Лічба часу в народів світу та на теренах України
- 17-11-2022, 22:25
- 549
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Власов, Гирич 2022
§ 9. Лічба часу в народів світу та на теренах України
Міркуємо
Роздивіться фотографії. Що святкують люди, зображені на них? Як ви гадаєте, чи завжди роки лічили так, як нині?
Читаємо
Дайте відповіді на запитання до тексту.
Хоч ви тільки нещодавно закінчили початкову школу, проте вже звикли жити за годинником. Складіть список щоденних обов’язкових справ, поряд указавши час, на який вони випадають, і ви переконаєтеся, що ваш робочий день розплановано по годинах. А в дорослих день подекуди буває розписаний по хвилинах. Недарма кажуть: з усіх речей час належить нам найменше, а бракує його — найбільше.
Цю властивість часу люди помітили давно, тож прагнули винайти чи вдосконалити способи його обліку. Цій меті, зокрема, слугували календарі. Слово «календар» походить з латинської мови. У Давньому Римі так називали боргові книги, тому що боргові відсотки потрібно було сплачувати в перший день місяця. Сьогодні календар - це спосіб розрахунку великих відрізків часу - років, місяців, тижнів, днів, який ґрунтується на рухові видимих небесних тіл - Сонця і Місяця. Календар передбачає поділ тривалих проміжків часу на коротші.
Тижневий календар Середина XIX ст.
Час, що відповідає календарю, називають календарним. На початку уроку ви записували дату, тобто котрийсь день місяця певного року. В історії датою називають точний час події. Наприклад, дата запровадження християнства в державі з центром у Києві, яку історики називають Руссю-Україною, є 988 р.
Поширені в наш час календарі було винайдено дуже давно. Розвиток науки сприяв їх удосконаленню. Навіть така звичайна сьогодні річ, як кількість днів у календарному році (а їх, як ви знаєте 365, проте раз на чотири роки з’являється додатковий 366-й день), усталилася не одразу. За давнини в різних народів рік міг тривати від 300 до 400 днів і починатися будь-якої пори року або й узагалі з приводу якоїсь події (повені річки, заснування міста тощо). Тому визначити точний календарний час подій, що відбулися тисячі й тисячі років тому, дуже складно.
Робота в парах
Які одиниці вимірювання часу ви знаєте? • Що таке календар? • Як пов’язані поняття «календар», «календарний час», «дата»?
ЧИТАЙЛИКАМ
Перейшовши за посиланням https://cutt.ly/1Ie53mM або кодом, прочитайте уривок з роману початку XVIII ст. про пригоди Робінзона Крузо, який унаслідок кораблетрощі опинився на безлюдному острові і прожив там 28 років (Текст 1) та статтю про один з різновидів календарів (Текст 2). Поділіться в загальному колі враженнями про те, які історичні факти використав автор пригодницького роману.
Досліджуємо
Роздивіться ілюстрації та обміркуйте, про що свідчить існування різних календарів. Чи можна вважати календар винаходом? Як у календарях різної форми показували поділ року на коротші проміжки часу - місяці, тижні, дні?
Календар мая
Давньоєгипетський астрономічний календар
Індуїстський календар
Читаємо
Дайте відповіді на запитання до тексту.
Спостерігаючи за зміною дня і ночі, люди здавна помітили зв’язок між тривалістю дня і положенням Сонця, тим, як виглядає Місяць, появою на небі зірок і їх взаємним розташуванням. Ці спостереження відбивають календарі. Прагнення погодити між собою добу, місяць і рік зумовили появу трьох різновидів календарів: сонячного, місячного та місячно-сонячного.
Сьогодні майже всі країни світу використовують сонячний календар, що ґрунтується на рухові Сонця. Один з найперших сонячних календарів створили давні єгиптяни. Вони помітили, що початок літнього сонцестояння пов’язаний із передранковим сходженням найяскравішої зірки - Сіріуса. Єгиптяни називали її зіркою Сотис або Анибус, тобто Зіркою собаки. Ця назва перейшла потім до давніх римлян, які називали її «Stella canikula», чи просто - Канікула. Передранкова поява Канікули збігалася із настанням найспекотнішої пори року, через що доводилося робити перерву в різних заняттях. Цей період римляни називали днями Канікули. З латинської мови слово «канікули» перейшло в інші мови зі значенням перерви в навчанні.
Батьківщиною місячного календаря, заснованого на рухові Місяця, уважають Вавилон. У цій давній державі користувалися календарем, що складався з 12 місяців - по 29 і 30 днів у кожному. Кількість днів була змінюваною, щоб перше число кожного наступного місяця збігалося із появою на небі нового місяця. Початком нового року вавилонці вважали осінній місяць Тішрей, хоча рахунок місяців розпочинали від місяця Нісану, що припадав приблизно на період від 22 березня до 22 квітня. Місячний календар зберігся і дотепер у деяких східних країнах.
Оскільки місячний рік на 10-12 днів коротший за сонячний рік, доводилося час від часу призначати додаткові дні або додатковий місяць. Щоб уникнути цієї незручності, винайшли місячно-сонячний календар. Таким календарем послуговувалися у Вавилоні, Іудеї, давніх Греції, Римі та Китаї. У наш час місячно-сонячний календар зберігся в Ізраїлі. Його застосовують також для обчислення дати святкування Великодня.
Записи в літописах свідчать, що календар, яким користувалися мешканці нашої землі тисячу років тому, ґрунтувався на фазах Місяця. А оскільки основним їхнім заняттям було землеробство, то життя було пов’язане зі змінами пір року. Це змушувало наших предків у календарних обчисленнях не відставати від річного сонячного циклу, а отже, регулярно підправляти місячний календар, вставляючи час від часу тринадцятий місяць - у різних поселеннях по-різному. Це призводило до плутанини. Тому, як припускають, і з’явилася нелюбов до числа 13, що збереглася як забобон до наших днів.
Робота в парах
Як спостереження за природними явищами підштовхнули людей до винайдення календаря? • Про які різновиди календарів довідалися? • Як пов’язана історія календаря та шкільні канікули? • Яким календарем користувалися мешканці нашої землі тисячу років тому?
ПІЗНАЙКАМ
Перейшовши за посиланням https://cutt.ly/fIe5Zrd або кодом, прочитайте статтю про одну з найзагадковіших історичних пам’яток світу. Поділіться інформацією в загальному колі, розповівши про те, як історики довідалися про час створення пам’ятки.
ІСТОРИЧНА ГРА
Проведіть гру «Тлумач». Задумавши слово, що стосується теми уроку, тлумач описує його значення у формі загадки. Наприклад: «Це слово пов’язує назву зірки, свійської тварини, ім’я героя відомої дитячої книжки та найбажаніший час для школярів» (канікули). Учасники гри можуть ставити уточнювальні запитання. Коли слово відгадано, змініть тлумача.
Рефлексія
Яку нову інформацію ви довідалися на уроці? Про що хотіли б дізнатися докладніше?
Оцініть себе
Дайте відповіді на запитання, винесені на початок уроку. • Прокоментуйте крилаті вислови про час: • Час, як вода: усе вперед біжить. • На все свій час. • Згаяного часу і конем не доженеш. • Час усе гоїть. • Роки більше знають, ніж книжки.
Перейдіть за посиланням https://cutt.ly/uUBHYOZ або кодом та виконайте завдання онлайн, щоб перевірити, як засвоїли матеріал параграфа. За потреби, поверніться до тих його частин, які варто опрацювати ретельніше.
Домашнє завдання
За одним з висловлювань про час напишіть невеликий твір-роздум (есе) на тему «Щоб життя було цікавим, не марнуймо часу».
• Усякому овочеві свій час (Українське прислів’я). • Час - чудовий учитель, щоправда, він убиває своїх учнів (Е. Берліоз, французький композитор XIX cт.). • Час - це гроші (Е. Булвер-Літтон, англійський письменник XIX cт.). • Час і течія річки не чекають людину (Англійське прислів’я).
Коментарі (0)