Войти
Закрыть

Микола Гоголь (1809—1852)

9 Клас , Українська література 9 клас Борзенко, Лобусова 2017

 

Микола Гоголь

(1809—1852)

Художня спадщина Миколи Гоголя належить одночасно двом національним культурам — українській і російській. Обидві з повним правом можуть пишатися творчістю письменника. І хоча його твори написані російською, багато з них органічно пов'язані саме з українським народним життям.

Микола Гоголь (Ф. Моллер, 1840)

Микола Васильович Гоголь народився 20 березня (1 квітня) 1809 року в селі Сорочинці на Полтавщині. Його батькам належав невеликий маєток у селі Василівка. Дитячі роки він провів у мальовничій місцевості, де змалку чув українську мову, знайомився з народними повір'ями та звичаями.

Після нетривалого навчання в Полтавському повітовому училищі М. Гоголь вступив до Ніжинської гімназії вищих наук. Захопився літературою, писав прозу й поезію, укладав учнівські рукописні журнали.

Закінчивши гімназію, М. Гоголь переїхав до Петербурга, працював там чиновником і викладачем. Своїми прозовими й драматичними творами він завоював славу й визнання читачів. У 1836 році письменник виїхав за кордон, жив у Німеччині, Швейцарії, Франції, Італії. Провівши в Західній Європі понад десять років, М. Гоголь повернувся до Російської імперії. Хвороба не дозволила йому реалізувати всі творчі задуми. Помер письменник 21 лютого (4 березня) 1852 року в Петербурзі.

Опрацьовуємо прочитане

  • 1. Коли й де народився Микола Гоголь?
  • 2. Яку освіту він здобув?
  • 3. Коли він почав писати літературні твори?
  • 4. Ким М. Гоголь працював у Петербурзі?
  • 5. Як довго письменник жив у Західній Європі?

Коментар фахівця

Основа мистецтва та філософії Гоголя була українська. Гумор і моральність Гоголя зародилися на його національному ґрунті. Він просто пересадив їх у російську літературу.

Юрій Луцький, український літературознавець, критик, видавець, перекладач

ТВОРЧІСТЬ МИКОЛИ ГОГОЛЯ

Приїхавши до Петербурга, М. Гоголь видав свою поему «Ганц Кюхельґартен». Невдовзі по тому, розчарований відгуками критиків, вирішив змінити напрям художніх пошуків. Письменник звернувся до тем з українського народного життя й розпочав роботу над збіркою «Вечори на хуторі біля Диканьки». Автор розповів про звичаї й вірування, побут, моральні уявлення українців. Захопившись козацькою історією, письменник зосередився на її вивченні, навіть мав намір написати історію України. Найбільш важливим історичним джерелом М. Гоголь вважав народні пісні. Його інтерес до історії позначився на збірці «Миргород»: повість «Тарас Бульба», уміщена в ній, викликала захоплені відгуки читачів.

Здобуті в російській столиці враження відобразились у «Петербурзьких повістях» М. Гоголя. Автор порушив проблему чинів і влади, змалював образ «маленької людини» в несправедливо влаштованому світі. Найбільше визнання він завоював поемою-романом «Мертві душі». Славу драматурга М. Гоголю принесла комедія «Ревізор», у якій він викрив суспільні вади Російської імперії.

Творчість М. Гоголя відчутно вплинула на розвиток української літератури. Письменника високо цінували Григорій Квітка-Основ'яненко, Євген Гребінка, Пантелеймон Куліш. Сам геніальний Тарас Шевченко визнавав: «Перед Гоголем слід благоговіти як перед людиною, обдарованою найглибшим розумом і найніжнішою любов'ю до людей».

Опрацьовуємо прочитане

  • 1. Якою була перша публікація М. Гоголя?
  • 2. Яку назву має перша збірка письменника на теми, пов'язані з життям українського народу?
  • 3. До якої збірки ввійшла повість «Тарас Бульба»?
  • 4. Які проблеми розглянув письменник у «Петербурзьких повістях»?
  • 5. Завдяки якому твору Микола Гоголь здобув найбільше визнання?
  • 6. Назвіть найвідоміший драматичний твір М. Гоголя.
  • 7. Які українські письменники зазнали впливу М. Гоголя?
  • 8. Як ставився до Гоголя Тарас Шевченко?
  • 9. Підсумуйте отримані знання про життєвий і творчий шлях Миколи Гоголя: у вигляді таблиці запишіть основні події його життя, найвідоміші твори, зацікавлення, значення для української літератури.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Українська література 9 клас Борзенко, Лобусова 2017", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду