Войти
Закрыть

Микола Куліш. Знайомство здалеку і зблизька

11 Клас , Українська література 11 клас Фасоля (рівень стандарту)

 

МИКОЛА КУЛІШ

18 грудня 1892 — 3 листопада 1937

Кожен з нас живе в віках, бо ми, перш за все, — ідеї.

Микола Куліш

Творчість Куліша... мала принести покоління повноцінних людей на Україні.

Юрій Шерех (Шевельов), літературознавець

Визначний український драматург, творець модерної драми, одна з найпомітніших постатей українського ренесансу 20-30-х років XX ст., представник Розстріляного відродження.

Творчості М. Куліша притаманні новаторський підхід до театрального мистецтва, сміливе експериментаторство, шукання оригінальних форм сценічного вираження конфліктів, образів, ідей, вічних загальнолюдських проблем. Більшість творів М. Куліша не втратили своєї актуальності й нині.

Знайомство здалеку і зблизька

Сторінки життєпису. Микола Гурович Куліш народився 18 грудня 1892 р. в селі Чаплинка Дніпровського повіту Миколаївської губернії (нині Херсонщина). Його батько більшу частину життя наймитував. Мало не п’ятирічним почав ходити в найми й майбутній письменник.

Початкову освіту здобував у Чаплинській народній школі, згодом продовжив навчання в Олешківському міському училищі. Кілька разів його відраховували з училища «за организацию кружков молодёжи и непочтение к начальству» (з «Автобіографії»). Після закінчення училища М. Куліш вступив до Олешківської земської чоловічої гімназії. Писав вірші, епіграми, фейлетони, сценарії, сатиричні поеми, редагував рукописний журнал. Самотужки навчився грати на скрипці, створив учнівський драмгурток.

Атестат про здобуту освіту М. Куліш не отримав, тому що в 1913 р. гімназію закрили. Він переїхав на Кавказ, а згодом став студентом історико-філологічного факультету Одеського університету. Проте навчанню перешкодила Перша світова війна.

М. Куліша мобілізували до армії. Закінчивши школу прапорщиків, він добровільно відправився на фронт, де отримав контузію.

Повернувшись в Олешки, виконував обов’язки голови виконкому ради робітничих, селянських і солдатських депутатів. У 1919 р. з його ініціативи було сформовано Дніпровський селянський полк, який брав участь у боях із білогвардійцями.

Микола Куліш із дружиною Антоніною, 1915

Після закінчення війни М. Куліш був завідувачем повітової наросвіти й культпросвіти, організатором і керівником радгоспу, активним учасником літературно-мистецького життя в Одесі та Харкові.

У цей час він уклав першу українську абетку для дорослих «Первинка», у якій використав твори класичної української літератури, а також власні.

У 1925 р. драматург переїхав до Харкова. Став членом, а згодом і президентом літературно-мистецького угруповання ВАПЛІТЕ.

У тісній співпраці з режисером Лесем Курбасом М. Куліш створив новий український театр. У 1926 р. митець заснував УТОДІК (Українське Товариство

Драматургів і Композиторів). Драматург був членом редколегії журналу «Червоний шлях», президії літературного об’єднання «Пролітфронт».

У 30-і роки твори М. Куліша зазнали нищівної критики, а самого автора назвали буржуазно-націоналістичним драматургом. У грудні 1934 р. він був заарештований за звинуваченням у належності до націоналістичної терористичної організації. Письменника засудили до 10 років Соловецьких таборів. У 1937 р. митця розстріляли в урочищі Сандармох (Карелія) у складі так званого «Соловецького етапу». Посмертно М. Куліш був реабілітований у 1956 р. за відсутністю складу злочину.

Запитання і завдання

  • 1. Скористайтеся інформацією, що «схована» в QR-коді. Що вас зацікавило в особі письменника? Які риси його вдачі вам імпонують найбільше? Чому? Обговоріть це у класі.
  • 2. Створіть психологічний портрет драматурга. Результатом роботи поділіться в класі.
  • 3. Підготуйте повідомлення «Цікаві факти з життя Миколи Куліша» та презентуйте його в класі.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду