Пам’ятники та пам’ятки історії незалежної України
- 14-11-2022, 19:33
- 515
5 Клас , Вступ до історії 5 клас Мороз 2018
§ 21. ПАМ’ЯТНИКИ ТА ПАМ’ЯТКИ ІСТОРІЇ НЕЗАЛЕЖНОЇ УКРАЇНИ
1. Як було проголошено незалежність України?
Протягом століть український народ боровся за незалежність, за право бути господарями у своїй країні, розпоряджатися результатами своєї праці та природними багатствами. Незалежність держави — це право її громадян обирати власну владу, мати свої закони, які б захищали права громадян. Незалежність — це можливість розвивати власну культуру, освіту, медицину, науку. Незалежність — це й обов’язок громадян захищати від зовнішніх посягань територію держави, дотримуватися її законів, працювати на її благо.
Обговоріть у парі
В чому значення прийняття Верховною Радою Акту проголошення незалежності України?
Момент голосування за Акт проголошення незалежності України, 24 серпня 1991 р.
На початку 90-х років ХХ ст. Україна входила до складу Радянського Союзу на правах республіки. Після невдалого державного перевороту в СРСР1 було скликано позачергову сесію Верховної Ради УРСР, на якій 24 серпня 1991 р. прийнято доленосний для українського народу документ — Акт проголошення незалежності України. Відтоді УРСР перестала існувати, а на карті світу постала нова самостійна держава — Україна.
1. СРСР — скорочена назва Союз Радянських Соціалістичних Республік
Проголошення незалежності України зумовило необхідність створення власних законів, які мали регулювати відносини в державі. 28 червня 1996 р. Верховна Рада України ухвалила Конституцію України. На пам’ять про цю подію в Україні щороку 28 червня відзначається державне свято — День Конституції України.
Запам'ятайте
Конституція — це Основний Закон держави, що визначає суспільний і державний устрій країни, функції органів державної влади, основні права та обов’язки громадян.
2. Що уособлює монумент Незалежності (м. Київ)?
У 2001 році на честь десятої річниці незалежності України на центральній площі Києва було встановлено монумент незалежності України. Цей пам’ятник уособлює народження нової держави, свободи всієї української нації. Він є одним із найяскравіших скульптурних витворів країни.
Загальна висота монументу становить 61 метр. Колона, облицьована білим італійським мармуром, стоїть на постаменті у вигляді християнського храму. Вінчає колону бронзова статуя Берегині-Оранти — дівчини, одягненої в український національний костюм, яка тримає в руках калинову гілку — одвічний символ України. Окремі елементи скульптури — калинова гілка, орнамент на одязі й стрічки вінка оздоблені золотом.
3. Які події відбулися під час Революції Гідності?
Наймасштабнішою подією в новітній історії України стала Революція Гідності, що становила національно-патріотичні, протестні акції в Україні проти зловживання владою президентом Віктором Януковичем та його оточенням, порушення прав громадян правоохоронними органами. Протести розпочалися 21 листопада 2013 р., після того, як Віктор Янукович самовільно, не порадившись з народом змінив законодавчо закріплений європейський курс розвитку України на проросійський. Він відмовився підписувати угоду про співпрацю України та Євросоюзу.
Акції протесту, що тривали в країні з кінця листопада до кінця лютого 2014 р., отримали назву Революція Гідності. Центром протистояння стали Майдан Незалежності та Європейська площа в Києві. Це було жорстоке протистояння, під час якого влада вдавалася до силових методів та ухвалення так званих «диктаторських» законів, які звужували конституційні права і свободи громадян. Після численних спроб штурму силовиками Майдан став перетворюватися на своєрідну фортецю, оточену барикадами.
Прибічники влади застосовували антигуманні методи боротьби з протестувальниками — викрадення людей з лікарень, катування та вбивства активістів, тортури з роздяганням на морозі. Провладні силові структури також використовували проти протестувальників травматичну та вогнепальну зброю. Фінальним і найдраматичнішим моментом Революції Гідності стали події 18-20 лютого 2014 р., коли загинуло близько сотні протестувальників і кілька сотень було травмовано.
Поміркуйте
На основі тексту та ілюстрацій дайте відповідь на запитання: Які суспільні явища та події стали причиною Революції Гідності?
Революція Гідності. Київ, Майдан Незалежності, 19 лютого 2014 року.
Михайлівський собор став прихистком для протестувальників (фото УНІАН)
Протестувальники незважаючи на значні втрати, змогли відтіснити силовиків. Тодішній президент Віктор Янукович після масового розстрілу громадян у центрі Києва втік до Росії. Усю повноту влади взяла на себе Верховна Рада України, яка призначила на 25 травня вибори Президента України. На них переміг Петро Порошенко.
Загалом під час акцій протесту в Києві й у регіонах України загинуло 106 осіб. «Небесна сотня» — так назвали українських патріотів, котрі загинули під час Революції Гідності.
4. Як вшановується пам’ять про події Революції Гідності та небесну сотню?
У пам’ять про події Революції Гідності та Небесну сотню названо низку вулиць і площ в містах і селах України, написано чимало праць, знято фільми, відкрито пам’ятники.
На місці трагічних подій в Києві встановлені пам’ятні знаки. Головним місцем ушанування пам’яті подій Революції Гідності, учасників боротьби за свободу, права та гідність людини буде Меморіал Героям Небесної Сотні. В 2017 р. оголошено конкурс на його проект.
У вересні 2015 р. було відкрито Музей Небесної Сотні в Івано-Франківську. Ідея його створення належить місцевому художнику Роману Бончуку. До цієї роботи долучилися також художники, студенти, громадські активісти, учасники Майдану, родичі загиблих під час Революції Гідності.
Обговоріть у парі
На основі тексту та ілюстрацій дайте відповідь на запитання: Чому важливо вшановувати пам’ять про події Революції Гідності та Небесну сотню?
Алея Героїв Небесної Сотні
У музеї представлено близько 600 експонатів. Це і мистецькі роботи, присвячені Революції Гідності, особисті речі учасників тих подій, інсталяція з шин і каміння, саморобна зброя, щити, бочки, каски, стріляні гільзи, скульптури скорботних янголів та портрети загиблих майданівців. На стінах є уривки віршів, цитати, плакати і гасла Майдану.
Центральний об’єкт Музею — 30 метрове панно із зображенням тогочасних подій, яке доповнюють своєрідні барикади з шин і щитів. Над ним — портрети загиблих героїв Небесної Сотні. У музеї є також кілька тематичних зон про Самооборону, мистецький Майдан, Медичну Сотню, молитовний Майдан.
Експонати музею Небесної сотні у Івано-Франківську
Перевірте засвоєне на уроці
ЗНАЮ
Вкажіть дати: а) прийняття Верховної радою Акту проголошення незалежності України; б) ухвалення Верховною Радою Конституції України; в) подій Революції Гідності.
ЗВ'ЯЗОК ІЗ СЬОГОДЕННЯМ
У чому, на вашу думку, цінність для народу мати власну державу? Як відзначають День Незалежності України у вашому населеному пункті, школі, родині?
З «Конституції України» (1996 р.)
«Стаття 3. Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю
...Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави...
Стаття 21. Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.
Стаття 24. Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Стаття 27. Кожна людина має невід'ємне право на життя.
Стаття 28. Кожен має право на повагу до його гідності.
Ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню.
Коментарі (0)