Захисниця світла («Берегиня»)
- 17-01-2023, 00:51
- 249
5 Клас , Українська література 5 клас Борзенко 2022
Захисниця світла («Берегиня»)
У давні часи уява людей «населяла» світ богами й духами. Світло й темрява відобразились у їхніх віруваннях як боротьба Білобога та Чорнобога, котрі почергово перемагають один одного, тому й змінюються день і ніч.
Ці прадавні уявлення збережено в міфологічних легендах, до яких належить і «Берегиня». Легенда розповідає про добру богиню, захисницю людської оселі, родини й роду. Люди вірили, що вона береже від усього злого, особливо ж опікується малими дітьми.
У народній культурі образ Берегині став символічним. Зображення цієї богині вишивали на рушниках, а її невеликі глиняні чи мідні фігурки люди носили на грудях як оберіг, бо вірили, що це захистить їх від темних сил.
Берегиня (Олег Шупляк, 2016)
Читацький практикум
Берегиня
До Сварога та Берегині постійно приходили люди, щоб подивитися на хатину, піч та жорна1, скуштувати того дива, що хлібом зветься й схоже на сонце.
1 Жорна — кам’яні круги, між якими мололи зерно на борошно.
І сказали їм Сварог та Берегиня, щоб виходили вони з печер і будували світлі хати, щоб не ходили в диких шкурах, а вчилися ткати полотно та ходити в білому одязі, як личить дітям Білобога.
Люди слухали й раділи, але коли надходила ніч, страх виповзав відусіль, бо земля починала трястись і гойдатись. То лютував Чорнобог.
Наслав Чорнобог на людей своє чорне військо — стадо ящерів, якому наказав знищити Сварога, Берегиню й Сварожичів. Не могли зупинити чорних ящерів ані мечі Сварожичів, ані палаючі смолоскипи самого бога Сварога. І тільки Берегиня в яскраво-білому вбранні з вишитими червоними стрілами Перуна1 та соколами змогла це зробити. Вона пішла на ящерів з піднятими догори руками — і грізне військо відступило. Ящери відповзали назад, поки не потопилися в річці Рось і не перетворилися на скелі.
1 Перун — головний бог давніх слов’ян, бог грози та грому.
Відтоді люди вважають Берегиню богинею Краси, Великою Охоронницею. Вони вирізьблюють її образ на дверях, віконницях, вишивають її постать на рушниках та сорочках, щоб Берегиня завжди захищала їх від усього злого.
Розмірковуємо над текстом твору
- 1. Яке враження справила на вас легенда? Чим зацікавила?
- 2. Про богів, у яких вірили й яким поклонялися давні українці, достеменно відомо небагато. Уважають, що згаданий у легенді Сварог був богом ковальства й господарем небесної кузні, а ще він навчив людей будувати хати, ставити піч, змайстрував для них ткацький верстат, на якому Берегиня навчила ткати. Поміркуйте, чому люди приходили до Берегині й Сварога.
- 3. Як в легенді названо хліб? Яке ставлення до хліба давніх українців виявляє ця легенда?
- 4. Як Берегиня й Сварог ставляться до людей?
- 5. Поміркуйте, чому Чорнобог розгнівався на людей. Хто став на захист людей?
- 6. Хто зміг зупинити ящерів?
- 7. Якою Берегиня постає в легенді? Опишіть її.
- 8. Як українці вшановують Берегиню?
Коментарі (0)