Сучасна українська література
- 4-12-2022, 13:30
- 306
11 Клас , Українська література 11 клас Борзенко, Лобусова (рівень стандарту)
Сучасна українська література
Матеріал цього розділу відкриває перед вами широкі можливості
для усвідомлення того, що мистецтво є засобом саморозкриття особистості; формування сучасного погляду на світ, людину в ньому.
Опрацьовуючи матеріал розділу, ви маєте змогу набути та виявити такі компетентності:
- літературну — уміння характеризувати історико-культурну ситуацію в Україні наприкінці ХХ — на початку ХХІ ст., називати імена сучасних письменників, їхні твори, ілюструвати стильове розмаїття, пошук авторами нових тем і форм їх розкриття, пояснювати значення понять «постмодернізм», «елітарна» і «масова» література, аналізувати поезії, прозові твори;
- ключові — уміння розрізняти масову й елітарну літературу, працювати в різних пошукових системах для отримання потрібної інформації, використовувати різноманітні читацькі стратегії, обстоювати можливість перекладу українською мовою будь-якого тексту.
• ЩО ТАКЕ СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА?
Сучасною літературою називаємо всі твори останніх двох-трьох десятиліть. Важко судити, що саме з поточної книжкової продукції стане класикою і збережеться надовго. Буває, що модні й популярні літературні явища дуже швидко забуваються. А інші твори залишаються у віках.
Наука про літературу не належить до точних, адже вона досліджує живий і мінливий творчий процес. Тому й періодизація сучасної літератури є доволі умовною й почасти дискусійною.
Сьогодні до сучасної літератури відносять твори, що з'явились після 1991 року, тобто після утвердження державної незалежності, коли українці попрощались із тоталітарним режимом, а наше мистецтво — із соціалістичним реалізмом. Звичайно, ще пишуть і видають книжки ті автори, котрі були сформовані в радянські часи.
Отже, під сучасною українською літературою розуміємо твори останніх десятиліть, які художньо осмислюють проблеми нашого сьогодення, а також із сучасних позицій висвітлюють історичне минуле та накреслюють перспективи майбутнього.
Опрацьовуємо прочитане
- 1. Які твори відносять до сучасної літератури?
- 2. Чому сучасну літературу складно класифікувати і її періодизація є умовною?
- 3. Яку українську літературу називають сучасною? Які особливості їй властиві порівняно зі світовою літературою?
Досліджуємо самостійно
- 4. Підготуйте та презентуйте повідомлення про історичні умови формування сучасної української літератури.
Готуємо проект
- 5. Створіть відеопоезію до одного з поетичних творів сучасної української літератури або буктрейлер до прозового твору.
• ЕЛІТАРНА Й МАСОВА ЛІТЕРАТУРА
Що таке елітарна література? Це твори, адресовані найбільш освіченій частині суспільства. (Слово еліта походить від французького elite — найкраще, відбірне.) Зазвичай вони складні, тому й передбачають наявність доброї інтелектуальної підготовки й багатого духовного досвіду читачів. А ще для повноцінного сприйняття елітарної (або ж високої) літератури бажано мати глибокі знання про культуру та історію: щоб зрозуміти підтекст, урахувати наявні у творах натяки й відсилання до різних культурних контекстів тощо. Однак надмірне ускладнення літератури має й очевидні недоліки, адже її просто перестають читати.
Підтекст — прихований зміст твору.
Література не може існувати без читачів. Особливо масова, популярна література, зорієнтована на широку аудиторію. Порівняно з елітарною, вона набагато доступніша для сприйняття. Ситуації й обставини в ній досить передбачувані, іноді навіть стереотипні, а психологічні профілі персонажів не завжди глибокі й оригінальні. Перевагою масової літератури є її здатність зацікавити читачів.
Мерілін Монро (Енді Воргол, 1960-ті)
Масова література розвивається в різних жанрах і жанрових різновидах. Вона опанувала любовні романи, детективи, бойовики, містику, фентезі, наукову фантастику, пригодницькі твори тощо.
Розрізнення елітарної й масової літератури дуже умовне — сьогодні між ними важко провести чітку межу. Освіта вже не є привілеєм небагатьох людей, а отже, елітарна література стала доступнішою. У свою чергу масова література збагатилась художніми досягненнями елітарного мистецтва. Її вже не сприймають як творчість, що прагне задовольняти лише невибагливі смаки.
Українська масова література розвивається доволі успішно. До її представників можна віднести Андрія Кокотюху, Ірен Роздобудько, Максима Кідрука, Владислава Івченка, Люко Дашвар та ін.
Арт-об'єкт «Хмарні ворота» в Чикаго (Аніш Капур, 2004)
Опрацьовуємо прочитане
- 1. Яку літературу називають елітарною? Чому вона має таку назву?
- 2. Хто є читачами елітарної літератури? Які якості потрібно мати, розвивати, щоб читати такі книжки?
- 3. Кому адресована масова література? Які особливості мають твори масової літератури?
- 4. Ви вважаєте себе читачами масової чи елітарної літератури, або ж обох її різновидів?
- 5. Наведіть приклади жанрів і жанрових різновидів масової літератури. Чи віддаєте ви перевагу якомусь із них? Якщо так, назвіть твори, що вам подобаються.
- 6. Чому в наш час важко провести чітку межу між елітарною й масовою літературою?
Ділимося читацьким досвідом
- 7. Які твори сучасної літератури ви читали (української або світової)? Як ви вважаєте, вони належать до масової літератури чи елітарної? Що дає підстави так вважати?
Запрошуємо до дискусії
- 8. Яка література важливіша й більш потрібна людям — елітарна чи масова?
• ЛІТЕРАТУРНІ ПОКОЛІННЯ І ГРУПИ
Ще від «шістдесятників» усталився поділ літераторів «за десятиліттями». Критики писали також про «сімдесятників», «вісімдесятників», «дев'ятдесятників» і «двотисячників». Це доволі умовне й спрощене уявлення про літературний процес, яке ґрунтується на припущенні, що письменники, які одночасно прийшли в літературу, звертаються до схожих тем і проблем.
Наприклад, до «вісімдесятників» зазвичай відносять І. Римарука, О. Забужко, Ю. Андруховича, О. Ірванця, Г. Пагутяк, В. Діброву. До «дев'ятдесятників» — С. Жадана, М. Кіяновську, Н. Сняданко. А до «двотисячників» — Л. Дереша, І. Карпу, С. Пиркало, Л. Якимчук та ін.
Сьогодні ще продовжує діяти організація, що виникла 1934 року. Нині вона має назву Національна спілка письменників України. Як альтернативу до неї 1997 року було створено Асоціацію українських письменників.
У 90-х роках минулого століття діяли різні літературні групи й об'єднання: «Бу-Ба-Бу» (Ю. Андрухович, О. Ірванець, В. Неборак), «Лугосад» (І. Лучук, Н. Гончар, Р. Садловський), «червона фіра» (С. Жадан, Р. Мельників, І. Пилипчук), «нова деґенерація» (І. Андрусяк, С. Процюк, І. Ципердюк) та деякі інші. І сьогодні подекуди виникають різні переважно ситуативні об'єднання молодих літераторів.
«Червона фіра»: Сергій Жадан, Ростислав Мельників, Ігор Пилипчук
Для початківців проводяться конкурси, що дозволяють багатьом представити свою творчість. Найбільш відомим є «Коронація слова» — міжнародний літературний конкурс романів, п'єс, кіносценаріїв, пісенної лірики та творів для дітей.
Основне завдання, яке ставлять перед собою сучасні письменники, дуже просте — творити якісний і конкурентний літературний продукт, який би задовольняв запити читацької аудиторії.
Опрацьовуємо прочитане
- 1. Які групи авторів «за десятиліттями» виокремлюють в українській літературі? Чи доцільний, на вашу думку, такий поділ у літературі? Якими можуть бути його переваги та хиби?
- 2. Як ви гадаєте, твори якого літературного покоління могли б бути вам найбільш близькими й зрозумілими? За бажання знайдіть і почитайте кілька творів цих письменників.
- 3. Назвіть літературні угруповання, згадані в статті підручника. Зробіть припущення, чому учасники дали їм такі назви. За бажання з'ясуйте це, скориставшись інформацією в мережі Інтернет.
Досліджуємо самостійно
- 4. Проведіть дослідження на одну з тем. Презентуйте однокласникам та однокласницям його результати.
• Літературні об'єднання 1990-х рр.
• Покоління «двотисячників» в українській літературі
• Сучасні літературні конкурси
• П'ять українських книжок минулого року
Виявляємо творчі здібності
- 5. Якщо ви пробуєте себе в літературній творчості, знайдіть інформацію про літературні конкурси і надішліть свої твори на один із них. Раптом пощастить!
• ПОСТМОДЕРНІЗМ
Постмодернізм — це тип культури, що прийшов на зміну модернізму й набув поширення в останні десятиліття ХХ століття. Виділяють також постмодернізм як літературний напрям. Йому властиві художній пошук та експериментаторство. Постмодерністи легко порушують усталені літературні норми і правила. Їхні тексти часто позначені пародійністю, застосуванням ігрових прийомів.
Постмодернізм — тип культури та літературний напрям останніх десятиліть XX ст., творам якого властиве порушення літературних норм і правил, пародійність, застосування ігрових прийомів.
А ще постмодернізм тяжіє до розмивання меж між елітарною й масовою літературою. Це виявляється, зокрема, у поєднанні дуже різних жанрів, стилів і тем, що досі вважали неприпустимим. Унаслідок процесу гібридизації утворились нові жанрові різновиди — частіше на межі художньої літератури та документалістики й публіцистики. Важливою рисою постмодерних творів є їхня інтертекстуальність — взаємодія з іншими текстами, що досягається прямим або прихованим цитуванням: за допомогою алюзій і ремінісценцій, пародії та стилізації тощо.
В українській літературі 1990-х років прихильники постмодерного напряму з використанням ігрових прийомів висміювали ідеологічні стереотипи радянського тоталітаризму, утверджували громадянські права вільної особистості. Найбільш відома літературна група тих часів мала промовисту назву «Бу-Ба-Бу» (у повному варіанті — «Бурлеск-Балаган-Буфонада»).
Обкладинка книжки «Бу-Ба-Бу. Вибрані твори» (2007)
Нині українські постмодерністи звертаються до багатьох актуальних проблем із життя нашого суспільства. Вони встановлюють тісні контакти із західноєвропейською культурою, що сприяє якісному оновленню і стильовому збагаченню нашої літератури. При цьому їхня творчість зберігає міцний зв'язок із національною культурною традицією.
Опрацьовуємо прочитане
- 1. Що таке постмодернізм? Назвіть риси, що властиві постмодернізму в літературі.
- 2. Складіть асоціативне ґроно до поняття «постмодернізм».
Коментарі (0)