Войти
Закрыть

Чому і як виникають спільноти/громади

5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Кафтан, Козорог 2022

 

§ 5. Чому і як виникають спільноти/громади

Навіщо і завдяки чому люди об'єднуються?

Після ознайомлення з матеріалами параграфа та виконання завдань ти зможеш:

  • пояснювати й правильно вживати поняття "громада", "спільнота";
  • розповідати про різні спільноти людей та причини їх утворення в різні часи й у різних країнах;
  • пояснювати й наводити приклади того, як людина впливає на різні спільноти і державу своєю діяльністю.

1. Що об'єднує людей у спільноти?

1. У текстах джерел 1-4 знайди спільні слова. На основі текстів і зображень про спільноти людей у різні часи знайди відповіді на запитання.

Джерело 1. Давні мисливці

Перші люди сучасного типу (такі, як ми з вами) з’явилися більш ніж 300 тисяч років тому. Вони мешкали в різних місцевостях нашої планети й займалися полюванням, рибальством і збиральництвом.

Мисливці та збирачі жили невеликими групами в 20-30 осіб і, на думку істориків, мусили домовлятися з іншими подібними групами щодо території полювання, користування водоймами та місцями проживання. Здебільшого такі людські спільноти переходили з місця на місце і ще не вели осілого способу життя.

Однак учені продовжують знаходити в глибоких печерах та на важкодоступних скелях малюнки, вік яких сягає десятків тисяч років. Давні невідомі художники переважно зображували тварин, які жили поруч, і на яких вони, ймовірно, полювали. Іноді поряд із тваринами та сценами полювання схематично зображували людей.

Наскельні малюнки з плато в Тассілі н'Аджер, Сахара (Алжир), близько 9 тисяч років тому

• Що зображено на наскельних малюнках із Алжиру (Північна Африка)?

• Що об'єднує зображених людей? Що, на твою думку, хотів показати автор малюнків?

• Про що мали вміти домовлятися члени однієї спільноти для успішного полювання й виживання у природі?

Джерело 2. Купецький союз

У 14 ст. купці багатьох міст, розташованих на берегах Балтійського та Північного морів і перехресті водних і сухопутних торговельних шляхів, утворили Ганзейську унію. Давнє слово "Ганза” означає групу купців. Спільнота торгівців із Лондона, Любека, Новгорода, Брюгге, Гданська, Ревеля та інших міст здійснювала торгівлю деревиною, хутром, житом, пшеницею, продуктами лісу, сушеною та в’яленою рибою, сіллю, тканинами, медом тощо в Північній, Західній та Східній Європі.

Балтійське та Північне море завдяки жвавим корабельним сполученням стали називати "Середземномор’ям Півночі”. Морські торговельні перевезення були завжди дешевшими за сухопутні, і з будуванням більш стійких плоскодонних суден ганзейці у своїй торгівлі практично не мали конкурентів. Ганзейці мали окремі склади для своїх товарів, звільнялися від великої кількості податків, мали навіть окремих суддів. У різні часи Ганзейська унія об’єднувала ремісників, купців, власників торговельних кораблів, моряків від 70 до 170 міст. У кожному місті ганзейці мали свої укріплені контори.

Торговельні шляхи ганзейських купців

• Ким були і чим займалися ганзейці?

• Що поєднувало членів Ганзейської унії?

• Яких правил мали дотримуватися представники Ганзейської унії для успішної діяльності?

• Ганзейська унія проіснувала майже триста років. Як ти думаєш, завдяки чому?

Джерело 3. Козаки

У 14-15 ст. в українських степах дедалі частіше почали зустрічатися групи людей, які пізніше дістали назву "козаки”. Так називали вільних чоловіків, які вели напівмирний-напіввійськовий спосіб життя, займалися мисливством і рибальством нижче порогів Дніпра, одночасно вимушено обороняючись від постійних збройних набігів степовиків.

Козаками ставали воєнізовані міщани (городяни), шляхтичі, деякі селяни. І всі вони поступово створили спільноту, готову жити в умовах постійної небезпеки. Це була група рівних людей, фізично сильних і витривалих, для яких не мало значення походження чи багатство, а лише особиста мужність, вправність у бою, здатність спільно ухвалювати рішення й коритися їм.

Поступово козаки стали прикордонним військом. Їхні тимчасові житла називалися куренями й об’єднували вихідців з однієї місцевості.

Козаки. Приступ. Художник Людвік Ґедлек, друга половина 19 ст.

• З кого складалося козацтво?

• З якою метою ці люди утворили свою спільноту?

• Якою була головна відмінність козаків від інших мешканців країни того часу?

Джерело 4. Братства

У середині 16 ст. у Львові, а також інших містах Галичини, Волині, а пізніше і в Києві православні міщани (городяни) почали об’єднуватися в церковні братства для захисту своєї віри та зміцнення власного становища. Спершу братства опікувалися родинами власних членів, що опинилися у скруті, контролювали моральність своєї малої громади, дбали про забезпечення власного храму книгами, іконами та свічками, влаштовували храмові свята тощо.

Значну роль православні братства відіграли в започаткуванні шкіл і друкарень, утримуванні притулків та шпиталів для хворих і непрацездатних.

Відповідно до середньовічних традицій, братчики цінували таємниці та ритуали. До останніх належали спільні бенкети, знаки із символами братства, "братська скринька” — тобто каса спільних грошових внесків, штрафи за певні порушення правил поведінки. Секрети громади заборонялося виносити назовні.

Церква та дзвіниця Львівського Успенського братства

• З'ясуй, де і хто створив братства.

• Чим займалися члени церковних братств? Чому це було важливо?

• Що потрібно було об'єднанням городян у 16-17 ст. для того, щоб побудувати церкву, утримувати школу, друкарню, шпиталь?

2. Після опрацювання текстів і зображень створи самостійно чи у групі порівняльну таблицю.

Зразок таблиці

2. Як утворюються спільноти

3. На основі тексту та зображень (джерело 5) визнач, які саме об'єднання людей згадуються і як вони називаються. Що, на твою думку, спонукає громадян утворювати такі спільноти?

4. Що спонукає людей об'єднуватися?

5. Чим ці об'єднання відрізняються від тих, про які ти дізнався/дізналася з попереднього параграфа?

У сучасному світі люди об’єднуються не лише відповідно до свого становища в суспільстві, а й мають можливість утворювати групи за інтересами, спільною метою і завданнями. Також люди об’єднуються, як і раніше, — територіально.

Наприклад, мешканці одного будинку — сусіди — створюють ОСББ (Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків) для того, аби краще слідкувати за будинком і його утриманням. Жителі однієї невеликої території (села, міста, селища або кількох) утворюють територіальну громаду для того, аби місцева влада могла краще виконувати свої обов’язки.

Представники однієї професії утворюють професійні спілки, які мають захищати права працівників. Сучасні програмісти об’єднуються в так звані "IT-кластери”, намагаються жити в одному мікрорайоні, щоб можна було легше спілкуватися, обмінюватися новими ідеями, консультуватися, гуртуватися для вирішення певних завдань у комп’ютерній галузі, разом відпочивати.

Люди спільних занять та інтересів утворюють різні спілки. Наприклад, "Спільнота небайдужих киян”, "Львівська мистецька спільнота”, "UAnimals (Українські тварини)”, "Всеукраїнська асоціація автомобільних перевізників”, "Міжнародна асоціація юристів” та інші.

Джерело 5. Інтернет-сторінки організацій

Громада — група людей, об’єднана не лише спільністю інтересів, завдань, а передусім територіально.

Спільнота — це об’єднання людей, згуртованих спільною метою, інтересами, становищем і умовами життя.

Цікавий факт

Прикладом успішної діяльності спільнот (громадських об'єднань) може бути рух UAnimals. Олександр Тодорчук зі своїми однодумцями провів чимало акцій на підтримку гуманного ставлення до всіх тварин. Діяльність цієї спільноти розпочалася з вимог заборонити використання тварин у цирку, дельфінаріях, встановити відповідальність за жорстоке поводження з тваринами, їх неналежне утримання. Цей рух підтримало багато відомих людей із шоу-бізнесу та інші впливові громадяни. Завдяки наполегливій діяльності спільноти вдалося змусити владу ухвалити закони, які забороняють жорстоке поводження з тваринами, перевезення їх без відповідних умов, розведення заради хутра й публічних розваг.

• Чого досягли учасники й учасниці об'єднання UAnimals?

• Постав кілька уявних запитань організаторам цієї спільноти та її учасникам і учасницям.

Підсумкові завдання

  • 1. Поясни, що таке "громада" та "спільнота" і чим вони відрізняються.
  • 2. Наведи приклади, як люди об'єднувалися в спільноти в минулому. З якою метою вони це робили?
  • 3. Поясни на прикладах, як у наш час різноманітні спільноти впливають на життя суспільства.
  • 4. Придумай та опиши свою уявну спільноту. Напиши запрошення для когось із відомих людей або своїх друзів/подруг долучитися. Зазнач назву об'єднання, його мету, умови, за яких можна долучитися до діяльності такої спільноти.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду