Войти
Закрыть

Світова природна і культурна спадщина в Україні. Культурні зв'язки України з країнами світу

9 Клас , Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)

 

§ 70. Світова природна і культурна спадщина в Україні. Культурні зв'язки України з країнами світу

Що ви знаєте про проведення Дня Європи в Україні?

1. СВІТОВА ПРИРОДНА І КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА В УКРАЇНІ.

Україна підтримує активні культурні зв’язки з різними країнами світу. Головним глобальним їх координатором виступає спеціалізована установа ООН із питань освіти, науки і культури — ЮНЕСКО, членом якої є Україна.

Дізнайтеся більше про діяльність ЮНЕСКО на офіційному сайті організації: ru.unesco.org.

Одним із головних видів культурних зв’язків України з іншими державами світу є пізнавальний (екскурсійний) туризм. Останнім часом він усе більше кооперується з усіма іншими видами. Наприклад, лікувальний туризм неодмінно доповнюється пізнавальним, як і діловий (бізнес, конгрес-туризм, виставковий тощо). Те саме можна сказати і про паломництво, сільський та етнічний туризм тощо.

На сьогодні в Україні розташовані сім об’єктів ЮНЕСКО, які вважаються культурно-історичним і природним надбанням усього людства. До них належать: Софійський собор та Києво-Печерська лавра в Києві (від 1990 р.); ансамбль історичного центру Львова (1998 р.); Геодезична дуга Струве (2005 р.); реліктові букові праліси Карпат (2007, 2011 рр.); резиденція митрополитів православної церкви Буковини й Далмації (2011 р.) (мал. 1); стародавнє місто Херсонес Таврійський (2013 р.); дерев’яні церкви Карпатського регіону України (мал. 2) та Польщі (2013 р.).

СЛОВНИК

Культура — сукупність матеріальних і духовних цінностей, створених людством протягом його історії; історично набуті всередині суспільства правила, які є основою для його збереження та розвитку.

Мал. 1. Резиденція митрополитів православної церкви Буковини й Далмації.

До списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО внесено також петриківський розпис. Це перший український об’єкт, що поповнив світовий перелік нематеріальної скарбниці людства.

Пригадайте або знайдіть інформацію про те, де виник петриківський розпис. Підготуйте ілюстровану презентацію власної доповіді.

Крім того, наша держава має об’єкти, які є кандидатами на отримання офіційного статусу об’єктів ЮНЕСКО.

Зараз під охорону держави в Україні взято понад 70 тис. пам’яток історії та культури. У країні налічується 259 міст, вік яких перевищує 300 років. Виявлено велику кількість пам’яток трипільської, скіфської, сарматської, антської, римської, візантійської культур, культури доби Русі-України й Козацької держави.

Окремі області нашої країни, наприклад Львівська, мають величезну кількість архітектурних ансамблів міст, замків, палацово-паркових комплексів, старовинних монастирів, готичних соборів і дерев’яних церков.

До деяких релігійних святинь здійснюють паломництво з різних куточків України та навіть інших держав. Так, наймасштабнішим є паломництво хасидів з Ізраїлю та інших країн світу до Умані (мал. 3).

Знайдіть додаткову інформацію про причини паломництва хасидів до України.

Дуже перспективним для розвитку й поглиблення культурного обміну з іншими державами може стати сільський зелений туризм в Україні. На жаль, нині він перебуває в початковому стані, хоча потенціал для його розвитку практично необмежений.

Мал. 2. Дерев'яні церкви України: 1) у Жовкві; 2) у Дрогобичі.

Чи є українські етнографічні музеї у вашій місцевості? Дізнайтеся, які саме, та здійсніть до них екскурсію. Результати екскурсії презентуйте у вигляді прес-конференції для учнів молодших класів свого навчального закладу.

2. КУЛЬТУРНІ ЗВ'ЯЗКИ УКРАЇНИ З КРАЇНАМИ СВІТУ.

Соціально-економічний розвиток України супроводжується постійним зростанням виставково-ярмаркової діяльності. Вона не лише сприяє зміцненню міжнародного авторитету держави, розвитку внутрішньої і зовнішньої торгівлі, просуванню вітчизняних товарів на ринки інших країн, а також є інструментом культурних зв’язків України з іншими державами.

Різноманітні культурні центри країни формують художні колективи, які представляють культуру України на міжнародній арені (мал. 4). Сьогодні в Україні працюють понад 1000 музичних шкіл, більше ніж 300 шкіл мистецтв, 130 художніх шкіл. Культурними центрами є театри, музеї (мал. 5), палаци культури, а в сільській місцевості — будинки культури і клуби. Наприклад, вихованці сільських клубів Хмельниччини й Тернопільщини — колективи «Забава», «Бабине літо», «Лісапетний батальйон» — уже представляли українську культуру за кордоном, як і тернопільський гурт «Лос колорадос».

Мал. 3. Іудейський Новий рік в Умані.

Мал. 4. Національний ансамбль танцю ім. П. Вірського.

Дізнайтеся більше про Національний хор ім. Г. Г. Верьовки — найбільший український професійний хоровий колектив, який з 11 вересня 1943 р. тріумфально поширює світом українську народну пісню та українське музичне мистецтво (електронний режим доступу: veryovka.com/). Поділіться знайденою інформацією на уроці географії.

Мал. 5. Інтер'єр приватного етнографічного музею Хутір Савки на Київщині.

У країні працюють понад 20 тис. бібліотек, де зосереджено близько 340 млн примірників видань. Найбільшою в країні є Центральна наукова бібліотека ім. В. Вернадського Національної академії наук України. У ній зберігаються унікальні пам’ятки української культури — Київські листки X ст., універсали Б. Хмельницького тощо.

Організуйте в межах вивчення заключного курсу географії шкільний проект на тему «Я — носій української культури». Зберіть і поширте за допомогою мережі Інтернет інформацію про культуру, історію та традиції вашого історико-культурного регіону України.

ВИСНОВКИ

• Україна підтримує активні культурні зв'язки з різними країнами світу. Головним глобальним їх координатором визнана спеціалізована установа ООН із питань освіти, науки і культури — ЮНЕСКО, членом якої є Україна. На сьогодні в Україні розташовані сім об'єктів культурно-історичної та природної спадщини людства.

• Зростає кількість іноземних туристів, які відвідують Україну. Наймасштабнішим є паломництво хасидів з інших країн світу до Умані.

• Найбільш перспективними для розвитку в Україні є пізнавальний (екскурсійний), лікувальний, паломницький, сільський та етнічний види туризму.

• Різноманітні культурні центри країни формують художні колективи, які представляють культуру України на міжнародній арені.

• Перспективним для поглиблення культурного обміну з різними країнами світу є український сільський туризм.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Що ви знаєте про об'єкти культурно-історичної та природної спадщини людства, розташовані на території України?

2. Оцініть ресурси та перспективи, які має Україна для розвитку міжнародних зв'язків з іншими країнами світу та туризму.

3. Назвіть та розкажіть про художні колективи, які поширюють світом українське мистецтво.

4. Послугами якої бібліотеки користуєтеся ви та ваша родина? Розкажіть про її фонди.

5. Підберіть аудіо- та відеоматеріали на тему «Українська культурна спадщина». Презентуйте їх учням молодших класів вашого навчального закладу.

Дослідження. Галузі економіки України, що сприяють її інтеграції у світове господарство

1. За додатковими джерелами підготуйте матеріал про підприємство «Нібулон».

2. На основі знайденої інформації проаналізуйте галузі економіки України, що сприяють її інтеграції у світове господарство.

3. Зробіть відповідні висновки.

Практична робота 17. Аналіз матеріалів, опублікованих у засобах масової інформації, що характеризують місце України в сучасному світі

1. Доберіть у засобах масової інформації матеріали, які характеризують місце України в сучасному світі.

2. Проведіть на одному з уроків географії «відкриті слухання» за темою «Україна в сучасному світі: роль і місце, сучасний стан та перспективи».

Проект. Туризм — перспективна форма міжнародного співробітництва України

1. Проаналізуйте діяльність провідних українських туроператорів, які пропонують екскурсії Україною.

2. Виберіть один із маршрутів «вихідного дня» й проаналізуйте його з точки зору доступності для пересічного українця та актуальності інформації, яку пропонує цей маршрут.

3. Назвіть країни світу, які мають найбільший попит серед українських туристів. Поясніть причини популярності саме цих країн.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація