П’єса «Хазяїн». Оточення «хазяїна»
- 7-12-2022, 12:52
- 236
10 Клас , Українська література 10 клас Борзенко, Лобусова (профільний рівень)
Оточення «хазяїна»
Персонажі з оточення Терентія Пузиря становлять собою різні характери й соціальні типи. Економи Феноген і Ліхтаренко дуже подібні до свого господаря. Це справжні хижаки, здатні заради збагачення на все: «Краще зробимо між собою договор: брать, де дають і де можна, а на менших звертать!». Так і відбувається. Щоби приховати свої гріхи, Феноген обмовляє чесного працівника Зозулю й тим самим підштовхує його до самогубства. А Ліхтаренко із цинічною простотою та відвертістю виправдовує свою непорядність: «Всі рвуть, де тільки можна зірвать, а я буду дивиться та завидувать, як люде багатіють? Я не такий!».
Дружина «хазяїна», Марія Іванівна, схоже, давно змирилася зі своєю долею. Вона занурилась у щоденні турботи й не перечить чоловікові. Із гіркотою зізнається дочці, яка підтримує робітників: «І я така була, доню, не думай собі! А життя, знаєш, помалу перекрутило!».
Лише Соні вдається хоча б трохи впливати на Пузиря, а проте і її доля опиняється під загрозою: батько хоче одружити її з нелюбом. Закохана в учителя Калиновича, Соня переймається його ідеалами. Дівчина прагне бути корисною суспільству, її приваблюють слова коханого: «Будущина в руках нового покоління, і чим більше вийде з школи людей з чесним і правдивим поглядом на свої обов'язки перед спільною громадою, тим скоріше виросте серед людей найбільша сума справедливості!..».
Не тільки вчитель Калинович виступає опонентом «хазяїна», а й Петро Петрович Золотницький, родовитий і багатий поміщик. Він представляє соціальний тип «культурного господаря», якому не байдуже до громадських інтересів.
Сам Золотницький добре усвідомлює загрозу для суспільства з боку таких, як Пузир. Він навіть намагається заохотити «хазяїна» до підтримки культурних ініціатив, зокрема закликає надати пожертву на пам'ятник поетові Котляревському. А почувши відмову, обурено зауважує: «До земських діл тобі нема діла, луччих людей свого краю ти не знаєш, знать не хочеш і не ціниш, — я соромлюсь сидіти поруч з тобою за столом».
Усі згадані персонажі допомагають усебічно розкрити ключовий образ твору — соціальний тип хижака-багатія, який заради прибутку готовий переступити будь-які межі: порушити закон, знехтувати всіма моральними й суспільними нормами.
Виявляємо читацьку, літературну компетентності
1. Які персонажі входять до найближчого оточення Пузиря?
2. Якими рисами автор наділив Феногена й Ліхтаренка?
3. Чого вимагали робітники й чому дочка Пузиря їх підтримала?
4. За кого «хазяїн» хоче видати свою дочку?
5. У кого вона закохана?
6. Який суспільний тип представлено в образі Золотницького?
7. Як Золотницький ставиться до Пузиря?
Запрошуємо до дискусії, виявляємо ініціативність
8. Об'єднайтеся в групи відповідно до запропонованих для дискусії питань. Презентуйте висновки, яких ви дійшли, працюючи в групах.
• Чи є актуальним образ Терентія Пузиря?
• Яку загрозу для суспільства становлять Феногени та Ліхтаренки?
• У чому полягає жанрова своєрідність «Хазяїна»?
• Якою є головна проблема п'єси «Хазяїн»?
Сцени з вистави «Хазяїн» у постановці Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Л. Кропивницького (режисер-постановник — Євген Курман, 2013)
Коментарі (0)