Олександр Довженко (1894—1956)
- 2-12-2022, 12:19
- 263
11 Клас , Українська література 11 клас Борзенко, Лобусова (профільний рівень)
Олександр ДОВЖЕНКО (1894—1956)
Олександр Петрович Довженко народився 10 вересня 1894 року на хуторі В'юнище (нині — у межах селища Сосниці) на Чернігівщині в сім'ї селян. Його дитячі роки минули в мальовничій місцевості поблизу Десни. «Далека красо моя! Щасливий я, що народився на твоєму березі, що пив у незабутні роки твою м'яку, веселу, сиву воду, ходив босий по твоїх казкових висипах, слухав рибальських розмов на твоїх човнах і казання старих про давнину...» — зізнавався митець.
Олександр Довженко
Навчався О. Довженко в Сосницькій школі та Глухівському вчительському інституті. У цей час познайомився з українською літературою. Після інституту вчителював у Житомирі. 1917 року переїхав до Києва, працював учителем та одночасно навчався в Комерційному інституті, слухав лекції в Українській академії мистецтв.
Під час національно-визвольних змагань зі зброєю в руках захищав Українську Народну Республіку. Побував у полоні, лише дивом врятувався від загибелі. Деякий час жив і працював у Варшаві й Берліні, майже рік навчався в школі відомого німецького художника Віллі Геккеля.
Улітку 1923 року О. Довженко оселився в Харкові — тодішній столиці України. Там опанував професії художника-ілюстратора й карикатуриста, публікував твори під псевдонімом Сашко. 1926 року захопився кінематографом, переїхав до Одеси, був режисером на місцевій кіностудії. Зняв стрічки «Звенигора», «Арсенал», «Земля», «Іван», «Аероград» та ін. Його фільми завоювали світове визнання. Кінокартина «Земля» на Всесвітній виставці в Брюсселі 1958 року ввійшла до числа 12 найкращих фільмів усіх часів і народів.
Олександр Довженко (автопортрет, 1924)
Під час Другої світової війни О. Довженко був фронтовим кореспондентом. Писав нариси, оповідання, повісті, кіносценарії.
Останні роки життя митець провів у Москві. Помер 25 листопада 1956 року.
Коментар фахівця
Довженко став художником у країні, де основною вимогою було вірне слугування класовій ідеології — властиво новій релігії. З огляду на трагічні обставини (Довженка було заарештовано ЧК зі зброєю в руках як петлюрівця) митець на все життя потрапив у полон. Той самий — назвіть його єгипетський, вавилонський, російський, комуністичний — для українців — без різниці. Доводилося спокутувати «гріхи», і художник Довженко змушений був боротися більшовицькою зброєю ілюстратора, плакатиста проти... Української Народної Республіки, Петлюри та всього-всього, що вчора ще він захищав як військовик-петлюрівець. Він був далеко не першим — це також ціла невольнича традиція, ганебна, трагічна, що притаманна різним народам, які перебувають у колоніальному ярмі.
Poман Корогодський, мистецтвознавець
Опрацьовуємо прочитане
- 1. Чим зацікавила вас особистість Олександра Довженка? Які факти з біографії письменника вам найбільше запам'яталися? Які запитання у вас виникли? У який спосіб ви могли б задовольнити свою цікавість? Які запитання ви хотіли б обговорити з однокласниками, однокласницями й учителями?
- 2. Як, на вашу думку, вплинули на творче становлення письменника його походження, освіта?
- 3. Пригадайте роман Ю. Яновського «Майстер корабля». Прототипом якого персонажа роману став Олександр Довженко? Поміркуйте, чому саме таке ім'я дав Ю. Яновський своєму героєві. Які риси молодого митця привабили автора роману?
- 4. У чому мистецтвознавець Роман Корогодський убачає трагізм творчого шляху Олександра Довженка?
Досліджуємо самостійно
- 5. Об'єднайтеся в групи та підготуйте повідомлення на тему:
- • Карикатурист Олександр Довженко.
- • Режисер Олександр Довженко.
- • Україна у фільмах Олександра Довженка.
- • Презентуйте результати дослідницької роботи в зручній для вас формі.
Коментарі (0)