Російсько-турецькі війни XVIII ст. і Україна та Кримське ханство
- 23-09-2022, 21:34
- 359
8 Клас , Історія України 8 клас Бурнейко, Наумчук
§36. Російсько-турецькі війни XVIII ст. Україна та Кримське ханство
Яким було Кримське ханство у XVII ст.?
Васалом якої держави було Кримське ханство?
Хто в Криму займався торгівлею та ремеслами?
Протягом уроку визначте позитивні і негативні наслідки російсько-турецьких війн 2-ї пол. XVIII ст.
1. Кримське ханство між двома імперіями
Зверніть увагу — це важливо!
У другій половині XVIII ст. загострюється боротьба між Російською та Османською імперіями за контроль над Чорним морем і його північним узбережжям. У результаті російсько-турецької війни 1768-1774 рр. було підписано вигідний для Російської імперії Кючук-Кайнарджійський мирний договір 1774 р.
Згідно Кючук-Кайнарджійського договору, Росія отримувала землі між Дніпром та Південним Бугом, кілька турецьких фортець, набувала права безперешкодного плавання російських кораблів по Чорному морю. Окрім того, за наполяганням Катерини II, Кримське ханство було визнане незалежним, хоч насправді потрапило під пильну російську опіку.
Татари не бажали миритися з такою російською опікою, тож у 1776 р. відмовилися від російського «захисту». У відповідь на територію Криму відразу були введені війська. Прикриваючись гаслом допомоги братам-християнам, протягом 1778-1779 рр. Катерина II організувала відселення вірмен та греків з Криму. Це завдало відчутного удару по скарбниці ханства, адже саме вірмени і греки були основними платниками податків.
1. Чим закінчилася російсько-турецька війна 1768-1774 рр.?
2. Що передбачав Кючук-Кайнарджійський мирний договір 1774 р.?
3. Які події відбувалися в Криму в 1778-1779 рр.?
Дослідник про участь українців у російсько-турецькій війні 1768-1774 рр.
Рубль Катерини II (аверс - лицьова сторона монети)
Тарас Чухліб (український історик)
У ході цієї війни (1768—1774 рр.) український елемент складав 25% від складу 2-ї російської армії, .... та 10% від складу ... 1-ї армії. ... П. Рум'янцев з початком військових дій у Криму відразу ж взяв з Малоросійського скарбу 100 тисяч рублів асигнаціями на «татарські витрати» ... На початковому етапі війни канцелярія Малоросійського скарбу переслала (також) ... 95 тисяч 337 рублів 52 копійки на потреби «шести
Рубль Катерини II (реверс - зворотна сторона монети)
драгунських полків, також Генералітету і польової аптеки, і глухівського гарнізонного полку». ... 1770 р. Малоросійська колегія видає ... 4 тисяч рублів для ... формування одного з підрозділів російського флоту. А через два роки, ... Катерина II звеліла українській владі ... видати командувачу 2-ї армії князю Долгорукому 100 тисяч рублів.
1. Заповніть пропуски в тексті. Війну 1768-1774 рр. Росія провела за участю ... військ і на ... кошти.
Вірмени (греки та вірмени складали найбільші християнські громади Криму)
Дослідник про виведення з Криму християн 1778- 1779 рр. Феоктист Хартахай (російсько-грецький історик)
... Звістка про вихід християн поширилася по всьому Криму; татари ... нарікали на хана, який байдуже спостерігає (за тим, що відбувається). ... християни ... (також) опиралися виходу. Ось що говорили євпаторійські греки: «Ми ... ханом і вітчизною своєю задоволені; від предків своїх платимо данину ... (ханові), і хоч шаблями нас рубати будуть, то ми все-таки нікуди не підемо». Вірменські християни зверталися до хана: «Ми слуги ваші й піддані триста років, ... і ніколи від вас образ не бачили. Нині ж нас хочуть звідси вивести. ... просимо (нас) від такої напасті позбавити, за що за вас Бога молити будемо».
Примітка. Історик, що написав цей документ, жив у XIX ст. і походив із сім’ї греків-переселенців з Криму.
1. Подумайте. Коли християни Криму не просили про допомогу, тоді чому Катерина II так активно про них «турбувалася»?
2. *Висловіть припущення. Чому українці ХVІ-ХVІІ ст. не хотіли до Криму, а інші християни у XVIII ст. не хотіли звідти виходити?
2. Ліквідація Кримського ханства
Зверніть увагу — це важливо!
1783 р. Катерина II силоміць приєднала Крим до своєї імперії. Півострів окупували російські війська. Усі мешканці Криму, які залишилися, отримали російське підданство. Але залишились не всі. Значна частина татар переселилася у володіння Османської імперії. Тим часом на їх батьківщині татар витісняли на неродючі землі, а кращі угіддя віддавали російським дворянам. Мусульманське населення Криму скоротилося вдвічі.
По завершенню російсько-турецької війни 1787—1791 рр., за Ясським мирним договором, до Росії відійшла територія між Південним Бугом та Дністром, окрім того Туреччина визнала приєднання Криму до Росії. Таким чином, внаслідок двох воєн Північне Причорномор’я та Крим увійшли до складу Російської імперії.
Українські землі були найближчим тилом російської армії, тож сповна відчули тягар війни. Вони були постачальником людських та матеріальних ресурсів. Зокрема, у війні 1768- 1774 рр. брали участь близько 10 тис. козаків Нової Січі, а у 1787- 1791 рр. - 12-тисячне Військо вірних козаків. Також формувалися полки з місцевого населення. Українці під примусом і, часто безкоштовно, постачали армію продовольством, боєприпасами, зброєю. Окрім того, руками українців проводили тяжкі роботи по будівництву мостів, переправ, фортець тощо.
1. Коли було приєднано Крим до Російської імперії?
2. Якими були умови Ясського мирного договору 1791 р.?
3. Як були пов’язані українці з російсько-турецькими війнами?
1. Відшукайте місця підписання мирних договорів.
2. Відшукайте приєднані до Російської імперії землі.
Мечеть Джума-Джамі. Євпаторія, Крим
З маніфесту від 8 квітня 1783 р. «Про включення до Російської держави Кримського півострова, півострова Таманія і цілого Кубанського краю».
Катерина II (російська імператриця)
Святочно і невідкладно обіцяємо за себе і своїх наслідників обходитися з мешканцями краю як із власними підданими, опікуватися ними, боронити їх достатків, їх святинь, їх традиційної релігії, якої практикування згідно з традиційними звичаями не повинно бути заборонене. Так само обіцяємо признати за кожною верствою населення всі права і привілеї на рівні з відповідним класом у Росії.
1. Порівняйте наведені обіцянки зі способами ліквідації автономії Гетьманщини. Яким з них можна вірити і наскільки?
Татарський будинок у селі Алупка, Карло Боссолі, 1856 р.
Учасник подій 1784 р. наказує підлеглому виселити татар з гірських районів Криму.
Григорій Потьомкін (Катеринославський і Таврійський генерал-губернатор)
... З Бельбека, Качі, Суваша, Судака, Юскута, Старого Криму і, головне, з гір (татар) випустити — степових нікого не випускати; мурз за їх бажанням, а за наданим реєстром виїжджаючих всіх за 24 години вислати.
1. *Спробуйте в маніфесті Катерини II про ліквідацію Запорозької Січі (с. 232) відшукати уривок тексту, котрий пояснює дії Г. Потьомкіна, описані в цьому документі.
Ханський палац у Бахчисараї, Карло Боссолі, 1857 р.
Дослідник про колонізацію Криму.
Василь Верига (українсько-канадський історик) Негайно після прилучення Криму до Росії там запроваджено російську адміністрацію і почалася русифікація краю. Татарські школи замінено російськими, одні мечеті замінювали на церкви, а інші нищили. Вони розбивали і нищили всі культурні пам’ятки, які нагадували про владу попередніх володарів...
1. Порівняйте цей документ з інструкцією О. Вяземському на с. 225.
3. Колонізація південної України
Зверніть увагу — це важливо!
З переходом Північного Причорномор’я під владу Російської імперії почалось заселення і господарське освоєння нових територій. і ам, де колись були грецькі колонії, козацькі поселення, татарські чи турецькі фортеці, з’являються нові міста, які стали центрами промисловості і торгівлі. У Херсоні відливали гармати. На споруджених у Миколаєві та Херсоні верф’ях будували кораблі. Центром зовнішньої торгівлі стало портове місто Одеса. Багатьох приваблювала можливість легко і швидко розбагатіти, тому населення міст стрімко зростало. Вільний вихід до Чорного моря сприяв пожвавленню міжнародної торгівлі Росії, розбудові нових та старих причорноморських міст, економічному піднесенню імперії.
Право власності на новоприєднані земельні угіддя переважно отримували російські дворяни, але, щоб заселити їх робочим людом, дрібні земельні наділи роздавали на пільгових умовах бажаючим, тимчасово звільняючи їх від податків, окремих повинностей та військової служби. І хоча заселити ті землі імперія намагалася іноземцями - німцями, болгарами, сербами, румунами, вірменами ,- найбільше серед переселенців було українських селян.
На землях Запорозької Січі, межиріччя Дніпра і Південного Бугу, Південного Бугу і Дністра, Криму в 1796 р. російський імператор Павло І створив Новоросійську губернію з центром у Новоросійську (згодом Катеринослав і Дніпропетровськ). Губернія поділялася на повіти. Управління губернією здійснював губернатор, а повітами - справники, які призначалися імператором. На поч. XIX ст. губернію було реорганізовано у Новоросійське генерал-губернаторство.
1. Якими були наслідки приєднання Північного Причорномор’я до Росії?
2. Що було основою для появи нових міст? Назвіть ці міста.
3. Подумайте. На землях яких народів було створено Новоросійську губернію?
План укріплень Хаджибея
Дослідники про розбудову і заселення Одеси.
Віктор Сапожников (український історик)
Галина Сапожникова (український історик)
... 1792 р. Катерина II призначила Хаджибей (сучасна Одеса) для поселення грецьких колоністів-матросів. ... Проте греки відмовились переїжджати до занедбаного Хаджибея. ... 1793 р. в Хаджибеї було розпочато будівництво великої фортеці. ... Цивільного населення ... в 1793 р. в Хаджибеї перебувало аж 10 мешканців, а в грудні того ж року його кількість збільшилася до 28 осіб обох статей, які жили в 10 будинках. ... Влітку 1795 року в місті було вже 2349 цивільних громадян обох статей...
1. Після якої події населення Хаджибея (Одеси) почало стрімко зростати?
2. *Спираючись на документ, припустіть, чому місто назвали Одесою.
Феєрверки в честь Катерини II під час її подорожі до Криму, кін. XVIII ст.
Дослідник про «Потьомкінські села».
Норман Дейвіс (англійський історик)
1787 р. ... Григорій Потьомкін, губернатор Новоросії, організував річкову подорож для ... Катерини та її двору. Він прагнув довести успішність своєї колонізаційної політики... Задля цього граф підготував кілька пересувних «сіл». Люди Потьомкіна, вбрані, як веселі селяни, ... помітивши імператорську барку, починали якнайпалкіше вітати імператрицю та чужоземних послів. Та коли барка ховалася за поворотом, вони чимдуж скидали капелюхи та блузи, розбирали декорації і за ніч виставляли їх десь нижче за течією річки. Навряд чи можна вважати, що вона (Катерина II) не знала про ці хитрощі; пошитись у дурні мали передусім іноземні посли. «Потьомкінські села» стали прозивними для ... (явищ) ошуканства та дезінформації.
1. Спробуйте дібрати кілька синонімів до вислову «Потьомкінські села».
Коли в Україні
Крим було включено до складу Російської імперії, ...
у США завершилася війна за незалежність;
у Парижі вперше в небо піднялася повітряна куля з людьми. Цей винахід належить братам Монгольф’є.
Підсумуйте свої знання.
1. Запам’ятайте дати і події.
- 1768-1774 рр. - російсько-турецька війна
- 1774 р. - Кючук-Кайнарджійський мирний договір.
- 1774 р. - визнання Туреччиною «незалежності» Кримського ханства.
- 1783 р. - приєднання до Росії Кримського ханства.
- 1787-1791 рр. - російсько-турецька війна.
- 1791 р. - Ясський мирний договір.
2. Підготуйте усну довідку про умови Кючук-Кайнарджійського та Ясського договорів.
3. Підготуйте усне повідомлення про колонізацію Росією Північного Причорномор’я.
4. Зробіть обґрунтовані висновки про втрати і здобутки українців від російсько-турецьких воєн.
Коментарі (0)