Спляча книга
- 18-01-2023, 23:59
- 337
5 Клас , Українська література 5 клас Яценко, Пахаренко 2022
Спляча книга
На полиці, серед книг про далекі країни й небачених звірів, стояла велика цікава Книга. У ній розповідалося про могутнього богатиря. Букви в цій Книзі яріли, як розпечене залізо. Вона мала дивну властивість: як тільки доторкнеться палахкуче вогненне слово до людського серця, в ньому займеться вогник. І людина, в якої у грудях б’ється серце з цим вогником, стає могутньою і непереможною.
Але минув уже не один рік, як Книгу читали. Щотижня господиня знімала її з полиці, обережно витирала з обкладинки пилюку й знову ставила на полицю. Книга чекала ось-ось її прочитають, та ніхто її навіть не розгортав.
Поміркуй!
• Що потрібно робити, щоб книжка не стала «сплячою», а залишалася твоїм другом і порадником?
Часто до господаря приходили гості. Господар любив показувати книги: дивіться, які в моїх книг красиві палітурки.
Стали вогненні букви меркнути. Потемніли палкі слова. Могутній богатир, про якого розповідалося в книзі, заснув. Тепер уже на полиці стояла не «вогненна», а «спляча» книга.
(Василь Сухомлинський)
У колі мистецтв
Справжнє мистецтво відкриває людям красу і дивовижність світу, щастя життя. Окрім художньої літератури, існує ще багато інших видів мистецтва. Серед них — музика, живопис, скульптура, архітектура, театр, кіно та інші. Та головне, що об’єднує справжні твори мистецтва різних видів, — це їхня художня цінність, пізнавальне, виховне, естетичне значення, яке вони мають для людей.
Є. Гапчинська. Ліза та її сни
Т. Яблонська. Вдома за книгою
Дівчинка, що читає книгу. Скульпторка А. Джонсон (м. Севілья, Іспанія)
Поміркуй!
• Розглянь картини, де зображено дітей, які читають книжки. Що, на твою думку, спільного між полотнами української художниці минулого століття Т. Яблонської та сучасної мисткині Є. Гапчинської? Який висновок про значення книжки в житті дітей різних епох ти можеш зробити?
• Розглянь фото скульптури, встановленої в іспанському місті Севілья. Подумай, яку думку хотіла передати скульпторка А. Джонсон своїм твором мистецтва?
Літературознавчий клуб
Книжки не завжди були такими, як ми їх звикли бачити зараз. Стародавні люди писали на скелях чи стінах печер за допомогою малюнків, а згодом — і літер. На кам’яних стінах храму в давньогрецькому місті Фіви вирізьблено цілий літопис. Ці стіни стали своєрідними сторінками книги, найбільшими за розмірами — кожна сягає до 40 м у ширину.
Поміркуй!
• Ознайомся з інформацією про історію створення книжок. Якими були книжки, перш ніж вони стали паперовими?
Також у давнину існували глиняні книги. Загостреними паличками наносили написи на глиняні таблички, які потім сушили й випалювали у вогні. В Індії виготовляли книги з міцного пальмового листя, а в Єгипті — з папірусу. Стебла цієї високої болотяної рослини складали докупи, пресували й просушували. Написану на папірусі книжку для зручного зберігання згортали в сувій. Найдовший із них має понад 40 м довжини.
Остромирове Євангеліє — найдавніша з відомих давньоукраїнська книга, створена на пергаменті у 1056-1057 рр.
Прадавні українці створювали дерев’яні книги. Це були скріплені між собою дерев’яні дощечки з вишкрябаним чи випаленим на них текстом. Використовували також берест — оброблену кору берези. З тих часів (XI—XV ст.) до нас дійшли так звані берестяні грамоти. Багато століть книги виготовляли з пергаменту — спеціально обробленої шкіри тварин. Текст наносили фарбою або чорнилом, що робили із сажі чи відвару дубової кори.
Поміркуй!
• Які електронні інтерактивні книжки тобі вже відомі?
• Подумай, чи зможуть у майбутньому електронні книжки повністю замінити паперові? Чому?
Понад 2000 років тому китайські майстри винайшли папір, що спочатку виготовляли з конопель, соломи, бамбука. Поступово цей зручний і недорогий матеріал для книг витіснив усі інші.
Книги значно швидше почали поширювати, відколи з’явився друкарський верстат (понад 600 років тому). Кожну сторінку вже не треба було переписувати окремо, її набирали з металевих літер і копіювали. Засновником друкарської справи на українських землях став Іван Федоров.
Пам’ятник книгодрукарю І. Федорову (м. Львів). Скульптор А. Консулов
Технології книгодрукування (виготовлення книг) постійно вдосконалюють. Наприклад, зараз популярними серед дітей є 3D-книжки-конструктори, у яких ілюстрації можна перетворювати на об’ємні. Захоплюють читачів/читачок також електронні книжки, які можна читати на електронних носіях або просто слухати (аудіокнижки). У таких книжках можна «оживляти» ілюстрації, вони дивують несподіваними спецефектами.
Докладніше дізнатися про електронні інтерактивні книжки ти зможеш, якщо скористаєшся QR-кодом.
Ти вже знаєш із уроків початкової школи про елементи будови книжки. Пригадати, із яких частин складається книжка, тобі допоможе схема.
Структура книжки
Читай і досліджуй!
Однією з найменших книжок у світі є томик віршів Тараса Шевченка «Кобзар», який створив мікромайстер Микола Сядристий. Книжка складається із 12 сторінок, кожна площею 0,6 мм2, вони зшиті павутинкою. Перегортати сторінки можна тільки загостреним кінцем волосини.
Найтовща у світі книга — англійський словник, що містить 8600 сторінок.
Найбільшою книгою в Україні є «Абетка» (видавництво А-Ба-Ба-Ґа-Ла-Ма-Ґа») розміром три на чотири метри та масою 250 кг.
А яка незвичайна книжка є в твоїй домашній бібліотеці? Можливо, вона належала ще твоїм бабусі та дідусеві? А можливо, по ній вчилися читати твої мама чи тато? А може, ця книжка цінна, тому що подарована дорогою для тебе людиною. Підготуй розповідь про таку книжку.
Літературознавчий клуб
Слово «література» (лат. litterae — літера, буква) має декілька значень. Літературою загалом називають сукупність усіх книжок та інших писаних і друкованих текстів. У вузькому значенні йдеться саме про художню літературу, мистецтво слова. У творах художньої літератури розповідається про життя людини і природу, про почуття, думки, мрії, бажання і сподівання багатьох поколінь людей.
Художня література — це творче, тобто оригінальне, неповторне, досконале, бачення світу в словесних образах. За допомогою образів письменник/письменниця у літературному творі зображує життя людей, передає їхні почуття, думки, мрії, бажання; змальовує природу; розповідає про дійсне і фантастичне, минуле і навіть майбутнє! В образній формі все відтворене в художньому творі постає перед нами зримо, ніби живе.
Літературознавчий словничок
Художня література — творче відображення дійсності в словесних образах.
Літературний твір — образний текст, що має певну провідну думку.
Письменникові/письменниці, щоб написати літературний твір, а читачеві/читачці, щоб зрозуміти його, потрібні гострий розум, чутлива душа, багата уява, фантазія, кмітливість.
Сучасна читацька аудиторія залюбки використовує здобутки передових технологій — електронні книжки, аудіокнижки, «живі» книжки (з рухомими ілюстраціями) тощо. Та все ж найпопулярнішими є книжки традиційні, паперові.
Поміркуй!
• Поясни походження та значення слова література. Які значення має це слово?
• Що таке художня література?
• Для чого, на твою думку, треба читати, яку користь це нам дає?
Читай і досліджуй!
У початковій школі та й самостійно ти прочитав/прочитала вже багато цікавих книжок. Це були вірші, казки, загадки, байки, пригоди і фантастика, гумористичні твори. Вибери одну з книжок, яка тобі сподобалась, і підготуй її коротку презентацію. Покажи книжку, поясни значення ілюстрації на обкладинці. Перелічи елементи книжки. Стисло перекажи зміст. Розкажи про свої думки і враження після прочитання цієї книжки, чому твоїм однокласникам/однокласницям варто її прочитати.
Підсумуй!
• Чому роль книжки в житті людини така важлива?
• Якими були книжки в давнину? Як сучасні технології змінюють книжку?
• Які способи й умови успішного читання? Чому книжку слід читати творчо?
• Що з навчального матеріалу про книжку та її значення в житті людини залишилося для тебе нез’ясованим?
• Як ти оцінюєш свої знання про книжку та її значення в житті людини після опрацювання матеріалу підручника?
Читацьке дозвілля
Цікаво і змістовно організувати своє читацьке дозвілля ти зможеш, скориставшись QR-кодом.
Коментарі (0)