Узагальнення до курсу. Історія Русі-України у контексті епохи середніх віків
- 29-10-2022, 20:04
- 379
7 Клас , Історія України 7 клас Власов, Панарін 2020
Узагальнення до курсу. Історія Русі-України у контексті епохи середніх віків
Історія Русі-України є невід’ємною частиною процесів, що відбувалися в державному й господарському житті середньовічної Європи.
Східні слов’яни осіли на теренах, де згодом сформувалася їхня держава, під час Великого переселення слов’ян. А воно, в свою чергу, відбувалося як частина Великого переселення народів. Наслідком останнього, зокрема, стало формування середньовічних європейських держав.
Створивши власну державу, слов’яни розвивали самобутню матеріальну й духовну культуру, проте активно переймали найкращі надбання культури й традиції західних європейців і візантійців.
Встановлювати дипломатичні й торговельні відносини молодій руській державі з перших років доводилося військовою силою.
Запровадження християнства як державної релігії дало Київській державі змогу увійти до кола найпотужніших європейських монархій. Християнізація не лише прискорила розвиток культури Русі, але й започаткувала новий етап у дипломатичних відносинах між Руссю, Візантією та іншими європейськими державами, відомий в історії як «шлюбна дипломатія». Нащадки руських княжих родів, потрапивши до європейських монарших сімей, не лише сприяли культурному обміну, але й брали активну участь у європейських політичних процесах, впливали на вирішення державних питань.
Свідченням неподільності розвитку європейської суспільної та правової думки є укладення першого збірника законів Русі-України - «Руської правди», яка регулювала відносини між різними верствами давньоруського суспільства. Текст цього збірника укладено за тим самим принципом, що й середньовічні зводи законів звичаєвого права західноєвропейських народів, які також традиційно називали «Правдами» (пригадайте, наприклад, «Салічну правду» франків, яку вивчали в курсі всесвітньої історії).
За середньовіччя в Русі-Україні відбувалися ті самі процеси державного й суспільного розвитку, що й на решті європейських теренів. Період роздробленості Русі-України як зміни форми правління в державі також не став унікальним процесом, адже в той чи інший час був характерним явищем для більшості країн середньовічної Європи.
Монгольська навала дещо уповільнила державотворчі процеси на деяких землях Русі-України. Однак Галицько-Волинське князівство продовжило державницькі й суспільно-культурні традиції Київської держави, стало новим політичним центром Русі. Коронація Данила Галицького свідчить про визнання Королівства Руського у католицькій Європі як рівноправного учасника міжнародних відносин.
Включення більшості руських земель до складу Литви й Польщі у XIV ст. не лише активізувало державотворчі процеси на українських теренах, але й сприяло суспільно-культурним обмінам та запозиченням між українцями, литовцями і поляками. Європейські культурні впливи на українських теренах проявилися в архітектурі, міському праві, вживанні латинської мови як мови науки й медицини, в толерантному ставленні до католицької церкви. Велике князівство Литовське не даремно називали литовсько-руською державою: настільки значним був вплив руських традицій на духовне, освітнє, мовне життя литовців.
Саме за литовсько-польської доби українці почали виїжджати на навчання до європейських університетів. Деякі з них ставали видатними науковцями, робили відчутний внесок у загальноєвропейське інтелектуальне життя.
Отже, можна стверджувати, що Русь-Україна упродовж усього Середньовіччя була невід’ємною частиною європейської цивілізації, запозичуючи і навзаєм впливаючи на європейські суспільно-політичні, господарські й культурні процеси.
ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ
1. Використовуючи матеріал підручника, складіть порівняльну таблицю впливу різних держав на розвиток українського суспільства.
2. Використовуючи синхронізовану таблицю на форзацах підручника, а також додаткову літературу, визначте спільні й відмінні державні, господарські, суспільні й культурні процеси в українських землях та у країнах світу в VI-XV ст.
3. Серед відомих вам історичних постатей доби середньовіччя оберіть одного/одну які, на вашу думку, зробили найбільший внесок у розвиток: державотворення Русі-України; зовнішньої політики руської держави; суспільного життя; релігійного життя; культурного життя. Відповідь обґрунтуйте.
4. Поміркуйте, які події з історії Русі-України найбільше вплинули на перебіг європейської історії. Відповідь обґрунтуйте.
Коментарі (0)