Войти
Закрыть

Усна народна творчість

8 Клас , Українська література 8 клас Борзенко, Лобусова (повторне видання) 2021

 

Усна народна творчість

Ще до появи книжного слова зародилось найдавніше словесне мистецтво — усна народна творчість, або фольклор. Вона поєднує твори різних жанрів: казки, легенди, перекази, загадки, прислів’я, а ще календарно-обрядові, родинно-обрядові, ліричні та багато інших пісень.

На відміну від літератури, усна народна творчість не знає індивідуального авторства, а є продуктом колективної творчості. Звісно, кожен твір колись мав свого автора. Наприклад, якусь пісню складала людина з яскравим поетичним обдаруванням. Потім цю пісню передавали з уст в уста, від покоління до покоління, часто виконували, а вона змінювалась і зрештою остаточно втрачала зв’язок із конкретним автором. Лише в окремих випадках народна пам’ять зберегла імена талановитих поетів. Наприклад, авторство декількох відомих народних пісень приписують легендарній поетесі Марусі Чурай.

Сьогодні усна народна творчість є важливим джерелом знань про минуле нашого народу: його мораль, культурні стереотипи, обряди, традиції та звичаї. Годі переоцінити пізнавальне та виховне значення фольклору — цієї яскравої сторінки духовної історії українців.

Україна і світ

«Українці дуже багаті, може, найбагатші поміж усіма слов’янами різнобарвними народними піснями. Вони не мудрують, складаючи свої пісні; у них пісні виростають самі, як квіти на полях зелених, і їх така кількість, якою не може похвалитися жоден народ у світі».

Павел Йозеф Шафарик, видатний словацький і чеський науковець і поет

Опрацьовуємо прочитане

1. Що таке усна народна творчість?

2. Що є спільного між фольклором і літературою?

3. Чим усна народна творчість відрізняється від літератури?

4. Чому фольклор — творчість анонімна?

5. У чому цінність фольклору? Чому його варто вивчати?

Ділимося читацьким досвідом

6. Які народні пісні ви знаєте?

7. Які образи народних пісень вам запам’яталися?

8. У яких відомих літературних творах ви помічали вплив фольклору?

Виявляємо обізнаність у сфері культури

9. Об’єднайтеся в малі групи або пари, висуньте гіпотези, обґрунтуйте їх і презентуйте однокласникам та однокласницям.

  • Знайдіть в мережі Інтернет осучасненні варіації та давні переспіви українських народних пісень. Доведіть, що ці твори приваблюють українців ХХІ століття.

Легенда про Петриківську вишню (Федір Панко, 1983)

  • Розгляньте ілюстрації на цій сторінці. Які відомі фольклорні образи постають на цих картинах? Чим ці образи приваблюють українців ХХІ століття?
  • Український майстер народного декоративного розпису та народної декоративної графіки Федір Савович Панко створив серію картин «Легенда про Петриківську вишню». Розгляньте репродукції картин художника. Які відомі з народних пісень образи постають на картинах? Які образи-символи створив художник? Як вони допомагають розкрити художній задум автора картин?

Готуємо проект

10. Зберіть матеріали про найбільш відомих виконавців українських народних пісень. Підготуйте про них мультимедійну презентацію.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду