Войти
Закрыть

Українські землі у системі міжнародних відносин

9 Клас , Історія України 9 клас Бурнейко

 

§ 2 Українські землі у системі міжнародних відносин.

Які наслідки мали російсько-турецькі війни XVIII ст.?

Як склалася доля запорозьких козаків після 1775 р.?

Яким державам належали українські землі на початку XIX ст.?

Упродовж уроку з’ясуйте: Україна була суб’єктом чи об’єктом міжнародних відносин.

1. Загальний огляд міжнародних відносин у Європі початку XIX ст.

На початку XIX століття українські землі опинились у вирі бурхливих здій європейської історії. Тривала боротьба коаліцій (об’єднань) європейських держав із наполеонівською Францією. Учасники антифранцузької коаліції — Австрійська та Російська імперії — володіли українськими землями. Не з власної волі український народ втягувався у велику війну.

Водночас на початку XIX ст. накопичилося багато протиріч між Російською та Османською імперіями. Російська імперія намагалася закріпитися на узбережжі Чорного й Азовського морів і забезпечити собі вихід до Середземного моря через протоки Босфор та Дарданелли, які контролювала Туреччина. Натомість Османська імперія прагнула утримати позиції у регіоні та повернути свої колишні володіння на північному узбережжі Чорного й Азовського морів. Окрім того, Росія була супротивником наполеонівської Франції, а Туреччина — її союзником.

Відтак, перша третина XIX ст. ознаменувалася трьома великими конфліктами, які безпосередньо торкнулись України. Ними стали російсько-турецька війна 1806-1812 рр., французько-російська війна 1812 р. та російсько-турецька війна 1828-1829 років.

1. Які події початку XIX ст. визначали європейську історію?

2. Чому між Російською та Османською імперіями виникли протиріччя?

3. У які міжнародні конфлікти першої третини XIX ст. були втягнуті жителі українських земель?

Детальніше про... прилучення українських земель до Російської імперії

У результаті російсько-турецьких війн останньої чверті XVIII ст. до Росії відійшли території між Дніпром і Південним Бугом — у 1774 р., Крим — 1783 р., землі між Південним Бугом та Дністром — у 1791 році.

За другим поділом Речі Посполитої 1793 р. до Росії відійшли Київщина, Брацлавщина, Поділля, частина Волині. У результаті третього поділу 1795 р. Росія поширила владу на Західну Волинь.

Із листа Наполеона Бонапарта перському шахові 30 березня 1805 року:

«... ще існують на землі імперії... де людина з народження неспокійна, захланна і заздрісна. Втомившись од своїх пустель, росіяни зазіхають на найласіші частини Османської держави. Англійці... утверджують своє панування в Індії, яке день у день стає дедалі страшнішим. Це ті держави, яких слід стерегтись і боятися...»

Наполеон Бонапарт та Олександр І у Тільзиті (нині м. Совєтськ у Калінінградській обл. Росії) розглядають карту Європи

1. На основі документа спрогнозуйте воєнні плани Наполеона Бонапарта.

2. Розгляньте ілюстрацію поруч документа. З якою метою правителі Франції та Росії розглядали карту Європи?

2. Україна у російських війнах першої третини XIX ст.

Початок російсько-турецької війни у 1806 р. перетворив територію України на близький тил і базу постачання російської армії. В українських губерніях було створене народне ополчення. Українських селян зобов’язали постачати для армії волів і коней, продовольство й фураж (корм для тварин), вози та інші необхідні речі. Війна прокотилася землями Південної Бессарабії, де жили переважно українці. При цьому на боці росіян виступили чорноморські козаки, а по інший бік фронту воювали задунайські козаки. Війна завершилася перемогою Росії. За умовами Бухарестського мирного договору 1812 р. до Росії відійшло межиріччя Дністра і Прута — Бессарабія. Три її повіти — Хотинський, Ізмаїльський та Аккерманський — заселяли українці. Бессарабію приєднали до Новоросійського генерал-губернаторства.

Французько-російська війна 1812 р. була зумовлена суперництвом на міжнародній арені французького імператора Наполеона Бонапарта та російського — Олександра І. Наступ наполеонівської армії розпочався у червні 1812 року. В Україні бойові дії тривали тільки на Волині. Перед загрозою поразки російський імператор Олександр І відновив козацьке військо, яке обіцяв зберегти і після війни. Також було створено народне ополчення, куди вступали переважно кріпаки, сподіваючись отримати свободу. Французькі війська зазнали поразки. Підсумки наполеонівських війн оформив Віденський конгрес 1814—1815 років. До Російської імперії відійшла територія Королівства (Царства) Польського з Холмщиною, Підляшшям, Надсянням, які заселяли українці.

Російсько-турецька війна 1828-1829 рр. не торкнулась українських земель, але українці брали в ній безпосередню участь. На бік Росії перейшли козаки Задунайської Січі. Туреччина зазнала поразки. Згідно з умовами Адріанопольського договору 1829 р., до Росії відійшло гирло Дунаю та східне узбережжя Чорного моря.

1. Як Росія використала українські ресурси у війні з Туреччиною?

2. Як французько-російська війна вплинула на життя українців?

3. Що передбачав Адріанопольський мирний договір 1829 року?

Дослідник про участь українців у війні 1806—1812 рр. Василь Верига (українсько-канадський історик):

«...(в Україні) було проведене «ополчення», тобто мобілізація до війська у Чернігівській, Харківській, Полтавській, Київській, Херсонській і Катеринославській губерніях. Кожна з тих губерній мусила доставити по кілька тисяч «ополченців», відриваючи їх від... сільськогосподарської праці. Крім того, на Лівобережжі зреквізовано (вилучено) понад шість тисяч возів, близько сім тисяч пар волів, понад тисячу коней та ще й чотири тисячі погоничів».

1. Доведіть чи спростуйте думку: «Тягар російсько-турецької війни ліг на плечі українців».

Олександр І — російський імператор у 1801—1825 роках

1. Користуючись схемою, складіть розповідь про участь українців у французько-російській війні.

Попрацюйте з картою «Російські війни і Україна в першій третині XIX ст.»

1. За допомогою карти з’ясуйте, як російські війни першої третини XIX ст. були пов’язані з українськими землями.

3. Українське козацтво після ліквідації Запорозької Січі.

Після зруйнування Нової Січі (1775 р.) частина козаків переселилась у турецькі володіння. Там вони заснували Задунайську Січ. На загальній військовій раді задунайці, як колись запорожці, обирали кошову старшину, займалися хліборобством, скотарством, полюванням, рибальством, але мусили здійснювати каральні походи проти слов’янських народів, які повставали проти турецької влади. З початком російсько-турецької війни 1828-1829 рр. частина козаків на чолі з кошовим отаманом Задунайської Січі Йосипом Гладким перейшла на бік російської армії. З них Російська імперія сформувала Окреме Запорозьке військо (1828—1832 рр.). Воно зберігало традиційний поділ на курені та право внутрішнього самоуправління. Козаків, які залишились у Задунайській Січі, турки вирізали, а січові укріплення зруйнували. Так у 1828 р. було ліквідовано Задунайську Січ.

У 1832 р. Окреме Запорозьке військо перейменували в Азовське козацьке військо, оскільки козаків було поселено на узбережжі Азовського моря між Бердянськом і Маріуполем. Азовці охороняли переправу на річці Берді й патрулювали північно-східне узбережжя Чорного моря. Займалися сільським господарством, бджільництвом, рибалили. З 1850-х років російський уряд розпочав примусове переселення азовців на Кубань, що призвело до козацького повстання. Російські війська жорстоко придушили опір азовців. Згідно з імператорським указом 1864 року Азовське козацьке військо було скасовано, а козаків переведено у селянський стан. Клейноди, зброю і флотилію передано Кубанському козацькому війську.

Кубанське козацьке військо офіційно було утворено 1860 р. на базі Чорноморського козацького війська, яке було переселено в долину р. Кубань наприкінці XVIII століття. Очолював Кубанське козацьке військо наказний отаман, якого призначав російський імператор. Адміністративним центром Кубанської області стало м. Катеринодар. Кубанські козаки користувалися українською мовою та зберігали давні українські традиції.

1. Назвіть хронологічні межі існування Задунайської Січі. Чому вона була ліквідована?

2. Коли і де існувало Азовське козацьке військо?

3. Коли було створено Кубанське козацьке військо?

Українська народна пісня

Ой крикнула лебедочка, із степу летючи,

Заплакав наш кошовий, од цариці йдучи:

«Великий світ, миле браття, нема де прожити,

Заприсягніть турчинові на 130 год жити.

За все добре, миле браття, під турком жити,

Тільки одно непріятно, що нашу віру бити...»

1. Яку причину переходу козаків Задунайської Січі на бік Російської імперії відображено у пісні?

2. Назвіть ім’я кошового отамана, зображеного на ілюстрації.

Кошовий отаман Задунайської Січі, про якого йдеться у пісні.

Детальніше про... власність Азовського козацького війська

Напередодні скасування Азовське козацьке військо мало 1699 кам’яних і 4 дерев’яних будинки, 49 млинів та вітряків, 2 інструментальних заводи, 2 рибних заводи, 15144 голови домашніх тварин і 2 церкви.

Герб Йосипа Гладкого

Дослідниця про причини ліквідації Азовського козацького війська та переселення азовців на Кубань. Людмила Маленко (український історик):

... Азовське військо уособлювало військову, суспільну та господарську традицію Запорожжя на українських землях. (Ці фактори) розглядалися... як недопустимий взірець вільнолюбивих змагань українського народу.»

1. Порівняйте думку історика Л. Маленко зі змістом рубрики «Детальніше про...». Що було визначальним для імперського уряду у прийнятті рішення про скасування Азовського козацького війська?

Дослідник про причини утворення Кубанського козачого війська 1860 року Дмитро Білий (український історик):

«...за рахунок об’єднання колишнього Чорноморського козачого війська, яке складалося з українців, з частиною колишнього (Кавказького) лінійного козачого війська, в якому переважали росіяни, ...(царський уряд прагнув) активізувати серед українців-чорноморців процеси русифікації та ліквідувати сильні традиції автономізму...»

1. Проаналізуйте текст документа та інформацію з діаграм. Чи вдалося імперському урядові на кінець XIX ст. досягти бажаного результату?

2. Розгляньте світлину, що поруч документа. В якому із зображених козаків можна розпізнати українця і завдяки чому?

Історія в цифрах

Коли в Україні козаки Задунайської Січі перейшли у російське підданство,... у Канаді відбулася перша Королівська регата — спортивне змагання-перегони на вітрильних суднах чи веслах.

Підсумуйте свої знання.

1. Запам’ятайте дати і події, пов’язані з ними:

— 1806—1812 рр. — російсько-турецька війна; приєднання до Росії Бессарабії;

— 1812 р. — французько-російська війна; приєднання до Росії Королівства (Царства) Польського;

— 1828 р. — ліквідація Задунайської Січі;

— 1828—1829 рр. — російсько-турецька війна; приєднання до Росії гирла Дунаю та східного узбережжя Чорного моря;

— 1860 р. — утворення Кубанського козацького війська.

2. Поясніть значення понять: Задунайська Січ, Азовське козацьке військо, Кубанське козацьке військо.

3. Підготуйте повідомлення «Йосип Гладкий — останній отаман Задунайської Січі».

4. Визначте, які події відображає діаграма. Дайте назву діаграмі та її частинам. На основі діаграми складіть розповідь про участь України у військових кампаніях Росії.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Історія України 9 клас Бурнейко", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація