Войти
Закрыть

Молдова

9 Клас , Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)

 

§ 62. Молдова

Знайдіть на карті Республіку Молдова. Порівняйте її географічне положення з положенням України.

Офіційна назва — Республіка Молдова. Столиця — Кишинів (750 тис. жителів). Площа — 33,8 тис. км2 (135-те місце у світі). Населення — 4,06 млн осіб (118-те місце). Державна мова — молдавська. Грошова одиниця — лей (мал. 1).

Мал. 1. Державні символи країни: герб і прапор.

1. ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ.

Молдова розташована в південно-східній частині Європи в межиріччі Пруту й Дністра. За площею вона дорівнює Одеській області нашої держави. Республіка Молдова не має безпосереднього виходу до моря й межує з двома країнами — Румунією та Україною. Географічне положення країни не дуже вигідне. Вона певною мірою розташована в одному з геополітичних «глухих кутів» Європи. Більша частина транс’європейських транспортних магістралей оминає Молдову. На території країни розташована самопроголошена Придністровська Молдавська Республіка.

За допомогою додаткових джерел дізнайтеся більше про невизнану державу Придністровську Молдавську Республіку. Поділіться знайденою інформацією на уроці географії.

Мал. 2. Молдавські Кодри.

2. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.

Поверхня країни являє собою підвищену рівнину, сильно розчленовану річковими долинами та балками. У її центральній частині розташована Центральномолдавська височина (Кодри) з найвищою вершиною горою Баланешти (430 м) (мал. 2). Клімат Молдови помірно континентальний із тривалим жарким літом та короткою теплою й малосніжною зимою. Влітку випадають зливові дощі. Кількість опадів зменшується з півночі на південний схід від 560 до 370 мм на рік.

Річки Молдови належать до басейну Чорного моря. Дністер і Прут використовуються в судноплавстві переважно для перевезення вантажів. Найбільшим природним багатством країни є її родючі чорноземні ґрунти та м’який клімат, які стали основою розвитку потужного агропромислового комплексу. Рослинний і тваринний світ доволі бідний. Ліси вкривають лише 8% території країни. Для Молдови характерні несприятливі природні явища — катастрофічні зливи, град, посухи, зсуви, ерозія ґрунтів.

Країна відчуває брак водних, лісових, мінеральних ресурсів. Фактично є лише будівельні матеріали та незначні родовища нафти й газу на півдні країни. Доволі великими є рекреаційні ресурси, але використовуються вони все ще недостатньо.

3. НАСЕЛЕННЯ.

Кількість населення Молдови зменшується. У 2003 р. у країні проживало 4,4 млн осіб, сьогодні — майже на 300 тис. жителів менше. У національному складі населення молдавани становлять понад 76%, українці — 8%, росіяни — 6%, гагаузи — 4%. Його густота перевищує 100 осіб/км2. Найбільше заселені райони, що прилягають до річки Дністер, менше — південні. Майже половина населення проживає в містах. Найбільшими містами, крім Кишинева, є Тирасполь, Бельці (по 150 тис. жителів у кожному), Бендери (120 тис. осіб).

Мал. 3. Традиційна молдавська страва — мамалига.

Знайдіть на карті найбільші міста країни. Поясніть особливості їхнього географічного положення.

4. ГОСПОДАРСТВО.

Молдова — аграрно-індустріальна країна. Провідною галуззю промисловості є харчова (мал. 3). Крім того, у країні функціонує комплекс галузей сільськогосподарського машинобудування, електронної, хімічної та легкої промисловості, а також розвинене багатогалузеве сільське господарство.

Промисловість базується на електроенергетиці, яка складається з працюючих на вугіллі ТЕС. Провідне місце у структурі промисловості належить харчовій, основними галузями якої є консервна, цукрова, виноробна, олійна й тютюнова. Консервна промисловість зосереджена на південному сході країни. Вона спеціалізується на випуску соків та плодоовочевих консервів. Усі ці підприємства розташовані в найбільших містах. Тут також зосереджені підприємства, що виробляють електроапаратуру, технологічне обладнання та машини для харчової промисловості, сільського господарства, товари широкого вжитку.

За допомогою карт атласу назвіть найбільші промислові центри Молдови.

Мал. 4. Місто Крікова та його відомі на весь світ багатокілометрові винні підвали.

Хімічна промисловість представлена підприємствами з виробництва штучної шкіри, гумотехнічних виробів, лакофарбовим виробництвом у Кишиневі, Тирасполі, Бельцях, Бендерах та Унгенах. У цих містах працюють і деревообробні підприємства. Текстильна промисловість представлена текстильно-ткацькими фабриками в Бендерах, Бельцях, Оргеєві. У Бендерах побудовано шовковий комбінат. Трикотажне виробництво зосереджене в Кишиневі, Рибниці, Сороках.

На частку рослинництва в сільському господарстві припадає понад 65% валової продукції. Провідними галузями є виноградарство і плодівництво. Тут вирощують столові й технічні сорти винограду (мал. 4).

Підприємства з переробки винограду розміщені рівномірно по території країни. Із технічних культур вирощують і переробляють соняшники, цукрові буряки, тютюн, ефіроолійні культури, під які зайнято 20% посівних площ. Серед зернових культур основними є кукурудза й озима пшениця. Розвиваються молочно-м’ясне скотарство, свинарство, вівчарство.

У Молдові розвинені всі основні види транспорту, провідна роль належить автомобільному. Протяжність доріг із твердим покриттям перевищує 10 тис. км. Довжина залізниць становить 1150 км. Головна водна артерія — Дністер. Молдова імпортує велику кількість мінеральних ресурсів, яких вона позбавлена. Основні статті експорту — хімікати, продукти харчування, вино, текстиль, тютюн.

27 грудня 1991 р. Молдова визнала незалежність України.

ВИСНОВКИ

• Економіко-географічне положення Молдови не дуже вигідне, адже вона розташована за межами перетину важливих європейських транспортних шляхів і не має виходу до моря.

• Найбільшим природним багатством країни є родючі чорноземні ґрунти і м'який клімат. Ґрунтові й кліматичні ресурси стали основою розвитку потужного агропромислового комплексу Молдови.

• Молдова — індустріально-аграрна країна. Провідною галуззю її промисловості є харчова.

• На частку рослинництва в сільському господарстві Молдови припадає понад 65% валової продукції. Провідними галузями є виноградарство і плодівництво.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Поясніть, чому географічне положення Молдови характеризується як несприятливе.

2. Охарактеризуйте сільське господарство країни та ресурси, що забезпечують його розвиток. Яку продукцію воно виробляє?

3. За допомогою додаткових джерел розробіть туристичний маршрут територією Молдови. Оцініть перспективи розвитку туризму для економіки країни.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація