільними вузлами. Важливими транспортними вузлами України є окремі прикордонні міста, такі як Чоп, де поєднуються автомобільні, залізничні дороги міжнародного значення й проходить трансконтинентальний газопровід.

• За допомогою карт навчального атласу визначте, скільки у вашій області транспортних вузлів і де вони розташовані та як між собою сполучені.

ТРАНЗИТНЕ ЗНАЧЕННЯ ТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ. Україна належить до країн напівпериферії Європи (мал. 20 на с. 35), тому в її транспорті простежуються ознаки розвинених країн світу й країн, що розвиваються. Сусідство з ЄС, безумовно, сприятиме розбудові інтенсивних транспортних сполучень з одним з найбільших у світі регіональних економічних міждержавних утворень. Транзитне положення між ним та країнами, що входять до СНД, дозволяє нарощувати обсяг транзитних перевезень пасажирів і вантажів територією України.

Розвитку міжнародного сполучення України сприяє конфігурація території держави — суттєвий виступ на сході частини Донецької та Луганської областей, а на заході — проходження територією прикарпатських областей найкоротших залізничних й автомобільних шляхів між Польщею й Румунією та вихід у Закарпатській області у транспортні мережі Угорщини, Румунії та Словаччини.

Природні обмеження у проходженні наземного транспорту в Україні є лише в Карпатах, Кримських горах та Поліській низовині. Більша частина транспортних ліній прокладена рівнинною частиною території країни. Це дозволяє перевозити людей і вантажі як зі сходу на захід, так і з півночі на південь. Лише в Карпатських і Кримських горах окремі ділянки мають складний профіль, що обмежує швидкість руху. Саме складний пересічений рельєф Кримських гір між Сімферополем та Ялтою унеможливив побудову залізничної лінії між цими містами.

• За допомогою карт навчального атласу визначте, скільки залізничних ліній та автомобільних доріг перетинають державний кордон України з Польщею й Білоруссю. Поясніть, які фізико-географічні причини зумовили нерівномірність в їхньому розміщенні.

Вигідне транспортно-географічне положення України сприяє збільшенню міжнародних залізничних перевезень її територією. Так, за 2000-2012 рр. вартість експорту залізничних пасажирських послуг збільшилась у майже п’ять разів, вантажних послуг — удвічі. Значна їхня частина відбувалась міжнародними транспортними коридорами.

МІЖНАРОДНІ ТРАНСПОРТНІ КОРИДОРИ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ. Віддавна найважливіші биті шляхи слугували поширенню знань та інновацій, а також ними переміщували товари міжнародної спеціалізації різних країн. Вигідне транспортно-географічне положення України на перехресті шляхів між країнами континентальної Європи неодноразово сприяло економічному розвитку окремих її регіонів і міст. Україна бере активну участь у розбудові своєї частини міжнародних транспортних коридорів в автомобільному та залізничному сполученні. Зокрема, здійснює електрифікацію залізничних ліній, реконструює автомобільні дороги на відповідних українських ділянках міжнародних транспортних коридорів.

У 2012 р. відкрито рух національним залізничним коридором швидкісного сполучення Львів-Київ-Полтава-Слов’янськ-Костянтинівка в рамках розбудови міжнародних залізничних пан’європейських коридорів. Ним можуть переміщуватись пасажирські залізничні поїзди зі швидкістю 120-150 км/год. Це дозволяє за 5-7 год перевезти людей із заходу на схід держави. Таким чином можна прискорити залізничний рух у міжнародному сполученні та збільшити надходження з експорту транспортних послуг.

 Пригадайте зі шкільного курсу значення «шляху з варяг у греки» у становленні та розвитку Русі.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ: стисло про головне

• В Україні розвинені переважно наземні види транспорту. Основою транспортної системи держави є залізничний транспорт. Головні автомагістралі держави сполучають між собою її провідні міста.

• Морські порти мають міжнародну спеціалізацію, що зумовлює їхнє важливе місце в обсягах вантажоперевезень. Велике значення мають транзитні перевезення.

• Річковий транспорт найменш розвинутий в Україні.

• Переважно виконують авіарейси в міжнародному сполученні. Лідером за показниками перевезення в державі є міжнародний аеропорт «Бориспіль».

• Найбільшими транспортними вузлами України є її найбільші за людністю міста, а також головні прикордонні міста на західному державному кордоні.

• Що більша чисельність населення міста, то більше в ньому перевозять пасажирів.

Знаю і вмію обґрунтувати

  • 1. Поясніть, чому найбільша густота залізничних шляхів у державі в Донецькій і Львівській областях.
  • 2. З’ясуйте тенденції розвитку пасажирських залізничних перевезень в Україні у 2000-ні роки за допомогою даних Держстату України.
  • 3. Поясніть, чому міжнародний аеропорт «Бориспіль» є лідером у міжнародних авіаперевезеннях України.
  • 4. Поміркуйте, чому за роки незалежності України майже не змінилась середня відстань перевезення пасажирів трамваєм і тролейбусом.
  • 5. Якими річками, на вашу думку, відбувається річкове пасажирське перевезення в Україні?
  • 6. Назвіть основні загальнодержавного значення транспорті вузли. За допомогою карти навчального атласу встановіть зв’язок між їхнім розміщенням та рівнем розвитку залізничної й автомобільної мережі у відповідних регіонах України.

Працюю з картою

Користуючись картами навчального атласу, зазначте на контурній карті України основні автомобільні дороги і залізниці, які підходять до м. Світловодськ. Поясніть, звідки, на вашу думку, завозять зерно на річковий термінал у цьому місті.

Мал. 115. Світловодський річковий термінал

Шукаю в інтернеті

За допомогою розкладу руху поїздів, розміщеному на офіційному сайті «Укрзалізниці», з’ясуйте:

  • які поїзди на найближчій до вас залізничній станції призначено на цілий рік, які курсують лише влітку чи взимку, а які мають певні дати відправлення. Поясніть причини таких відмінностей у призначенні поїздів;
  • напрямки руху швидкісних поїздів категорії «Інтерсіті+» в Україні та позначте їх на контурній карті.

Генерую ідеї

Проаналізуйте стратегічні плани розвитку морського й річкового транспорту, розміщені на офіційному сайті Міністерства інфраструктури України, та сформулюйте власне бачення перспектив розвитку водних видів транспорту в нашій державі.

ДОСЛІДЖЕННЯ

Тема: Міські види транспорту свого обласного центру

Алгоритм виконання

1. На офіційній вебсторінці обласної чи міської державної адміністрації дізнайтесь, які види міського транспорту функціонують у вашому обласному центрі. Знайдіть інформацію про час виникнення різних його видів у цьому місті.

2. На картосхему обласного центру нанесіть маршрути кожного з видів міського транспорту. Встановіть, на яких вулицях одночасно курсують кілька видів міського транспорту та які важливі установи, заклади, об’єкти міста на них розміщено.

3. Позначте на цій картосхемі авто- й залізничний вокзали, будинок обласної та міської державної адміністрації. Чи всі види міського транспорту мають зупинки біля цих важливих об’єктів?

4. З’ясуйте маршрути міського транспорту, що сполучають центр і периферію міста. Чи мають відповідні види транспорту зупинки на авто- й залізничному вокзалах?

5. На офіційному сайті обласної чи міської державної адміністрації знайдіть інформацію про розвиток міського транспорту та основні результати його роботи за минулий рік.

6. Установіть, які види міського транспорту мають пріоритет у розвитку.

7. Сформулюйте власні пропозиції щодо розв’язання наявних проблем у розвитку міських видів транспорту вашого обласного центру.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Зверніть увагу!!!
 
Ви переглядаєте матеріал до підручника "Географія 9 клас Гільберг, Савчук 2022 (повторне видання)", якщо раптом вам потрібні ВІДПОВІДІ до цієї теми:
 
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду