Перевірте, чого навчилися з теми. Національно-визвольна війна українського народу середини XVII ст.
- 17-10-2022, 23:28
- 716
8 Клас , Історія України 8 клас Власов, Панарін 2021
Перевірте, чого навчилися з теми. Національно-визвольна війна українського народу середини XVII ст.
ДАТИ І ПОДІЇ
1. Установіть хронологічну послідовність подій.
► Укладення козацьким посольством Березневих статей із московським урядом ► підписання Білоцерківського мирного договору ► Збаразько-Зборівська воєнна кампанія ► Жовтоводська та Корсунська битви ► Жванецька облога.
ІСТОРИЧНЕ ДЖЕРЕЛО
2. Установіть, про що йдеться в текстах джерел. Дайте історичний коментар зазначеним подіям.
A. «Сам патріарх [єрусалимський, Паїсій] із тисячею вершників виїжджав до нього [Б. Хмельницького] назустріч з міста, і тутешній митрополит [С. Косів] дав йому коло себе місце в санях з правого боку. Весь народ, вийшовши з міста, вся чернь вітали його. Академія вітала його промовами й вигуками, як Мойсея, спасителя й визволителя народу від польського рабства, вбачаючи в імені його добрий знак і називаючи його Богом даним».
Б. «Сповіщаю, що Кропивнянський та Полтавський полки відірвалися від Хмельницького і відмовилися присягти московському цареві... Сповіщаю, що Хмельницький присягнув московському цареві у Переяславі... Потім переяславських міщан гнали присягати, чому вони дуже противилися, а місцевий війт (аж) захворів, та його, хоч і хворого, було наказано привести до церкви Пречистої Богородиці».
B. «Гетьман Хміль ще й замислив породичатися з господарем Василє... От і намагався господар Василє влаштувати заручини своєї дочки Розанди з Тимошем, сином гетьмана Хмеля, підніс дарунки і йому... Через рік гетьман Хміль з великим козацьким військом і сам хан... вирушили в похід проти польського короля. Король Казимир вийшов їм назустріч біля містечка, що зветься Берестечко...»
Г. «Від шведського короля я ніколи не відійду, тому що в нас давня дружба, понад шість років. Шведи - люди правдиві; всякої дружби й приязні додержуються, слово своє тримають; а царська величність наді мною і над усім військом (українським) учинив немилосердя своє: помирившися з поляками, хотів було віддати нас їм у руки».
ІСТОРИЧНА ПОСТАТЬ
3. Складіть історичні портрети Івана Богуна та Яреми Вишневецького, порівняйте їх.
ПОНЯТТЯ І ТЕРМІНИ
4. Поясніть поняття й терміни і складіть з ними речення.
Національно-визвольна війна; Військо Запорозьке; Гетьманщина; універсал; полк; сотня; протекторат; генеральна старшина.
ПРИЧИНОВО-НАСЛІДКОВІ ЗВ’ЯЗКИ
5. Використовуючи наведені дані, вкажіть подію і установіть причиново-наслідковий зв’язок.
ІСТОРИЧНА ПАМ’ЯТКА
6. Роздивіться зображення. Що передувало подіям, відображеним на картині? Знайдіть на картині гетьмана та львівських послів. Якими художніми засобами автор відобразив становище гетьмана і львівських містян? Як гадаєте, про що розмовляють учасники зустрічі?
Посли львівського магістрату в таборі гетьмана Богдана Хмельницького. 1648 р. Художник Є. Турбацький. 1903 р.
ПЕРІОДИЗАЦІЯ
7. Виділіть основні періоди Національно-визвольної війни та найважливіші їх події і наслідки. Дані оформіть у вигляді таблиці.
Коментарі (0)