Войти
Закрыть

Леся Українка (1871—1913). «Слово, чому ти не твердая криця...»

10 Клас , Українська література 10 клас Пахаренко (профільний рівень)

 

«Слово, чому ти не твердая криця...»

Найбільш концентровано роздуми Лесі Українки про суспільну місію художньої творчості втілились у вірші «Слово, чому ти не твердая криця...» (1896). Провідна думка твору — в умовах «ворожої облоги» слово має бути зброєю, «що здійма вражі голови з плеч». Цю ідею лірична героїня пристрасно стверджує через риторичні запитання та заперечення власних сумнівів. Розуміючи, що, хвора й слабка, сама не зможе стати воїном, вона обирає для себе роль ретельного «зброяра» — «Вигострю, виточу зброю іскристу». І ця могутня зброя в руках «месників дужих» обов'язково похитне зло:

Брязне клинок об залізо кайданів,

Піде луна по твердинях тиранів,

Стрінеться з брязкотом інших мечей,

З гуком нових, не тюремних речей.

Провідний мотив авторка вміло втілює розгорнутою метафорою: через увесь вірш проходить зіставлення поезії та зброї (слово — «твердая криця», «гострий безжалісний меч», «щира гартована мова»). Бойову закличність думки майстерно увиразнює звукопис — численні алітерації на [р], [з], [ж].

Уражений лицарською, суворою музичністю цієї поезії, композитор Яків Степовий написав на її основі романс.

• Завдання основного рівня

  • Вивчіть вірш напам'ять. Зробіть партитуру тексту й підготуйте його виразне читання. Послухайте варіант читання актора В. Буколика (адреса в Інтернеті: https://www.youtube.com/watch?v=ZPXy92uGcoo). У чому подібні й відмінні ваші читацькі інтерпретації?

Своєрідним творчим відгуком на цей вірш, утіленням ідеї слова-зброї став гімн Організації українських націоналістів, створений 1932 р. поетом Олесем Бабієм, «Зродились ми великої години...». Нещодавно провідні рок-музиканти України перетворили його на «Марш нової армії». Подивіться кліп-презентацію цього твору (https://www.youtube.com/watch?v=RgdANpB9PnY&index=1&list=RDRgdANpB9PnY). Які емоції викликало у вас це виконання? Якими мотивами й образами перегукуються вірші Лесі Українки й О. Бабія?

Особливо палким тираноборчим пафосом вирізняються вірші Лесі Українки зрілого періоду. Це пов'язано з революційним піднесенням в Україні 1904-1905 рр.

Могутня енергія пробудження народу до боротьби за свободу та справедливість пульсує в циклі «Пісні про волю». З'являються й зразки політичної сатири — «Веселий пан», «Практичний пан», «Пан народовець». У в'їдливій алегорії «Казки про Оха-чародія» висміяно зрадників і пристосуванців, що по-лакейськи прислужують імперській владі.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду