Войти
Закрыть

Міське населення світу

9 Клас , Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)

 

§ 12. Міське населення світу

1. Назвіть і знайдіть на карті найбільші міста України. 2. Поясніть особливості розміщення міського населення в нашій країні.

1. МІСЬКЕ НАСЕЛЕННЯ СВІТУ.

Розміщені на певній території населені пункти разом з усталеними зв’язками між ними утворюють систему розселення. Сьогодні такі системи розселення сформовано в межах багатьох країн. Розвиток господарства, інтеграція країн у різні регіональні утворення зумовлюють процес об’єднання систем розселення. Цьому сприяє і розвиток транспорту.

В усьому світі відбувається процес урбанізації, тобто зростання міст і підвищення їхньої ролі в житті суспільства.

Визначальна роль у формуванні систем розселення належить містам-мільйонерам. Нині їх на планеті вже понад 300. Навколо них переважно і формуються великі скупчення населених пунктів різної величини. Так утворюються міські агломерації. Найбільші у світі міські агломерації сформувалися навколо Токіо, Джакарти та Карачі.

Знайдіть на карті атласу найбільші міста світу. У яких країнах та регіонах світу вони утворилися?

Розглянемо перелік найбільших міст і міських агломерацій світу (див. таблиці 1, 2).

СЛОВНИК

Урбанізація (від латин. urbanus — міський) — соціально-економічний процес зростання міст, збільшення кількості міського населення, поширення міського способу життя.

Міська агломерація (від латин. agglomeratio — приєднання) — територіальне скупчення населених пунктів (великих і малих міст), які об'єктивно об'єднані в єдине ціле економічними, соціальними, культурно-побутовими, екологічними, рекреаційними та іншими зв'язками.

Мегалополіс (від грец. «великий» і «місто») — стихійно складена, високо урбанізована форма міського розселення, обумовлена високою концентрацією населення. Мегалополіси можуть об'єднувати сотні поселень і десятки мільйонів жителів.

Таблиця 1

НАЙБІЛЬШІ МІСТА СВІТУ (на серпень 2016 р.)

Таблиця 2

НАЙБІЛЬШІ МІСЬКІ АГЛОМЕРАЦІЇ СВІТУ (на 2015 р.)

Проаналізуйте дані таблиць 1 і 2. Зробіть висновки.

У густонаселених районах світу великі міські агломерації починають зливатися. Такі їх поєднання називають мегалополісами. Вони найчастіше формуються на узбережжі океанів, наприклад, уздовж Тихоокеанського узбережжя Японії від Токіо і Йокогами до Осаки і Кобе (понад 60 млн осіб) простягнувся мегалополіс Токайдо, а вздовж Атлантичного узбережжя США від Бостона до Вашингтона (понад 50 млн осіб) — мегалополіс Бос-Ваш.

Мал. 1. Монако.

Понад 50% населення світу живуть у містах, які виконують різні функції: адміністративні, промислові, торговельні, транспортні. Проте є й такі, що спеціалізуються на якомусь одному виді діяльності. Наприклад, порт Суец — великий транспортний вузол, міста Гейдельберг, Кембридж, Оксфорд — науково-освітні центри, Ялта, Карлові Вари, Ніцца — міста-курорти, є міста — військові бази (Севастополь, Гібралтар, Тулон), релігійні центри (Єрусалим, Мекка). Майже всі міста виконують політико-адміністративні функції. Серед них виділяються міста, які побудовані безпосередньо як столиці (Бразиліа, Канберра, Оттава, Астана).

Знайдіть перелічені міста на карті атласу. У яких країнах вони розташовані?

2. НАЙБІЛЬШ УРБАНІЗОВАНІ РЕГІОНИ ТА КРАЇНИ СВІТУ.

Рівень урбанізації в різних країнах неоднаковий. Найвищий він у Бельгії та Кувейті (близько 97%), а також в Австралії та Великій Британії (близько 92%).

Високоурбанізованими також є Японія, Венесуела, Ізраїль, Уругвай, Німеччина, Ісландія, Катар. А країни-карлики, такі як Ватикан, Монако, Сингапур та інші, майже на 100% складаються з міського населення (мал. 1, 2).

Чим ви можете пояснити високу частку міського населення в країнах-карликах?

Мал. 2. Сингапур.

3. ВЗАЄМОЗВ'ЯЗОК УРБАНІЗАЦІЇ ТА РІВНЯ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ КРАЇНИ.

Урбанізація породжує ряд проблем, що потребують ефективного розв’язання. Концентрація промисловості та автомобільного транспорту різко погіршує екологічний стан у містах. У країнах, що розвиваються, урбанізація набула особливо стрімкого та стихійного, неконтрольованого характеру. Безземелля й неможливість знайти роботу в селі виштовхують мільйони переважно молодих людей до міст. Однак міста не здатні забезпечити ні роботою, ні житлом, ні комунальними послугами таку велику кількість мігрантів. Тоді міста зростають за рахунок утворення нетрів — районів з антисанітарними умовами життя. Такий тип урбанізації називають помилковою, або хибною урбанізацією. У нетрях нині проживає 80 % населення Аддис-Абеби (Ефіопія), 70% — Касабланки (Марокко).

Багато міст світу вже досягли свого «стану насичення» і не мають ресурсів для подальшого розвитку. Екологічні та інші проблеми призводять до того, що найзаможніша частина населення найбільших міст намагається виїхати в передмістя. Так вони поєднують переваги життя в місті та селі. Цей процес отримав назву «субурбанізація».

СЛОВНИК

Субурбанізація (від латин. sub — під, urban — місто) — процес розвитку приміської зони великих міст через виїзд економічно активного, більш заможного населення в невеликі міста.

Загалом у багатьох країнах світу, що розвиваються, життя в місті набагато комфортніше, ніж у селі. Тут легше знайти роботу, кращі умови для самореалізації, здобуття освіти тощо. Тому великі міста й надалі залишаться основними осередками найрізноманітніших функцій та збережуть свою привабливість і в майбутньому.

ВИСНОВКИ

• Процес урбанізації, тобто зростання міст і підвищення їхньої ролі в житті суспільства, відбувається в усьому світі. Урбанізація породжує ряд економічних, соціальних та екологічних проблем, що потребують ефективного розв'язання. Містам-мільйонерам, яких сьогодні на планеті вже понад 300, належить визначальна роль у формуванні систем розселення.

• Навколо великих міст концентруються населені пункти різної величини та формуються міські агломерації. У густонаселених районах світу великі міські агломерації можуть зливатися, утворюючи мегалополіси. Є міста, які зростають за рахунок утворення нетрів — районів з антисанітарними умовами життя. Такий тип урбанізації називають хибною.

• Міста виконують різні функції: адміністративні, промислові, торговельні, транспортні тощо. Сьогодні існують країни, які майже на 100% складаються з міського населення.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Дайте визначення понять «урбанізація», «міська агломерація», «мегалополіс), «нетрі», «субурбанізація».

2. Поясніть причини нерівномірності розміщення населення світу.

3. Поясніть, звідки та куди спрямовані основні потоки внутрішніх міграцій. Якими причинами вони викликані?

4. Назвіть причини та проблеми сучасної урбанізації.

5. Поясніть взаємозв'язок урбанізації та рівня соціально-економічного розвитку країни.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація