Войти
Закрыть

Індія

9 Клас , Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)

 

§ 56. Індія

Пригадайте фільми та мультфільми про Індію. Якою ви уявляєте цю країну?

Офіційна назва — Республіка Індія. Столиця — Нью-Делі (понад 300 тис. жителів). Площа — 3,3 млн км2. Кількість населення — понад 1,3 млрд осіб (друге місце). Державні мови — гінді та англійська. Грошова одиниця — індійська рупія (мал. 1).

Мал. 1. Державні символи країни: герб і прапор.

1. ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ.

Індія займає півострів Індостан і більшу частину Індо-Гангської низовини. Із заходу її омивають води Аравійського моря, зі сходу — Бенгальської затоки басейну Індійського океану. До складу Індії входять Лаккадівські, Андаманські та Нікобарські острови. Кордон із Пакистаном пролягає на заході й північному заході, на півночі Індія межує з Афганістаном, на північному сході — із Китаєм та Непалом, на сході — із Бутаном, М’янмою та Бангладеш. Протяжність суходільних кордонів становить 15 тис. км, ненабагато більшою є протяжність морських кордонів.

Знайдіть на політичній карті світу країни, які межують з Індією.

У цілому розміщення Індії на важливих морських і повітряних шляхах, які зв’язують Східну й Південно-Східну Азію з Європою та Африкою, є вигідним. Однак країна оточена нестабільними, кризовими та вороже налаштованими країнами-сусідами, що обмежує її розвиток.

2. ІСТОРІЯ ВИНИКНЕННЯ ТА РОЗВИТКУ.

Індія вважається осередком однієї з найдавніших цивілізацій нашої планети. Ще в III тис. до н. е. у долині річки Інд у північно-східній Індії з’явилися перші поселення землеробів. У IV—V ст. н. е. відбувся розквіт індійської науки й культури (мал. 2).

У VI—V ст. до н. е. в Індії виник буддизм — релігійне вчення, яке швидко поширилося як на території Індії, так і за її межами. Іншою релігією Індії був і залишається індуїзм, який сформувався на основі стародавньої релігії. Із приходом завойовників-мусульман в Індію проник іслам.

Розвиток середньовічної Індії відзначився постійними завоюваннями: мусульманських народів, монголів, європейців. У середині XIX ст. в Індії запанували британці. У 1947 р. країна здобула незалежність і була поділена на дві суверенні держави: переважно населену індусами Індію та мусульманський Пакистан. Відбулося грандіозне за масштабами переселення індусів до Індії, а мусульман — до Пакистану. І зараз тут відбуваються постійні етнічні й релігійні конфлікти, що породжує сепаратизм, збройні протистояння та тероризм.

За допомогою додаткових джерел підготуйте інформацію про конфлікти на релігійному підґрунті, які завдають Індії матеріальних і людських збитків.

Індія посідає третє місце у світі за кількістю армії та п’яте — за військовими витратами.

3. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.

Близько 75% території Індії становлять рівнини і плоскогір’я, в основі яких лежить уламок давньої платформи, багатої на мінеральну сировину. Є великі поклади залізної, мідної та марганцевої руд, боксити, уран, титан, родовища вугілля і нафти тощо. Енергоносіїв у цілому недостатньо.

За допомогою карт атласу назвіть основні форми рельєфу в межах країни та оцініть їхню доступність для розвитку господарства й транспорту.

Клімат на більшій частині країни субекваторіальний, мусонний, лише на півночі тропічний. Опади випадають переважно у вологий сезон. На сході країни на навітряних схилах Гімалаїв спостерігається до 12 тис. мм опадів на рік (це найбільший показник на Землі), а на північному заході — лише 100 мм, у центрі — 300—500 мм. Середні температури становлять влітку по всій території до +32 °С, взимку — від +27°С на півдні та до +15°С на півночі.

Мал. 2. 1) Традиційний індійський розпис на тілі; 2) індійська танцівниця в традиційному одязі.

Повноводні річки Ганг, Брахмапутра, Інд та інші мають снігово-льодовикове і дощове живлення. Великих озер у країні взагалі немає.

Ґрунтовий покрив Індії доволі різноманітний: на півдні переважають червоно-жовті латеритні ґрунти, високу родючість мають алювіальні, чорні й червоно-бурі ґрунти.

Рослинний і тваринний світ у густозаселеній Індії дуже змінений людьми. Мусонні ліси займають лише 10% території країни. Дуже рідко зустрічаються такі цінні породи дерев, як сандал, тик. Багатими є гідроенергетичні та рекреаційні ресурси.

4. НАСЕЛЕННЯ.

На сьогодні густота населення Індії перевищує 406 осіб/км2. Природні умови визначають велику контрастність у його розміщенні. Найгустіше заселена родюча Індо-Гангська низовина (понад 500 осіб/км2). У пустельних північно-західних частинах та на високогір’ях постійне населення відсутнє.

Мал. 3. Священні тварини Індії: 1) слон; 2) корова.

Хоча індійський уряд і проводить політику скорочення народжуваності, у країні, де життя визнається священним і священними є навіть тварини (мал. 3), ця політика майже не дає результатів. Кількість населення продовжує швидко зростати (див. таблицю). За прогнозами, на середину XXI ст. Індія перетвориться на країну з найбільшою кількістю населення у світі (за прогнозом ООН — понад 1,7 млрд осіб) і найбільшою часткою дітей.

За допомогою інтернет-ресурсу countrymeters.info/ru/lndia визначте кількість населення Індії на сьогодні.

Таблиця

ТЕМПИ ЗРОСТАННЯ КІЛЬКОСТІ НАСЕЛЕННЯ ІНДІЇ

Індія — слабоурбанізована країна. Міське населення становить близько 30%. У країні багато великих міст: Колката (16 млн осіб), Мумбаї (14 млн осіб), Ченнаї (8 млн осіб) тощо.

Мал. 4. Перлина Індії — Тадж-Махал.

Національний склад населення країни найстрокатіший у світі. Тут на своїх етнічних територіях живуть понад 500 народів. Найчисленнішими є гіндустанці, бенгальці, таміли, пенджабці, біхарці та ін.

Слід відзначити, що майже чверть жителів Індії, яка запускає в космос кораблі та входить у першу десятку країн за обсягом ВВП, є неписьменною.

5. ГОСПОДАРСТВО.

Як й інші сфери життя, економіка країни має низку суперечностей. За класифікацією ООН Індія належить до країн, що розвиваються. Панівною галуззю економіки залишається сільське господарство. З іншого боку, за обсягом ВНП у 2017 р. ця держава випередила Росію, Канаду та Австралійський Союз і посіла шосте місце у світі, а за обсягами ВВП (третє місце) обігнала навіть Японію та Німеччину. Індія створила ядерну зброю та здійснила її випробування, а в 1980 р. власною ракетою вивела на орбіту штучний супутник Землі (мал. 5). Майже 3 млн працездатного населення країни зайнято у сфері IT-технологій. Вони створюють понад 26% від обсягу експорту країни.

У сільському господарстві країни зайнято до 60% її економічно активного населення. Вона посідає перші місця у світі за виробництвом чаю та поголів’ям великої рогатої худоби. Релігія забороняє індусам вживати яловичину, тому тваринництво тут малопродуктивне. За обсягами вирощування рису, пшениці, овочів, кавових бобів, цукрової тростини, арахісу, бавовнику й тютюну Індія належить до першої п’ятірки світових лідерів. Значними є обсяги збору бананів, кокосових горіхів, манго, зернобобових, джуту та спецій. За поголів’ям овець країна перебуває на п’ятому місці у світі. Проте за даними ВООЗ, на 2015 р. близько 15% населення країни хронічно недоїдало.

Мал. 5. Космодром ім. Сатіша Дхавана, розташований на острові Шрихарикота в Бенгальській затоці.

У промисловості Індії відбувається структурна перебудова в бік зменшення частки легкої та харчової промисловості та збільшення енергетики, металургії та машинобудування. На сході країни сформувався потужний район важкої промисловості. Тут розвинені чорна металургія, важке машинобудування, виробництво автомобілів, тракторів, обладнання для всіх галузей промисловості, телевізорів і комп’ютерів.

Розвиток господарства Індії базується на потужному паливно-енергетичному комплексі. Щороку в країні видобувають понад 300 млн т вугілля. Постійно зростають видобуток та імпорт нафти, яку переробляють на 14 заводах.

Індія має найбільшу у світі кількість дітей у віці до 14 років, які зайняті на небезпечних виробництвах.

Традиційно розвинена легка промисловість, яка орієнтується на переробку джуту та виробництво бавовняних тканин. Переважаючими темпами зростає швейна промисловість. Не втратили значення й кустарні ремесла (мал. 6).

Мал. 6. 1) Традиційні кашмірські шалі; 2) індійські ювелірні вироби; 3) вироби зі слонової кістки.

Яка продукція промисловості та сільського господарства Індії вам відома?

За допомогою карт атласу назвіть найбільші промислові країни.

Розвиток транспорту Індії визначають велика площа та висока густота населення. Природні умови сприяли розвитку в країні всіх видів транспорту. За довжиною залізничних колій (68 тис. км) і автомобільних шляхів (1,8 млн км) Індія входить до перших п’яти країн світу. У містах поряд із сучасними видами транспорту використовують мото- та велорикш (мал. 7). Річки Індії — Ганг, Кришна, Годаварі та інші — використовують для транспортування вантажів. Постійно зростає значення авіаційного й морського транспорту. У країні налічується понад 400 аеропортів.

Мал. 7. Традиційний рикша в Делі.

За додатковими джерелами дізнайтеся, кого називають рикшами.

За картою атласу визначте найбільші морські порти країни.

26 грудня 1991 р. Республіка Індія визнала незалежність України. 17 січня 1992 р. між двома країнами були встановлені дипломатичні відносини. Із травня 1992 р. в Києві працює посольство Республіки Індія.

ВИСНОВКИ

• Індія — друга за кількістю населення країна світу, уряд якої здійснює політику скорочення народжуваності. Проте кількість населення країни збільшується. На середину XXI ст. за прогнозами ООН Індія стане найчисленнішою у світі країною з найбільшою часткою дітей у загальній структурі населення.

• У цілому вигідне географічне положення країни ускладнюється впливом нестабільних, кризових та вороже налаштованих країн-сусідів.

• Індія багата на різноманітні природні ресурси.

• За класифікацією ООН Індія належить до країн, що розвиваються, із переважанням сільського господарства.

• В Індії розвинені чорна металургія, важке машинобудування, виробництво автомобілів, тракторів, промислового обладнання, телевізорів, комп'ютерів тощо. Поруч із відсталим сільським господарством, яке широко використовує ручну та дитячу працю, країна створила власні атомні та космічні технології.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Назвіть характерні ознаки Індії як країни, що розвивається.

2. Охарактеризуйте природно-ресурсний та людський потенціал країни. Проаналізуйте статистичні дані таблиці (с. 170) та зробіть відповідні висновки щодо збільшення кількості населення Індії за останні десять років.

3. Поясніть, чому в Індії переважає сільськогосподарське виробництво.

4. Оцініть потенційні можливості промислового розвитку країни.

5. Поясніть, чому за показниками ВНП на одну особу країна значно відстає від Канади та Австралійського Союзу.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація