Русь-Україна за Володимира Мономаха і Мстислава Володимировича
- 29-10-2022, 19:51
- 535
7 Клас , Історія України 7 клас Власов, Панарін 2020
§ 12. Русь-Україна за Володимира Мономаха і Мстислава Володимировича
• Утвердження Володимира Мономаха на київському столі
ІСТОРИЧНА ПОСТАТЬ
Володимир Мономах (1053-1125) - великий князь київський, смоленський, чернігівський і переяславський. Син князя Всеволода Ярославовича і візантійської княжни Марії з роду Мономахів. Засновник князівської гілки Мономаховичів. Автор твору «Повчання дітям».
Перше десятиліття XII ст. збігло у боротьбі з половцями. Руські князі навчилися протистояти кочовикам і перемагали дедалі впевненіше. Найактивнішим учасником боротьби проти половців був переяславський князь Володимир Мономах. Блискучими перемогами він зажив слави оборонця руської землі. Тож коли 1113 р. в Києві помер князь Святополк, кияни, розчаровані його володарюванням, підняли повстання, вимагаючи собі за князя Володимира Мономаха. Як свідчить літопис, той спершу відмовлявся від київського столу, проте коли повстанці почали погрожувати масштабним свавіллям, погодився. Київ зустрів Володимира Мономаха «із честю великою».
Іменем Мономах Володимир Всеволодович завдячував своєму діду - візантійському імператору Константинові Мономаху. Тринадцятилітнім підлітком Володимир Мономах почав брати активну участь у державних справах, а невдовзі став «мечем у руках батька свого» - мудреця й книжника. Не цурався юний князь і книжної мудрості, залишивши по собі видатний твір - «Повчання дітям».
Роздивіться репродукцію картини І. Їжакевича. Пригадайте ілюстрації на с. 50, 54, 63, на яких зображено Київ. Дайте відповіді на запитання. 1. Як називається зібрання людей, зображене на ілюстрації? Як ви гадаєте, яке рішення вони ухвалюють? Біля якої історичної будівлі зібралися? 2. Поміркуйте, з чим був пов’язаний вибір місця для віча.
Народне повстання у Києві 1113 р. Художник І. Їжакевич
КРАЩЕ ОДИН РАЗ ПОБАЧИТИ
1. Роздивіться золотий змійовик Володимира Мономаха. Як ви гадаєте, чому русичі не поспішали відмовлятися від подібних оберегів попри те, що прийняли хрещення? 2. У міфах яких народів є образ змій? 3. З матеріалів попередніх параграфів пригадайте, у яких давньоруських легендах згадувався змій або змія. Яку роль - позитивну чи негативну - відводила легенда цьому персонажеві? Чому?
Золотий змійовик Володимира Мономаха
З поширенням християнства у Русі люди почали носити натільні хрести - не тільки як свідчення того, що вони є християнами, а й як амулети-обереги від злих сил. Не цуралися й амулетів, поширених іще за язичництва. Здебільшого ті мали круглу форму й містили зображення «поганських» богів. Одним із найвідоміших таких амулетів є золотий змійовик Володимира Мономаха, знайдений у 1821 р. біля села Білоуса на Чернігівщині. На лицьовому боці амулета зображений покровитель київських князів архангел Михаїл у пишних шатах. На зворотному боці - жіноча голова, на якій замість волосся - змії. По колу нанесено напис: «Господи поможи рабу своєму Василію. Амінь».
Як вважають дослідники, цей амулет-змійовик належав Володимирові Мономаху, який у хрещенні мав ім’я Василій. Імовірно, князь загубив його під час полювання.
• Правління Володимира Мономаха у Києві
Основну мету свого князювання Володимир Мономах убачав у зміцненні великокнязівської влади та посиленні державної єдності Русі. У його володіннях перебували величезні території. Крім Переяслава, Новгорода і Києва, у державу Мономаха увійшла Турово-Пінська земля, трохи згодом - Волинь.
Авторитет князя був незаперечним, тож ніхто не наважувався противитися його волі. Він на власний розсуд міг перемістити князів з однієї волості до іншої. Для зміцнення мирних відносин між руськими князями Володимир Мономах, як і його видатні попередники, вдавався до шлюбної дипломатії.
«Лихвар». Художник М. ван Реймерсвале. 1539 р.
Щоб уникнути спалахів народного гніву, було необхідно законодавчо владнати відносини між різними верствами давньоруського суспільства. Тому невдовзі після Київського повстання 1113 р. було ухвалено «Устав», який доповнював «Руську правду». Нові статті обмежували дії лихварів і землевласників, сприяли поліпшенню становища міщан і селян. «Устав» заохочував також купців. Було передбачено пільги тим із них, хто втратив майно під час війни чи пожежі.
Правління Володимира Мономаха стало часом розбудови Києва. У столиці, зокрема, постав перший відомий в історії міст через Дніпро.
Зовнішньополітичні зв’язки Руської держави часів Мономаха були різноманітними. Як і його видатний попередник Ярослав Мудрий, Володимир укладав династичні шлюби. Міждинастичні зв’язки поєднували Київ із Візантією, Англією, Швецією, Норвегією, Данією, Священною Римською імперією, Угорщиною. Князювання Володимира Мономаха в Києві відоме й кількома успішними походами проти половців. Утім, за часів Мономаха вони вже втратили войовничість, тож суперечки часто розв’язувалися в мирний спосіб - тими-таки династичними шлюбами. Ім’я Володимира Мономаха увічнили половецькі співці - про нього складали легенди й пісні, відгомін яких зберігає літописне оповідання про євшан-зілля.
Словничок
Лихварство - надання грошей у борг з умовою сплати відсотків при погашенні боргу.
Будівництво мосту через Дніпро Володимиром Мономахом. Художник Ю. Г. Логвин
1. Пригадайте матеріал минулого параграфа. Якими князівствами правили названі в джерелі князі? Чому саме вони вирушили в похід проти половців? 2. Знайдіть на карті (с. 80) вказані в джерелі географічні назви - Сулу, Лубни. Чи залишилися назви незмінними нині?
«...У тім же році (1107) прийшов Боняк, і Шарукань Старий, і інших князів багато, і стали вони навколо города Лубна. Святополк же Ізяславович і Володимир Всеволодович, і Олег Святославович, і син його Святослав, Мстислав Всеволодович, В’ячеслав і Ярополк Володимировичі пішли на половців до Лубна, о шостій годині дня перебрели через Сулу і зняли клик на них. Половці ж перелякалися і од страху не змогли навіть стяга поставити, а побігли, хватаючи коней, і другі, піші, побігли. Наші ж стали сікти їх, а других руками хапати, і гнали їх до ріки Хорола».
«Повість минулих літ»
• Правління Мстислава Володимировича (1125-1132)
Володимир Мономах помер 1125 р. Літописець, підводячи риску під його земними справами, вдався до образного порівняння. «Благовірний і христолюбивий той князь, - читаємо в «Повісті минулих літ», - просвітив Руську землю, наче сонце, промені пускаючи, і слава його розійшлася по всіх землях». Поховали князя в Софійському соборі, що також було виявом неабиякої пошани.
По смерті Володимира на київському столі утвердився Мстислав, старший із Мономаховичів.
Мстислав виявився гідним батька. За семирічне володарювання в Києві його згодом ушанували ім’ям Великий. Мстислав уміло керував державою, зміцнював великокнязівську владу, тримаючи в покорі норовливих родичів. Кілька успішних походів проти половців, які спробували «підвести голову» після смерті Мономаха, забезпечили спокій на південних рубежах держави. За Мстислава пожвавився західний напрямок зовнішньої політики. З літопису довідуємося, що київський князь ходив із військом на Литву.
Про мир і спокій у державі свідчила будівнича діяльність князя. За Мстислава в Києві було закладено кам’яні церкви Святого Федора та Богородиці Пирогощої на Подолі, освячено церкву Святого Андрія Первозваного у Янчиному монастирі. Мстислав залишився в пам’яті нащадків Великим ще й тому, що був останнім єдиновладним правителем Київської держави. По його смерті почалася доба роздробленості України-Русі. «І роздрася (розірвалася) вся Руська земля», - з гіркотою свідчив літописець.
ІСТОРИЧНА ПОСТАТЬ
Мстислав Володимирович (1076-1132) - великий князь київський. Найстарший син Володимира Мономаха та його першої дружини Ґіти (дочки англійського короля Гарольда II Ґодвінсона). Останній князь, що утримував єдність Київської держави.
Роздивіться карту на с. 93 «Руські князівства від середини XII до середини XIII ст.» 1. Покажіть на карті території князівств, що входили до складу Київської держави від середини XII до середини XIII ст. 2. Порівняйте їх із територіями колишніх племінних союзів східних слов’ян. 3. Території яких князівств перебували у межах сучасної України?
ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ
Мстиславове Євангеліє - давньоруський кириличний пергаментний рукопис кінця XI - початку XII ст. Найдавніший збірник євангельських читань на всі дні тижня. Книгу виготовлено на замовлення князя Мстислава Володимировича.
Сторінка із Мстиславового Євангелія
• Причини, суть і наслідки феодальної роздробленості Русі-України
Час від середини XII до середини XIII ст. в історії Русі дослідники називають добою роздробленості. Сутність її полягала не в суцільній смузі князівських міжусобиць. Усобиць не бракувало, проте це не було щось нечуване - траплялися вони й у попередні часи. Та якщо раніше Руська держава, переживши чвари й розбрат, лишалася централізованою монархією, то від середини XII ст. нею почало керувати об’єднання найсильніших князів - правителів удільних князівств. Узаконена Любецьким з’їздом 1097 р. вотчинна система так розвинулася, що удільні князі дедалі більше почувалися у своїх володіннях незалежними господарями. У появі самостійних князівств-держав і полягає сутність роздробленості.
Сучасні історики витлумачують роздробленість не як розпад держави, а як зміну її устрою: замість централізованої монархії постала федеративна.
Словничок
Монархія - держава, у якій найвища влада зосереджується в руках одноосібного володаря й у більшості випадків передається спадково представникам правлячої династії. Монархію, у якій усі частини держави підпорядковувалися одному правителю, називають централізованою.
Федерація - держава, що складається з кількох самоврядних утворень, за якими зберігається певна самостійність.
ПІДСУМОВУЮЧИ ВИВЧЕНЕ
Я ВЖЕ ЦЕ ЗНАЮ
• По смерті князя Святополка Ізяславовича на запрошення киян князем київським став Володимир Всеволодович Мономах. При цьому було порушено угоди, ухвалені Любецьким з’їздом.
• Володимир Всеволодович уславився не лише як вправний воїн, котрий здійснив низку переможних походів проти половців, але і як князь, який зумів централізувати владу у Русі, припинив усобиці і приборкав непокірних родичів.
• Серед заходів внутрішньої політики князя: укладання «Уставу» - доповнення до «Руської правди», який покращував становище міщан і купців; розбудова Києва; твір «Повчання дітям». У зовнішній політиці князь дотримувався принципу шлюбної дипломатії.
• По смерті Володимира Всеволодовича київський стіл посів його старший син Мстислав, якого за далекоглядну, справедливу державну політику назвали Великим. По смерті Мстислава Русь як централізована монархія з міцною владою князя київського припинила існування.
• Феодальну роздробленість Київської держави учені витлумачують як зміну форми правління, тобто перетворення з централізованої на федеративну монархію. Нині учені виділяють низку причин феодальної роздробленості, найважливіші з яких - зміцнення вотчинного землеволодіння і прагнення удільних володарів позбутися залежності від Києва.
ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ
1. Установіть хронологічну послідовність подій.
Любецький з’їзд князів, правління Володимира Мономаха в Києві, поразка військ трьох Ярославовичів від половців на р. Альті.
2. Які князівства за доби роздробленості Київської держави розташовувалися на території сучасної України? Землі яких князівств лежали безпосередньо уздовж Дніпра?
3. Виберіть слова та словосполучення, які стосуються князювання Володимира Мономаха в Києві.
Десятинна церква, «Руська правда», «Повчання дітям», «шлюбна дипломатія», міст через Дніпро.
4. Дайте визначення понять.
Доба роздробленості, удільні князівства, федеративна монархія.
5. Дайте відповіді на запитання.
• Як відбулось утвердження Володимира Мономаха на київському столі? • У чому Володимир Мономах убачав мету свого князювання? • До яких заходів вдалися Володимир Мономах та його син Мстислав, щоб відновити могутність Русі? • У чому сутність та причини роздробленості?
6. Чи має історичні підтвердження образний вислів літописця, який назвав Володимира Мономаха правителем, «слава якого розійшлася по всіх землях»? З політикою якого з великих князів України-Русі мала спільні риси політика Володимира Мономаха? Висловте власне ставлення до діяльності цього князя.
Коментарі (0)