Войти
Закрыть

Первісна культура та вірування людей

6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Сорочинська, Мартинюк (інтегрований курс) 2019

 

§ 5. Первісна культура та вірування людей

Після вивчення матеріалу параграфа ви зможете:

• описувати первісні форми релігійних вірувань і мистецтво людей за первісної доби;

• характеризувати первісну культуру та вірування;

• застосовувати та пояснювати на прикладах поняття: «релігія», «вірування», «тотемізм», «фетишизм», «магія», «анімізм».

Пригадайте:

1. Що таке «рід», «плем’я»?

2. Як життя первісних людей залежало від примх природи?

3. Які винаходи людини допомогли їй пристосуватися для життя у різних куточках Землі?

1. Практичні знання первісної людини

Першими знаннями, що їх нагромаджували люди, були знання про навколишній світ. Саме вони давали можливість людині виживати. Обробляючи різні породи каменю, людина дізнавалася про їхні властивості. Так було винайдено природні барвники і фарби, а згодом відкрито руди металів.

Важливим стало накопичення медичних знань. Археологічні знахідки поховань неандертальців у Ля Феррасі у Франції та в Шанідарі в Ірані дають підстави стверджувати, що вже тоді люди лікували переломи, рани, використовували лікувальні властивості трав. У часи мезоліту первісні медики, роль яких, вочевидь, виконували шамани й чаклуни, вміли робити ампутацію кінцівок.

Кістка Ішанго — перше свідчення поширення знань із арифметики. Пізній палеоліт

Первісна людина була добре знайома з особливостями поведінки диких звірів і птахів. З часом розширювалися знання про анатомію тварин. Про це свідчать наскельні розписи в печерах, на яких зображено тварин у так званому «рентгенівському» стилі — зображення тіла тварини з внутрішніми органами та скелетом.

Накопичення знань про тваринний і рослинний світ сприяло виникненню та розвитку землеробства і скотарства.

Господарські потреби сприяли нагромадженню і математичних знань. Вже у період палеоліту первісна людина лічила, наносячи відповідні позначки (насічки, крапки, хрестики) на спеціальні кістки. Свідченням цього є, наприклад, спис із 20 насічками, згрупованими по 5 насічок, знайдений у Дольні Вестоніце (Чехія). Лічбу застосовували у розподілі здобичі. Очевидно, саме тому первісні люди й навчилися виконувати найпростіші арифметичні дії — додавання і віднімання. На стінах палеолітичних печер вони малювали геометричні фігури, прикрашали ними різні вироби. Пізніше, в часи неоліту й енеоліту, будувалися житла правильної геометричної форми, виготовляли ливарні форми тощо.

Найдивовижнішою давньою пам’яткою є Стоунхендж у Великій Британії. Тут поєднано три споруди різного часу. Найдавніша з них — утворене валом і ровом коло діаметром 115 метрів. Посередині кола — кільце із 56 ям. Пізніше посередині кільця були збудовані два кола з вертикально поставлених каменів (38 пар). Третю споруду було зведено в епоху бронзи, близько 3,5 тис. років тому. Це закопані в землю тесані камені заввишки близько 8,5 м і масою приблизно 26 т. На них також лежать камені. Споруди Стоунхенджа, як гадають, слугували давнім жителям цих місць для визначення часу рівнодення, змін сезонів, років, передбачення сонячних затемнень. Давні обсерваторії, крім Великої Британії, знайдено у багатьох куточках світу, зокрема і в Україні.

Браслет (Мізин, Україна)

Кромлех

Алея менгірів

Піктографічне письмо

Первісні люди мали дивовижні знання з астрономії. Ще за часів палеоліту, спостерігаючи за рухом Сонця, Місяця та роздивляючись зоряне небо, вони змогли скласти перші найпростіші календарі. Саме таким календарем учені вважають браслети з геометричним орнаментом, знайдені у Мізині (Україна). Календарі допомагали визначати дати проведення ритуалів, пов’язаних із господарською діяльністю первісних людей, релігійних свят.

У палеоліті з’явилося піктографічне письмо. Це малюнки-знаки, що використовувалися для передавання певної інформації, спілкування. Можливо, деякі символи на кераміці, стінах печер, кам’яних і кістяних предметах є записами давніх переказів, які нам ніколи не вдасться прочитати. Саме з піктограм пізніше й розвинулося ієрогліфічне письмо.

У період енеоліту вражаючих розмірів набуло будівництво гробниць, храмів, астрономічних обсерваторій. У III тис. до н.е. в Європі встановлювали мегалітичні споруди — кромлехи (кола з вертикально вкопаних каменів), менгіри (поодинокі велетенські камені) та дольмени (кілька вертикально встановлених каменів перекриті горизонтальним).

2. Первісні форми релігії. Ідоли і міфи

Нагромадження практичних знань про світ і неможливість пояснити велику кількість явищ зумовили появу релігійних уявлень. За їх допомогою людина намагалася пояснити те загадкове та незрозуміле, а можливо, й лякаюче, що існувало в природі. Перші релігійні вірування з’явилися в палеоліті у неандертальців. До первісних форм релігії зараховують тотемізм, фетишизм, магію, анімізм.

Релігія — віра людини в надприродні сили та існування богів.

Тотемізм (від індіан. «от-отем» — його рід) — віра в походження роду від предка-тварини, рослини чи й птаха. Пращура вважали захисником роду, просили в нього допомоги у полюванні. Тварину-тотема не можна було вбивати, їй поклонялися, зображали на стінах печер, вирізьблювали з каменю та кістки.

Фетишизм (від португ. feitigo — талісман) — наділення неживих предметів надприродними властивостями. Люди вірили, що фетиш міг захистити від злих сил, подарувати удачу. Фетишем могла бути будь-яка річ. її носили з собою, тримали у помешканні, клали в поховання.

Магія (від грецьк. mageia — чаклунство) — віра у можливість впливати на навколишній світ за допомогою чарівних дій, предметів, слів. На думку первісної людини, магічні дії могли викликати дощ, допомогти у полюванні, завдати шкоди ворогам тощо.

Виникнення анімізму (від лат. anima — душа) було пов’язане з намаганням зрозуміти, чому людина, яка нещодавно рухалась, розмовляла, раптом ставала нерухомою і холодною одразу після того, як померла. Первісна людина пояснювала це тим, що з тіла вийшла душа. Вважалося, що, втративши тіло, душа шукала нового притулку. Не знайшовши його, вона змушена була блукати вічно, лякаючи родичів або чинячи їм кривди. Із цим віруванням пов’язаний звичай ховати небіжчиків. А оскільки первісна людина вірила, що в потойбічному світі дух живе так само, як людина на землі, то небіжчика забезпечували їжею, знаряддями праці тощо. Якщо померлий за життя був вождем, то після смерті він мав особливу пошану. Таким чином анімізм — це наділення живих істот та неживих предметів душею, яка живе самостійно.

Не кожна людина знала, як говорити з духами, задобрити чи вигнати їх. З часом з’явилися шамани, чаклуни, жерці, які знали замовляння, закляття. Їх кликали, коли хворіла чи помирала людина, не велась худоба. Усі ці форми релігії тісно переплелися між собою, що, зрештою, призвело до появи культу богів.

Люди вирізали з дерева, ліпили з глини, висікали з каменю зображення богів і духів. Такі зображення називаються ідолами або кумирами. Зазвичай вони були схожі на тварин чи людей.

Культ — спосіб поклоніння богам.

Людина стародавнього світу стала замислюватися над тим, яке місце вона займає в світі природи, духів, богів. її почали хвилювати питання, звідки взявся світ, хто створив людину, як вона має ставитися до вищих сил. Так народжувалися міфи.

Міфи і досвід предків визначали порядок життя в громаді. Предки — це ті, хто передував, тобто йшов попереду, прокладав дорогу. Тому досвід предків, створені ними міфи, релігійні уявлення і обряди особливо шанувалися. Загальна пам’ять і спільні релігійні уявлення об’єднували людей у єдине плем’я, а потім і в єдиний народ.

3. Образотворче мистецтво

Пізнання навколишнього світу та духовні надбання знайшли своє відображення в унікальному, інколи незбагненному мистецтві первісної людини.

Твори образотворчого мистецтва палеоліту, які дійшли до наших часів, поділяють на дві основні групи: малі форми — дрібна скульптура, різьблення, розпис на предметах господарського призначення, на кістці, рогові, кам’яних плитах тощо; монументальне мистецтво — наскельні, найчастіше печерні, розписи, графіка, рельєф.

Ідол

Печерний живопис

Вирізьблена статуетка бика

Бізон. Малюнок з печери Альтаміра

Землеробське населення неоліту залишило по собі велику кількість кам’яних і глиняних скульптур, які прикрашали житла та місця поклоніння богам. Це може слугувати доказом того, що статуетки мали й магічне призначення. Знайдено численні жіночі зображення, прикрашені різноманітними орнаментами.

У середньому палеоліті людина навчилася виготовляти фарби з природних матеріалів: червону, жовту, коричневу — із вохри, темно-буру — із окису марганцю, чорну — із деревного вугілля. Найчастіше малювали одним кольором. Але малюнки печер Ляско і Фон де Гом (Франція) виконано двома кольорами, в Альтамірі (Іспанія) — трьома.

Відомим є зображення бізона, вбитої людини і пташки, яке було знайдено у печері Ляско. Цей майже дитячий малюнок сповнений трагізму. Схоже, на ньому зображено невдале полювання людини, під час якого помирають і мисливець, і його здобич.

Нагромаджені у кам’яному віці та за доби міді й бронзи знання і досвід, а також досягнення первісних митців стали основою для подальшого руху людства до цивілізації.

Створення печерного живопису. Сучасний художник

Відкрив печерні фрески Альтаміри Марселіно де Саутуола в 1875 р. Одного разу археолог взяв із собою до печери свою маленьку доньку. Поки батько копав землю, дівчинка пройшла в глиб низької печери. Несподівано вона вигукнула: «Тату, дивись, намальовані бики!» І справді, на склепінні печери завдовжки близько сорока метрів були зображені бізони. Невідомий художник, використовуючи червону, чорну і коричневу фарби, домігся дивовижної передачі руху та об’єму. Саутуола уважно дослідив малюнки і в 1880 р. виступив із заявою, що це — палеолітичні зображення. Його звинуватили у підробці, вчені не припускали, що люди палеоліту могли виконувати такі чудові роботи. Але подальші відкриття підтвердили давність розписів Альтаміри.

Перевірте, як ви запам’ятали

  • 1. Які винаходи й відкриття первісних людей ви знаєте?
  • 2. Кого зображували найдавніші художники? Як і де вони це робили?
  • 3. Які причини появи релігії?
  • 4. У яких формах існували релігійні вірування за первісних часів?
  • 5. Хто такі шамани, чаклуни, жерці?

Подумайте і дайте відповідь

  • 6. Чому первісна людина наділяла неживі предмети надприродними властивостями?
  • 7. Для чого первісні люди створювали ідолів? Яка причина появи міфів?
  • 8. Які причини появи образотворчого мистецтва у первісних людей?

Виконайте завдання

  • 9. Охарактеризуйте перші форми релігійних вірувань.
  • 10. Обговоріть у малих групах. А) Що з вірувань первісних людей збереглось до нашого часу? Б) Про що ми можемо дізнатися, розглядаючи малюнки первісних людей?

Завдання для допитливих

  • 11. Про що свідчило будівництво первісними людьми мегалітичних споруд?
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду