Іван Драч (1936—2018)
- 4-12-2022, 13:14
- 277
11 Клас , Українська література 11 клас Борзенко, Лобусова (рівень стандарту)
Іван Драч (1936—2018)
Іван Федорович Драч народився 17 жовтня 1936 року в селі Теліженцях Тетіївського району на Київщині. Після школи вчителював, був комсомольським активістом. Після строкової військової служби навчався на філологічному факультеті Київського університету. Працював у редакції «Літературної газети». Навчався в Москві на Вищих сценарних курсах. 1962 року видав дебютну збірку «Соняшник». Коли почали переслідувати «шістдесятників», змушений був публічно покаятися у зв'язках з дисидентами, щоб здобути прихильність влади. Багато писав і часто видавав книжки: «Протуберанці серця», «Балади буднів», «До джерел», «Корінь і крона», «Київське небо», «Дума про вчителя», «Шабля і хустина», «Драматичні поеми», «Київський оберіг», «Храм сонця» та ін.
Іван Драч
Певний час працював на кіностудії ім. О. Довженка, написав сценарії до фільмів «Криниця для спраглих», «Камінний хрест» (за мотивами творів В. Стефаника), «Іду до тебе» (про долю Лесі Українки) та ін. А з кінця 1980-х років творчу працю поєднував з політикою, належав до різних партій та організацій.
Помер Іван Драч 19 червня 2018 року.
Сторінками спогадів
Поезія Івана Драча у 60-ті роки стала таким свіжим вітром, який пробудив інтерес у багатьох не тільки до української поезії й української літератури, а ширше — взагалі до всього українського. Тоді поезія захоплювала уми багатьох людей. То був час, коли лише у метафорі можна було щось висловити, якимись натяками, щось таке, що не можна було висловити ніде. Іван Драч це теж дуже добре робив.
Іван Малкович, поет і видавець
Калинова балада. Портрет Івана Драча (Алла Горська, 1964)
Опрацьовуємо прочитане
- 1. Чим зацікавила вас особистість Івана Драча? Які факти з біографії поета вам найбільше запам'яталися? Які запитання у вас виникли? У який спосіб ви могли б задовольнити свою цікавість? Які запитання ви б хотіли обговорити з однокласниками, однокласницями й учителями?
- 2. Як характеризує творчість Івана Драча сучасний поет, видавець Іван Малкович?
- 3. Знайдіть у мережі Інтернет записи публічних виступів поета. Яке враження справляє його манера говорити, читати свої вірші?
• У ПОШУКАХ ВИРАЖАЛЬНИХ ФОРМ
(«БАЛАДА ПРО СОНЯШНИК»)
Поет І. Драч замолоду дуже любив експериментувати зі словом. Тим і виділявся серед інших «шістдесятників». Брав за основу традиційні жанри й образи і вдало їх переосмислював, підпорядковував духові свого часу. От і тему поетичного покликання розкрив у традиційному баладному жанрі, але по-своєму. Микола Ткачук у зв'язку із цим відзначив: «І. Драч реформував жанр балади, відкинувши традиційні легендарно-історичні, героїчні й фантастичні її атрибути, але залишивши ліро-епічну структуру, напружений сюжет».
Однак «фантастика» у творі І. Драча все-таки присутня, хоч і не зовсім така, як у фольклорній або романтичній баладі. Вона представлена метаморфозою — звичайно, внутрішньою, душевною.
Ось на початку простий сільський хлопчина у своїх щоденних забавах. І його дитинство, безтурботне й веселе — у гармонійному злитті з довкіллям. Аж раптом кульмінація: несподівана, немов осяяння, душевна метаморфоза, яку спричинила зустріч із сонцем-красою. А далі — уже новий шлях і прийняття свого творчого покликання.
Справжня поезія не дуже любить буквального, прямого слова: добре, коли лишається трохи простору для читацької співтворчості. І в баладі І. Драча такий простір теж є: скажімо, у ній доволі оригінально представлено алегорії (соняшника й сонця — поета й поезії). Вони спонукають до роздумів, можуть породжувати складні й несподівані асоціації. І лише насамкінець поет «підстраховується» і в останніх рядках твору вже прямо й дохідливо розкриває свою думку та розтлумачує використані алегоричні образи.
Балада — ліро-епічний твір фантастичного, історико-героїчного чи соціально-побутового змісту з драматичним напруженим сюжетом.
Алегорія (інакомовлення) — втілення певної абстрактної ідеї в конкретному образі тварини, рослини або предмета.
Соняшник (Опанас Заливаха, 1973)
Коментарі (0)