Філософська поема «Мойсей». Художній задум
- 7-12-2022, 22:41
- 309
10 Клас , Українська література 10 клас Борзенко, Лобусова (профільний рівень)
Філософська поема «МОЙСЕЙ»
Художній задум
У 1904 році І. Франко побував в Італії. Його вразила скульптура біблійного пророка Мойсея, створена видатним Мікеланджело. Споглядання одного із шедеврів світового мистецтва та навіяні ним роздуми підказали поетові філософський шлях художнього пошуку. Уплинули на нього й революційні події 1905 року — вони засвідчили гостру потребу змін у житті українців.
Мойсей (Мікеланджело Буонарроті, 1515)
Роботу над поемою І. Франко завершив у 1905 році, тоді ж видав її у Львові.
Свою позицію автор розкрив у пролозі, що виконує роль ліричного вступу та громадянської декларації. А в передмові до другого видання уточнив: «Основною темою поеми я зробив смерть Мойсея як пророка, не признаного своїм народом. Ся поема в такій формі не біблійна, а моя власна, хоч і основана на біблійнім оповіданні».
Поети здавна сприймали Біблію як джерело натхнення. Вони не раз запозичували з неї образи та мотиви.
Геніальний Т. Шевченко у своїй творчості теж вдавався до біблійних аналогій.
До традиції використання біблійного матеріалу приєднався й І. Франко. Його привабила оповідь про вихід єврейського народу з єгипетського рабства.
Особливо зацікавила митця особа пророка Мойсея. Тривалу й виснажливу багаторічну мандрівку до омріяної Палестини поет осмислив як символ тернистого шляху до національної свободи. А біблійний сюжет допоміг авторові відійти від суспільної конкретики й зосередитися саме на філософському розкритті сенсу українського народного буття.
Читаємо взірці української художньої літератури
Прочитайте поему Івана Франка «Мойсей». Звірте власні враження від твору з матеріалом, запропонованим у статтях підручника.
В електронному додатку до підручника на сайті interactive.ranok.com.ua ви знайдете повний текст твору.
Коментарі (0)