Яким був перебіг греко-перських війн
- 25-04-2022, 23:14
- 463
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Пометун, Мороз
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Пометун, Мороз
1. ПОЧАТОК ГРЕКО-ПЕРСЬКИХ ВІЙН
Пригадайте, що ви знаєте про Перське царство. На основі тексту і карти визначте, які території охопили греко-перські війни та з яких подій вони почались.
ГРЕКО-ПЕРСЬКІ ВІЙНИ
1, 3 — грецькі воїни; 2 — воїни армії Ксеркса (історична реконструкція О. Егера)
У VI ст. до н.е. наймогутнішою державою Стародавнього світу було Перське царство, що підкорило та приєднало до себе грецькі поліси Малої Азії. На початку V ст. до н.е. довелося відстоювати свою свободу й іншим полісам Стародавньої Греції.
Війни між Персією та грецькими полісами охопили 500—449 рр. до н.е. і називаються греко-перськими війнами.
За переказами, Дарій І відрядив послів по всій Греції з вимогою «землі й води», тобто підкоритися. Багато полісів визнали владу Дарія. Лише Афіни та Спарта відмовилися здаватися. Афіняни вбили послів, а спартанці кинули посланців Дарія в криницю зі словами: «Дістаньте собі там скільки завгодно і землі, і води».
Влітку 490 р. до н.е. Дарій І спорядив проти греків армаду з 500 кораблів і близько 30 тисяч воїнів. Перське військо висадилося в Аттиці, на рівнині поблизу невеликого містечка Марафон, лише за 42 км від Афін.
Афінське військо становило близько 10 тисяч важкоозброєних воїнів-гоплітів, якими командував досвідчений полководець Мільтіад. До ополченців залучили навіть рабів, обіцяючи їм свободу. Щоб заступити персам шлях на Афіни, греки зайняли позиції на південних горбах, що оточують рівнину.
Спираючись на текст підручника і план-схему, розкажіть про Марафонську битву.
Щоб перси не використали свою кількісну перевагу та не обійшли греків, Мільтіад розтягнув бойову лінію війська якомога ширше. Як він і передбачав, перси кинулись атакувати центр і, «прорвавши» його, почали переслідувати тих, хто відступав. Проте на флангах перемога була за греками. Вони повернули свої бойові ряди проти ворога, що бився в центрі, і вдарили по ньому водночас із правого та лівого боків. Перси не витримали натиску і почали безладно тікати до своїх кораблів. Греки встигли захопити кілька перських суден, решта врятувалася в морі. Натомість грецьке військо своєчасно повернулося до Афін для захисту міста.
Армада — великий військовий флот.
Гопліти — піші воїни з важким озброєнням у давньогрецькому війську.
Фланг — правий або лівий бік війська.
Греки використовували під час бою фалангу. Воїни в бою билися не один на один, а в строю, шеренгою, атакуючи та відступаючи по всьому фронту одночасно, за командою.
Фаланга — тісно зімкнутий бойовий лінійний стрій грецької піхоти. Фаланга мала 8-16 рядів (траплялося до 25), займаючи до 500 м (при ряді в 1000 воїнів).
Опишіть, як виглядала фаланга. Поясніть, у чому переваги, а в чому слабкі сторони цього строю.
Фрагмент грецької фаланги (сучасна історична реконструкція)
Радісну звістку про перемогу над персами в Афіни приніс посланець, який, не зупиняючись, пробіг 42 км і впав мертвим. У пам’ять про цю подію на Олімпійських іграх стали проводити біг на марафонську дистанцію.
Значення Марафонської перемоги було величезним. Відтоді вся Греція повірила у свої сили.
2. ПОХІД КСЕРКСА. БИТВА ПРИ ФЕРМОПІЛАХ
Спираючись на текст підручника й ілюстрацію, розкажіть про битву при Фермопілах. У чому героїчність вчинку 300 спартанців?
Навесні 480 р. до н.е. перський цар Ксеркс, син і наступник померлого Дарія, рушив у новий похід на Грецію з величезною армією та флотом.
Проте в Греції на персів уже чекали. Командування об’єднаними силами греків передали Спарті.
Щоб перекрити персам шлях, грецькі загони (близько 7 тисяч воїнів) під командуванням спартанського царя Леоніда зайняли вузький Фермопільський прохід, до якого підійшли 200 тисяч перських воїнів. На вимогу скласти зброю Леонід відповів: «Прийди і візьми». Тоді посланець, сподіваючись налякати греків чисельністю перського війська, сказав: «Наші стріли і дротики закриють вам сонце». Спартанський цар відповів: «Ну що ж, битимемося в затінку».
Греки два дні мужньо відбивали атаки ворога. На третій стало відомо, що перси знайшли обхідну стежку і намагаються оточити війська Леоніда. Дізнавшись про це, спартанський цар наказав грекам відійти. Але сам Леонід і 300 воїнів-спартанців залишились обороняти прохід, оскільки закони Спарти забороняли відступати.
У жорстокій нерівній битві всі захисники Фермопіл полягли, проте затримали противника: перси зазнали багатотисячних утрат. Згодом на цьому місці був споруджений пам’ятник у вигляді лева і вирізьблений віршований напис від імені загиблих спартанців: «Подорожній, повідай спартанцям про нашу загибель вірні законам своїм, тут ми кістьми полягли».
Перетнувши Фермопільський прохід, перси без перешкод захопили Середню Грецію. Мешканці Афін залишили своє місто. Усі чоловіки, здатні тримати зброю, пішли у військо. Жінок, старих, дітей та рабів афіняни перевезли в Пелопоннес і на острів Саламін.
Пам'ятник 300 спартанцям і царю Леоніду в Фермопілах
3. ОСТАТОЧНА ПЕРЕМОГА ГРЕКІВ
Спираючись на текст підручника і карту-схему, розкажіть про Саламінську битву Що допомогло нечисленній армії греків одержати перемогу над персами? Якими були наслідки греко-перських війн?
У 480 р. до н.е. відбулася важлива морська битва поблизу острова Саламін. Об’єднаний грецький флот із 380 трієр під командуванням афінського політика Фемістокла стояв у вузькій протоці між Аттикою й островом Саламін.
У персів на той час було 700 суден. Тож сили були нерівні. Ксеркс, упевнений у своїй перемозі, наказав флоту ввійти в протоку та дати бій грекам. А сам на золотому троні, установленому на високому березі, зібрався спостерігати за боєм. Навкруги розмістились вельможі та писарі, які мали записувати подробиці бою.
І ось розпочався бій. Легкі грецькі кораблі напали на перський флот, що складався з великих суден, яким було затісно в протоці. Вони сідали на мілину, розбивались об підводні скелі, стикались одне з одним і тонули. Надвечір битва завершилась перемогою греків. Залишки перського флоту відступили із Греції.
Водночас поблизу берегів Малої Азії афінський флот переміг перський біля мису Мікале. На цьому закінчився вирішальний етап греко-перських війн.
За допомогою ілюстрацій розкажіть про хід і значення Саламінської битви.
Сучасна монета із серії «Великі морські баталії», присвячена Саламінській битві
Трієри — грецькі військові кораблі, які мали по три ряди весел з кожного боку. На них уміщалося по 180 гребців і по 20-30 воїнів. Вони були легкі та рухливі порівняно з важкими і неповороткими кораблями персів.
Однак виснажливі бойові дії тривали ще 30 років. Нарешті в 449 р. до н.е. був укладений мир, за умовами якого перський цар визнавав незалежність грецьких полісів у Малій Азії.
Греко-перські війни закінчились остаточною перемогою греків, які, попри внутрішні незгоди, змогли об’єднатися та відстояти незалежність своєї батьківщини. Перемога над персами допомогла еллінам усвідомити цінність свободи та демократичного устрою.
Перевірте засвоєне на уроці
1. Хто у греко-перських війнах вів визвольну війну, а хто — загарбницьку?
2. Що таке фаланга?
3. Назвіть основні битви греко-перських війн.
4. Розкажіть про Марафонську битву від імені її учасника (з боку персів або греків). Яке значення вона мала для всієї Греції?
5. У битві при Фермопілах перемогли перси. Чому слава дісталася не їм, а грекам?
6. Складіть розповідь про Саламінську битву
Домашнє завдання
1. Вправи з «історичної математики»:
а) У якому році відбулася Марафонська битва? В якому столітті?
б) Скільки років минуло від реформ Солона до битви при Фермопілах? Скільки років тому вона відбувалася?
2. Роздивіться репродукцію картини. Що хотів відобразити художник у своєму творі?
Вільгельм фон Каульбах. Саламінська битва
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)