Наш край наприкінці XVIII — у першій половині XIX ст.
- 10-09-2022, 01:28
- 1 143
9 Клас , Історія України 9 клас Гісем, Мартинюк
Наш край наприкінці XVIII — у першій половині XIX ст.
I. Адміністративно-територіальний та історико-етнографічний розвиток.
1. До складу якої імперії — Російської чи Австрійської — наприкінці XVIII — у першій половині XIX ст. входив регіон, у якому ви проживаєте?
2. Покажіть на карті населений пункт, у якому ви живете. На території якого району, області він розташований?
3. Якому історико-етнографічному регіону він відповідає?
4. Охарактеризуйте особливості адміністративно-територіального устрою цього регіону на початку XIX ст.
5. Які населені пункти існували на той час у вашому регіоні? Порівняйте їх із тими, що існують сьогодні. Чи зазнали змін їхні назви, розміри?
6. Чи є у вашому краї населені пункти, які виникли наприкінці XVIII — у першій половині XIX ст.? Назвіть їх і поясніть походження їхніх назв.
7. Яким був етнічний і соціальний склад населення вашого краю наприкінці XVIII — у першій половині XIX ст.?
II. Зміни в господарському житті.
1. Що ви знаєте про особливості розвитку сільського господарства краю в ті часи?
2. Які сільськогосподарські культури переважно вирощувалися тоді у вашому регіоні?
3. Яким був стан промисловості й торгівлі?
4. Визначте спільне й відмінне в господарському житті краю порівняно з іншими регіонами українських земель цього періоду.
5. Що вам відомо про соціальне становище в краї й соціальні протести населення?
6. Відвідайте місцевий краєзнавчий (історичний) музей і підготуйте за його експозицією повідомлення про побут і повсякденне життя населення краю наприкінці XVIII — у першій половині XIX ст.
III. Українське національне відродження.
1. Які події, пов’язані з розгортанням українського національного руху, відбулися на території вашого краю або регіону?
2. Назвіть діячів українського національного відродження цього періоду, що походили або діяли у вашому краї чи регіоні. Яким був їхній внесок в український національний рух?
3. Які пам’ятки, пов’язані з українським національним рухом кінця XVIII — першої половини XIX ст., є на території вашого краю або регіону? Підготуйте розповідь про одну з них.
4. Визначте спільне й відмінне в розгортанні українського національного руху на території вашого регіону порівняно з іншими регіонами українських земель того часу.
5. Відшукайте науково-популярні твори, статті, художні твори, присвячені подіям українського національного відродження у вашому краї в цей період. Яку інформацію можна отримати з них?
6. Яким, на вашу думку, був внесок представників вашого краю або регіону в український національний рух цього періоду?
IV. Нові явища в культурному та духовному житті населення.
1. Що ви знаєте про вірування, звичаї й традиції населення краю?
2. Назвіть діячів української культури цього періоду, що походили або проживали в краї. Яким був їхній внесок у розвиток культури?
3. Які пам’ятки культури кінця XVIII — першої половини XIX ст. розташовані у вашому регіоні? Підготуйте розповідь про одну з них.
4. Які церковні споруди, збудовані в той час, збереглися на території вашого краю?
5. Визначте спільне й відмінне в духовному й культурному житті населення краю порівняно з іншими українськими регіонами цього періоду.
6. У яких творах української літератури розповідається про тогочасну історію вашого краю або регіону, у якому він розташований? Яку інформацію про події та життя населення в ті часи можна отримати з них?
Завдання
1. Розпочніть складати порівняльну таблицю «Наш край в історії України та Європи» (кінець XVIII — перша половина XIX ст.).
2. Розпочніть складати таблицю «Видатні діячі історії краю» (кінець XVIII — перша половина XIX ст.).
Узагальнення знань за розділом III
1. Складіть перелік подій, що характеризують культуру України кінця XVIII — першої половини XIX ст., які ви вважаєте найважливішими. Обґрунтуйте свій вибір.
2. Назвіть імена видатних культурних діячів цього періоду. У чому ви вбачаєте їхній внесок у вітчизняну та світову культуру?
3. Поясніть значення понять і термінів: класицизм, романтизм, реалізм, менталітет, ментальність.
4. Виконайте завдання за історичною картою: 1) покажіть регіон українських земель, де українці мали можливість навчати дітей у початковій школі рідною мовою; 2) покажіть міста, де діяли гімназії; 3) укажіть міста, де діяли вищі навчальні заклади; визначте, яку назву вони мали й коли виникли; 4) покажіть місця виникнення перших культурно-освітніх товариств; визначте, яку назву вони мали, коли й ким були засновані; 5) покажіть місце виникнення перших українських театрів; 6) покажіть місце, де було збудовано найвідоміші палацово-паркові комплекси, назвіть їх і вкажіть дати створення.
5. Складіть опис пам’яток культури України цього періоду.
6. Визначте та охарактеризуйте: 1) процеси, які відбулися в культурі України цього періоду; 2) особливості тогочасного повсякденного життя представників різних верств українського суспільства.
7. Обговоріть у малих групах і презентуйте висновки класу: 1) провідні процеси розвитку освіти і науки в тогочасній Україні; 2) причини та наслідки культурних зрушень у цей період; 3) суперечливі процеси модернізації і розвиток культури; 4) особливості й прояви полікультурності в українському суспільстві цього періоду.
8. Порівняйте: 1) розвиток культури України в розглянутий період із попередньою добою; 2) повсякденне життя українців у розглянутий період із сучасністю; 3) ідеї та цінності тогочасної культури України із сучасними культурними ідеями та цінностями українців.
Садиба Галаганів у Сокиринцях
Коментарі (0)