Узагальнення за розділом II. Становлення козацтва (XVI — перша половина XVII ст.)
- 16-10-2022, 14:42
- 346
8 Клас , Історія України 8 клас Гісем, Мартинюк (поглиблене вивчення 2021)
Узагальнення за розділом II. Становлення козацтва (XVI — перша половина XVII ст.)
1. Перевірте, як ви розумієте значення термінів і понять розділу, за допомогою гри «Перекладачі».
Правила гри. Учитель/учителька наводить фразу або термін, сформульований науковим стилем, і пропонує переказати його своїми словами. Усі учні та учениці можуть запропонувати свої варіанти. Найбільш вдалі тлумачення доцільно розмістити на стенді в кабінеті.
Рекомендований перелік термінів і понять: козак, зимівник, Запорозька Січ, кіш, кошовий отаман, козацька рада, козацькі клейноди, реєстрове козацтво, низове козацтво, курінь, покозачення.
2. Об’єднайтеся в малі групи й проведіть гру «Жива картина».
Правила гри. Учитель/учителька доручає групам гравців зобразити певну історичну подію, не називаючи прямо, що саме вони демонструють. Кожен учасник озвучує від імені свого персонажа одну-дві репліки. Учні та учениці мають упізнати подію та визначити, де й коли вона відбулася.
Пропоновані для «живих картин» події: заснування Д. Вишневецьким замку на острові Мала Хортиця, утворення реєстрового козацтва, Запорозька Січ — козацька республіка, підготовка козаків до морського походу.
3. Об’єднайтесь у дві команди й проведіть гру «Історичний турнір».
Правила гри. Перша команда ставить запитання за певною темою. Учні та учениці іншої команди після короткої наради (її час заздалегідь визначається) відповідають. Якщо відповідь правильна, то команда, що відповідала, отримує бали за неї та ставить своє запитання. Гра триває, поки команди не вичерпають установлений ліміт запитань (пропонується 12 запитань) для команди-суперника.
4. Колективне обговорення. Сучасний дослідник історії українського козацтва В. Щербак зазначає, що його виникнення «на українських землях у XV ст. було цілком закономірним». Наведіть факти, на підставі яких можна зробити такий висновок.
5. Польський хроніст Б. Папроцький, який у 80-х рр. XVI ст. зробив перший опис Томаківської Січі, називав загальні козацькі ради «рицарським колом». Чи можна погодитися з такою характеристикою? Чому?
6. Робота в малих групах. Об’єднайтеся в малі групи, обговоріть і виконайте завдання: 1) Визначте, як упродовж XVI — першої половини XVII ст. козацтво розвивалося до окремого соціального стану. 2) Проаналізуйте місце козацтва в захисті національних інтересів українського суспільства наприкінці XVI — у першій половині XVII ст. 3) Укажіть причини та наслідки: виникнення українського козацтва та Запорозьких Січей; активності козацтва в морських і суходільних походах першої чверті XVII ст.; козацьких війн (повстань) кінця XVI ст. та 20—30-х рр. XVII ст.
Тестові завдання для підготовки до тематичного контролю за розділом ІІ
Становлення козацтва (XVI — перша половина XVII ст.)
Коментарі (0)