Василь Симоненко (1935—1963)
- 4-12-2022, 13:12
- 312
11 Клас , Українська література 11 клас Борзенко, Лобусова (рівень стандарту)
Василь Симоненко (1935—1963)
Василь Андрійович Симоненко народився 8 січня 1935 року в селі Біївцях Лубенського району на Полтавщині. Закінчивши середню школу, вступив на факультет журналістики Київського університету. Брав активну участь у діяльності студентської літературної студії. Після університету працював у газетах «Молодь Черкащини», «Черкаська правда», був кореспондентом «Робітничої газети». Був учасником Клубу творчої молоді «Сучасник».
Василь Симоненко
1962 року видав поетичну книжку «Тиша і грім». Деякі інші твори поета поширювались напівлегально — у так званому самвидаві (у рукописних чи друкованих копіях). Вони швидко здобули визнання. О. Гончар назвав В. Симоненка «витязем молодої української поезії».
Улітку 1962 року поета заарештували й побили у відділку міліції. Після того він захворів і прожив трохи більше року. Помер 14 грудня 1963 року.
Посмертно було видано збірки поета «Земне тяжіння», «Лебеді материнства», «Поезії». Збереглись також новели В. Симоненка (збірка «Вино з троянд») і казки для дітей («Подорож у країну Навпаки», «Цар Плаксій і Лоскотон»).
Поезія В. Симоненка була видана за кордоном разом із фрагментами його щоденника «Окрайці думок» у журналі «Сучасність» та у збірці «Берег чекань».
Коментар фахівця
Василь Симоненко абсолютно доступний формою кожній грамотній людині й глибоко хвилюючий змістом. Він раз у раз говорить про те, що тривожить людей. Про що й вони говорять, але — без тієї громадської висоти, ясності розуму й пристрасті слова.
Євген Сверстюк, літературний критик
Опрацьовуємо прочитане
- 1. Чим зацікавила вас особистість Василя Симоненка? Чи виникли у вас запитання щодо його життєвого шляху, творчості? У який спосіб ви могли б знайти відповіді на ці запитання? Які запитання ви б хотіли обговорити з однокласниками, однокласницями й учителями?
- 2. У зручній для вас формі (текст, план, таблиця, схема тощо) складіть за матеріалом підручника опорний конспект для розповіді про письменника.
- 3. Перегляньте відеофільм «Василь Симоненко» (автор сценарію і режисер Василь Образ) із циклу «Гра долі». Що нового ви дізналися про поета? Якими відомостями ви доповнили б свою розповідь про письменника?
Ділимося читацьким досвідом
- 4. Пригадайте твори В. Симоненка, які ви вивчали раніше. Розкажіть про свої враження від них.
• РЕАБІЛІТАЦІЯ ГІДНОСТІ
(«Я...»)
Простота творів В. Симоненка приваблювала сучасників поета, які за її допомогою долали травматичний досвід попередньої доби сталінських репресій. За «хрущовської відлиги» люди потребували елементарної психологічної підтримки. Цю підтримку надавала література — вона допомагала долати страхи й відроджувала людську гідність. Література була не лише мистецтвом, а чимось значно більшим, соціально значущим і актуальним. Здається, такі прості слова: «Ти знаєш, що ти — людина...». А за ними стояло дуже багато — повернення гідності, яку було вкрадено в українців.
Тому й незвична назва твору «Я...» сприймалась як провокативна: ішлося не про знеособлене радянське колективне «ми», а про неповторне людське «Я».
І ось у вірші представлено типову реакцію того, хто звик вважати інших лише витратним матеріалом радянської тоталітарної системи: «дивився... тупо», «гримів одержимо і люто», «кривилося гнівом лице рябе», «ладен був мене розіпнути». Поза зовнішньою агресією приховано страх і розгубленість — немов утрачено опору під ногами колишнього «володаря життя», якому й лишилося тільки що безсило лютувати.
Блискавка (Віктор Зарецький, 1980-ті)
А поет, немов абетку, спокійно «розжовує», як нам тепер здається, елементарні й самозрозумілі речі про гордість і самоповагу. Про те, що будь-яке «ми» — не тупа й сіра маса. І народ, як і вся світова спільнота, складається з багатьох неповторних «Я» — як «безліч всесвітів різних».
В основі поезії світоглядний конфлікт двох позицій: рабській ментальності протиставлено гідність вільної духом особистості.
Справді, це дуже проста поезія, мистецька сила якої виявляється в її переконливій простоті.
Коментарі (0)