Войти
Закрыть

Географія машинобудування світу

9 Клас , Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)

 

§ 21. Географія машинобудування світу

1. Які галузі машинобудування розвинені в нашій країні? 2. Назвіть проблеми машинобудування України.

1. СУЧАСНА СТРУКТУРА МАШИНОБУДУВАННЯ СВІТУ.

Машинобудування — галузь промисловості, яка виробляє машини й обладнання для всіх сфер суспільства. Ця провідна галузь промисловості визначає НТП усіх інших галузей світового господарства. Без продукції машинобудування сьогодні не обходяться ні виробнича або невиробнича сфера господарства, ні побут людей. Машини — це комп’ютер і мобільний телефон, телевізор і пральна машина, мікрохвильова піч і міксер, а також багато інших звичних нам речей. Машини широко використовуються в сільському господарстві, промисловості, на транспорті тощо.

Машинобудування складається з багатьох різних підгалузей. Ті, у свою чергу, поділяються на дрібніші виробництва, що спеціалізуються на випуску певної продукції.

Найзагальнішим є поділ машинобудування світу на три сектори: загальне, транспортне, електротехнічне й електронне. Деякі економісти поділяють його на чотири сектори (мал. 1).

Користуючись схемою на мал. 1, назвіть декілька видів продукції, яку випускають різні галузі машинобудування.

Загальне машинобудування — надзвичайно складна галузь, яка включає понад 350 різних спеціалізованих виробництв. До її складу входять виробництво сільськогосподарських машин, обладнання для легкої та поліграфічної промисловості, випуск дорожньо-будівельних машин, верстатобудування.

Мал. 1. Структура машинобудування.

СЛОВНИК

Машинобудування, або машинобудівна промисловість — найважливіша комплексна галузь обробної промисловості, яка включає проектування, виробництво й експлуатацію машин та обладнання.

Транспортне машинобудування структурно не настільки складне, як загальне. Воно більш чітко поділяється на підгалузі та виробництва і включає автомобіле-, судно-, вагоно-, тепловозо-, літакобудування тощо. Автомобілебудування охоплює виробництво легкових і вантажних автомобілів, автобусів.

Електротехнічне и електронне машинобудування складається з двох підгалузей, де друга виділилася з першої внаслідок НТП. Електротехнічне машинобудування поділяється на виробництво промислового енергоустаткування та побутової техніки. У складі електронної промисловості також є дві підгалузі — виробництво побутової і військової електроніки.

Що вам відомо про історію розвитку машинобудування? Знайдіть додаткову інформацію про це.

2. ГЕОГРАФІЯ МАШИНОБУДУВАННЯ СВІТУ.

На сучасному етапі розвитку відбувається процес географічного переміщення підприємств загального машинобудування з розвинених країн до країн, що розвиваються. До таких підгалузей належать найбільш металомісткі, наприклад суднобудування, виробництво дорожньо-будівельних і сільськогосподарських машин (мал. 2).

Перші навчальні заклади, які започаткували інженерну освіту в галузі машинобудування, були створені в США. Знайдіть додаткову інформацію про розвиток спеціальної освіти в галузі машинобудування.

В автомобілебудуванні переважають транснаціональні корпорації з «розмитою» географією. Чотирнадцять компаній, які поширили своє виробництво в різні країни, виготовляють понад 80% усіх автомобілів світу. На 2015 р. лідерами є Китай, США, Японія. Географія виробництва автомобілів поступово переміщується до таких країн, як Бразилія, Аргентина, Індія, Південна Корея, Таїланд тощо. Серед регіонів світу найбільше автомобілів виробляє Азія на чолі з Китаєм і Японією, друге місце посідає Європа, потім іде Америка на чолі зі США. Найвідомішими фірмами є «Дженерал моторз» і «Форд» (США), «Тойота», «Ніссан», «Хонда», «Мітсубісі», «Судзукі» (Японія), «Фольксваген», «БМВ» (Німеччина), «Фіат» (Італія) тощо (мал. 3).

Виробництво кухонної техніки як підгалузі електротехніки зараз є одним із наймасовіших виробництв у світі та зосереджується в країнах Східної і Південно-Східної Азії (Китай, Японія, Південна Корея, Тайвань тощо) (мал. 4).

Мал. 3. Новинки автомобілебудування (2016 р.): 1) автосалон у Женеві (Швейцарія); 2) автосалон у Парижі.

Мал. 2. Будівельна техніка.

Таблиця

НАЙБІЛЬШІ ВИРОБНИКИ АВТОМОБІЛІВ (на 2015 р.)

Мал. 4. Звична продукція машинобудування для дому.

Які побутові прилади є у вас вдома? У яких країнах їх виробили?

Промислове енергоустаткування, що виробляє нерідко штучну, дуже дорогу продукцію на замовлення, розташоване в розвинених країнах. Найвідомішими фірмами є «Філіпс» (Нідерланди), «Сіменс» (Німеччина), «Вестінгаус Електрик» (США, Японія) та ін. До таких підприємств належить і «Турбоатом», розташований у Харкові. Він випускає унікальні турбіни для різних типів електростанцій.

Військово-промисловий комплекс розвинений у США, країнах Західної Європи, Японії, Росії, Україні.

Виробництво побутової електротехніки майже повністю монополізували країни Східної (Китай, Японія, Південна Корея) і Південно-Східної Азії (Малайзія, Філіппіни, Таїланд, Сингапур, Індонезія).

У світі налічується лише десять країн, здатних випускати продукцію аерокосмічної галузі машинобудування. Це найсучасніші наукоємні галузі високих технологій, які безпосередньо рухають НТП. Безперечним лідером галузі є США. До цього десятка також входять Франція, Україна, Велика Британія, Індія, Росія, Китай, Японія тощо.

3. ПРОБЛЕМИ Й ПЕРСПЕКТИВИ МАШИНОБУДУВАННЯ СВІТУ.

Машинобудування як галузь, що визначає НТП в інших сферах світового господарства, має значні перспективи власного розвитку і вдосконалення галузевої та територіальної структури. Подальший розвиток машинобудування у світі потребує постійного технічного переоснащення, реконструкції, змін у спеціалізації підприємств, що виробляють застарілу продукцію. Сьогодні процес старіння продукції відбувається надзвичайно швидко. Новим напрямком розвитку машинобудування є створення невеликих і середніх заводів, що випускатимуть прилади, продукцію загальномашинобудівного призначення, товари народного споживання. Це допоможе більш ефективно використовувати можливості окремих країн і регіонів світу.

ВИСНОВКИ

• Машинобудування — галузь промисловості, що виробляє машини й обладнання для всіх сфер суспільства.

• Найчастіше машинобудування світу поділяють на три сектори: загальне, транспортне, електротехнічне й електронне, що складаються з різних підгалузей і спеціалізуються на випуску певної продукції.

• На сучасному етапі розвитку відбувається процес географічного переміщення підприємств загального машинобудування з розвинених країн до країн, що розвиваються. В автомобілебудуванні переважають транснаціональні корпорації з «розмитою» географією.

• Розвиток машинобудування потребує постійного технічного переоснащення, реконструкції, змін спеціалізації підприємств тощо. Україна входить до складу країн із розвиненим машинобудуванням. Через високі темпи старіння продукції машинобудування подальший розвиток галузі потребує постійного технічного переоснащення та реконструкції машинобудівних підприємств.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. За допомогою схеми на мал. 1 (с. 62) назвіть галузі машинобудування та наведіть приклади продукції, яку вони випускають.

2. Поясніть, чому відбувається процес географічного переміщення підприємств загального машинобудування з розвинених країн до країн, що розвиваються.

3. Назвіть та знайдіть на карті атласу країни, що є світовими лідерами з випуску продукції машинобудування світу.

4. Поясніть, чому розвиток машинобудування потребує постійного технічного переоснащення та реконструкції підприємств.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація