Друга світова війна та Україна
- 27-11-2022, 23:15
- 337
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Васильків, Басюк 2022
§ 23. Друга світова війна та Україна
Згадайте....
— що таке дискримінація, як вона може проявлятися;
— що ви пам’ятаєте про військові досягнення українців;
— якими методами радянська влада знищувала український народ.
Як ви розумієте...
— значення слів «ідеологія», «концтабір», «Голокост», «окупація», «Рух Опору»?
Чи знаєте ви, що...
— єврейська дівчинка-підліток Анна Франк, переховуючись від переслідувань нацистів, день у день вела щоденник своїх поневірянь і жахіть, які спіткали її родину. Щоденник перекладений 67 мовами та став найвідомішим літературним свідченням випробувань, котрих зазнали євреї в роки Другої світової війни?
«Важко жити у ці часи: ідеали, мрії і заповітні надії піднімаються всередині кожного лише для того, аби бути придушеними похмурою дійсністю... Тим не менше, я чіпляюся за них, бо я все ще вірю, незважаючи на все, що люди насправді добрі в душі».
Анна Франк, 15 липня 1944 року
23.1. Події Другої світової війни на території України
Вам уже відомі такі поняття, як взаємоповага, терпимість, права людини. Але не завжди люди були толерантними та визнавали права і свободи інших. Понад сто років тому у світі виникли злочинні ідеології (системи поглядів) — нацизм і комунізм. Їх прихильники стверджували, що певні групи людей є кращими та можуть підкоряти собі інших. За ідеологією комунізму, яку намагалися утвердити в Радянському Союзі більшовики, возвеличувалися всі трударі, інші ж групи суспільства вважалися непотрібними. Дуже небезпечним виявився нацизм. Основоположником цієї ідеології був Адольф Гітлер. Найважливішою, на його думку, була німецька нація (чи арійська раса), всі ж інші повинні працювати на неї або бути знищеними. Переконання про те, що деякі раси (групи людей зі схожими зовнішніми ознаками) є кращими, розумнішими, тому мусять управляти «нижчими», називають расизмом. Нацизм Гітлера поєднувався із расистськими ідеями. На думку нацистів, треба було повністю винищити як окремі народи (євреїв, ромів тощо), так і певні групи людей (психічнохворих, людей з інвалідністю тощо). Як сприйняв світ ці ідеології?
Червоний мак — символ Пам’яті та Перемоги у Другій світовій війні, художник Сергій Мішакін
Нацисти, домовившись із комуністами, розв’язали найжахливішу війну в історії людства — Другу світову (1939-1945). Німеччина, після того як програла Першу світову війну, перебувала у складному становищі. А нацисти, яким вдалося прийти до влади у своїй країні, прагнули взяти реванш — завоювати Європу. Їхніми союзниками стали Італія та Японія. Протидіяли цим агресивним державам Велика Британія, Франція та США, країни з демократичним устроєм.
Радянсько-німецька угода, карикатура в американському журналі, художник Беррімен Кліффорд, жовтень 1939 року
23 серпня 1939 року між Німеччиною та Радянським Союзом було укладено договір про ненапад, а також про розподіл завойованих у майбутньому територій. Саме так, комуністичний СРСР на початку війни був спільником нацистів! Друга світова війна (1939-1945) розпочалася 1 вересня 1939 року нападом Німеччини на Польщу. A 17 вересня Радянський Союз увів свої війська в етнічні українські та білоруські землі, які тоді перебували в складі Польщі, окупувавши ці території. Німецькі війська, маючи військову перевагу, завойовували європейські держави. Вистояла лише Велика Британія. Неокупованими залишилися кілька нейтральних країн і держави-союзники нацистів. 22 червня 1941 року гітлерівці напали на СРСР, у складі якого, як ви знаєте, перебувала більшість українських земель. Так нашу країну в ході важких боїв окупували німецькі війська. Лінія фронту двічі прокотилася теренами України...
Остарбайтери біля вагонів, світлина Українського інституту національної пам’яті
Інфографіка Українського інституту національної пам’яті
На роботи до Німеччини примусово вивозили місцевих людей. Їх називали «остарбайтерами». Понад 2 млн українців опинилися на німецькій землі і змушені були працювати на гітлерівців. Та найбільш жахливим у цій війні було те, що люди вбивали людей не через брак ресурсів, а через ненависть сліпучу, злостиву, всеохопну...
Після того як війська СРСР витіснили гітлерівців із Криму, радянська влада впродовж 18-20 травня 1944 року здійснила депортацію (насильницьке виселення) всіх корінних мешканців Криму — киримли (кримських татар) — у Поволжя та Узбекистан. Цілими сім’ями людей зігнали до товарних вагонів та відправили за тисячі кілометрів від рідної домівки, заборонивши повертатись. У звільнені помешкання невдовзі привезли за наказом Москви нових мешканців. У Криму перейменували близько 1300 населених пунктів, намагаючись стерти згадки про кримців. На довгі роки було заборонено вживати навіть словосполучення «кримські татари».
Спорожніле кримськотатарське село Ускют, світлина 1945 рік
Кримськотатарська дитина, депортована за «зраду Радянського Союзу», в місці спецпоселення, світлина, 1944 рік
Запитання і завдання
1. Назвіть роки Другої світової війни. Які держави відповідальні за її розв’язання? 2. Поміркуйте, які погляди і переконання призвели до такого страшного загальносвітового конфлікту. 3. Чому лінія фронту двічі пересувалася територією України — спочатку із заходу на схід, а потім зі сходу на захід?
23.2. Рух Опору
На окупованих у роки Другої світової війни територіях розгорнувся Рух Опору — підпільна чи партизанська боротьба частини населення окупованих країн проти загарбників. Відчайдушний опір нелюдяному німецькому режимові чинили й на наших землях. Склалося так, що багато хто з українців перебував у лавах Червоної (Радянської) армії, або ж воював у радянському підпіллі.
Однак, були люди, які усвідомлювали, що українські землі опинилися між двох агресорів-загарбників, які анітрохи не дбали про наші інтереси. А гарантувати безпеку та добробут може тільки власна держава. Ще до війни в західно-українських землях діяла Організація українських націоналістів (ОУН), яка боролася за відновлення Української держави. Лідерами ОУН були Євген Коновалець, Андрій Мельник та Степан Бандера.
Степан Бандера, світлина, 1930-ті роки
Група повстанців у Карпатах, світлина Українського інституту національної пам’яті, 1946 рік
Прихильники державної незалежності України вступали до Української Повстанської Армії (УПА). Це була одна з найбільш ефективних і організованих підпільних армій світу. Її очолив Роман Шухевич (псевдо — Тарас Чупринка). Після розгрому нацистської Німеччини повстанці продовжували боротися з радянським режимом. Згодом УПА назвуть «Армією без держави», «Армією нескорених», бо радянській владі так і не вдалося знищити усіх її вояків. Останній зафіксований бій УПА відбувся в 1960 році, а повстанець Ілля Оберишин провів у підпіллі понад 40 років і вийшов із криївки (сховку) лише в 1991 році, таки дочекавшись заповітної мрії — проголошення незалежності Української держави.
«Це і жіноча війна також!», американський плакат часів Другої світової війни
Плакат Української Повстанської Армії, художник Ніл Хасевич
Колона німецьких військовополонених на вулицях Києва, світлина, 1944 рік
Інфографіка Українського інституту національної пам’яті
Запитання і завдання
1. Коли була створена Українська Повстанська Армія, і хто її очолив? 2. За що боролась Організація Українських націоналістів, хто її лідери? 3. Поміркуйте, чому УПА називають «Армією нескорених» та «Армією без держави».
23.3. Голокост. Праведники світу
Найжахливішим наслідком будь-якого конфлікту є людські втрати. Хіба може бути щось цінніше за життя? Ще на початку війни гітлерівці створили концентраційні табори (концтабори). Сюди потрапляли здебільшого військовополонені. Виснажених, голодних людей змушували виконувати надважку роботу, від якої вони часто помирали. Аж 180 таких «таборів смерті» існувало на території України. В них знищили близько 1,5 млн військовополонених.
В’їзна брама нацистської «фабрики смерті» «Аушвіц». Угорі напис: «Праця робить вільним», сучасна світлина
Катерина Сікорська, Праведниця світу, світлина, 1943 рік
Омелян Ковч, священник, Праведник світу, світлина, до 1942 року
Приреченими до смерті (за нацистською ідеологією) були й «расово неповноцінні люди». Такими гітлерівці вважали євреїв, ромів тощо. Наймасовіші вбивства розгорнулися проти представників єврейського народу. Переслідування та масове винищення нацистами євреїв в роки Другої світової війни згодом назвуть Голокостом (з грецької — «знищення вогнем»). Людей розстрілювали, спалювали, душили газом, проводили над ними експерименти... Найжахливішої слави зажив нацистський концтабір «Освенцім» («Аушвіц»), що розміщувався на території сучасної Польщі, — справжня «фабрика смерті». Масштаби вбивств тут були вражаючими, їх число сягає 1,6 млн осіб.
Кажуть, у темні часи добре видно тих, хто випромінює світло. Десятки тисяч людей, ризикуючи власним життям та життям своїх рідних, переховували євреїв, допомагаючи їм уникнути страти. Цих сміливців (із понад 50 країн) сьогодні називають Праведниками народів світу. Найбільше їх було в Польщі, Нідерландах, Франції та Україні. До прикладу, Катерина Сікорська з села Підгайці на Тернопільщині заплатила життям за спробу врятувати двох сусідів-євреїв. Український греко-католицький священник із м. Перемишляни на Львівщині Омелян Ковч, щоб урятувати євреїв від знищення, хрестив їх і, всупереч забороні нацистів, видавав метрики про хрещення (загалом понад 600 свідоцтв). Його заарештували й кинули до львівської в’язниці (відома як «тюрма на Лонцького»), а потім перевели в концтабір «Майданек». Омелян Ковч до останнього дня життя сповідав і причащав в’язнів цього концтабору. 14 травня 2021 року Україна вперше відзначила День пам’яті українців, які допомагали євреям у роки Голокосту.
Варто знати
Омелян Ковч, лист із концтабору «Майданек»
«Я розумію, що ви стараєтеся визволити мене. Але я вас прошу цього не робити. Вчора вони вбили 50 людей. Якщо мене тут не буде, то хто допоможе їм перейти через ці страждання. Вони підуть по шляху до Вічності з усіма їхніми гріхами і зневірою, котра приведе їх у пекло. А зараз вони ідуть на смерть з високо піднятими головами, залишивши позаду всі гріхи. І таким чином вони попадуть до вічного міста».
Запитання і завдання
1. Що таке Голокост? 2. З якою метою нацисти створювали концентраційні табори? 3. Поясніть, кого і за які вчинки називають Праведниками світу.
Попрацюйте разом
1. Вправа «Інфографіка». Розгляньте інфографіку Українського інституту національної пам’яті до підпарагарфів 23.1 і 23.2. Продумайте три розповіді за тематиками інфографіки. Запишіть текст однієї з них (на вибір).
Вправи
Онлайн-цікавинка: Відеоогляд експозиції «Україна. Незакінчена війна». Національний музей історії України у Другій світовій війні
https://cutt.ly/HIgoB7m
Корисна гра: «Друга світова війна та Україна»
https://cutt.ly/hIgpyZw
Пригадайте найважливіше
Друга світова війна. Рух Опору. Українська Повстанська Армія. Голокост. Праведники народів світу. Ніколи знову.
Перевірте себе
1. Складіть запитання до тексту параграфа, починаючи кожне такими словами: Коли ____? Що ____? Хто ____? Де ____? Звідки ми можемо дізнатися про ____? Чому ____? Як ____? Який результат ____? Запропонуйте свої запитання в класі.
2. Випишіть дати, які зустрічаються в параграфі. Запишіть поруч події, що відбувалися у вказані дні та роки.
3. Дайте назви абзацам підпараграфа «Рух Опору».
4. Порівняйте Голокост та Голодомор, визначте спільне і відмінне цих двох трагедій, обміняйтеся міркуваннями з однокласниками.
5. Вправа «Філософсько-історична». Іспанський філософ Хосе Ортега-і-Гассет писав: «Історія нас не вчить, що ми маємо робити, проте вона показує, чого робити не варто». Поміркуйте, чи можна ці слова вважати головним уроком Другої світової війни.
6. Вправа «Журналістське розслідування». Здійсніть пошук інформації про Праведників народів світу, напишіть невелику статтю на цю тему.
Коментарі (0)