Усна народна творчість
- 5-01-2023, 14:01
- 267
8 Клас , Українська література 8 клас Борзенко, Лобусова (повторне видання) 2021
Усна народна творчість
Ще до появи книжного слова зародилось найдавніше словесне мистецтво — усна народна творчість, або фольклор. Вона поєднує твори різних жанрів: казки, легенди, перекази, загадки, прислів’я, а ще календарно-обрядові, родинно-обрядові, ліричні та багато інших пісень.
На відміну від літератури, усна народна творчість не знає індивідуального авторства, а є продуктом колективної творчості. Звісно, кожен твір колись мав свого автора. Наприклад, якусь пісню складала людина з яскравим поетичним обдаруванням. Потім цю пісню передавали з уст в уста, від покоління до покоління, часто виконували, а вона змінювалась і зрештою остаточно втрачала зв’язок із конкретним автором. Лише в окремих випадках народна пам’ять зберегла імена талановитих поетів. Наприклад, авторство декількох відомих народних пісень приписують легендарній поетесі Марусі Чурай.
Сьогодні усна народна творчість є важливим джерелом знань про минуле нашого народу: його мораль, культурні стереотипи, обряди, традиції та звичаї. Годі переоцінити пізнавальне та виховне значення фольклору — цієї яскравої сторінки духовної історії українців.
Україна і світ
«Українці дуже багаті, може, найбагатші поміж усіма слов’янами різнобарвними народними піснями. Вони не мудрують, складаючи свої пісні; у них пісні виростають самі, як квіти на полях зелених, і їх така кількість, якою не може похвалитися жоден народ у світі».
Павел Йозеф Шафарик, видатний словацький і чеський науковець і поет
Опрацьовуємо прочитане
1. Що таке усна народна творчість?
2. Що є спільного між фольклором і літературою?
3. Чим усна народна творчість відрізняється від літератури?
4. Чому фольклор — творчість анонімна?
5. У чому цінність фольклору? Чому його варто вивчати?
Ділимося читацьким досвідом
6. Які народні пісні ви знаєте?
7. Які образи народних пісень вам запам’яталися?
8. У яких відомих літературних творах ви помічали вплив фольклору?
Виявляємо обізнаність у сфері культури
9. Об’єднайтеся в малі групи або пари, висуньте гіпотези, обґрунтуйте їх і презентуйте однокласникам та однокласницям.
- Знайдіть в мережі Інтернет осучасненні варіації та давні переспіви українських народних пісень. Доведіть, що ці твори приваблюють українців ХХІ століття.
Легенда про Петриківську вишню (Федір Панко, 1983)
- Розгляньте ілюстрації на цій сторінці. Які відомі фольклорні образи постають на цих картинах? Чим ці образи приваблюють українців ХХІ століття?
- Український майстер народного декоративного розпису та народної декоративної графіки Федір Савович Панко створив серію картин «Легенда про Петриківську вишню». Розгляньте репродукції картин художника. Які відомі з народних пісень образи постають на картинах? Які образи-символи створив художник? Як вони допомагають розкрити художній задум автора картин?
Готуємо проект
10. Зберіть матеріали про найбільш відомих виконавців українських народних пісень. Підготуйте про них мультимедійну презентацію.
Коментарі (0)