Культура Давнього Єгипту
- 27-04-2022, 23:09
- 466
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Сорочинська, Мартинюк (інтегрований курс) 2019
§ 11. Культура Давнього Єгипту
Після вивчення матеріалу параграфа ви зможете:
• визначати здобутки єгипетської цивілізації;
• наводити приклади визначних пам’яток єгипетської культури;
• описувати основні особливості пам’яток єгипетської культури.
Пригадайте:
1. Коли Стародавній Єгипет об’єднався в одну державу?
2. Назвіть визначних фараонів Стародавнього Єгипту?
3. Для чого будувалися піраміди?
1. Писемність
Стіни єгипетських храмів і гробниць, саркофаги, а іноді й прості черепки битого посуду покриті загадковими знаками. Тут можна розгледіти і змію-кобру, і птаха з довгим дзьобом, і піраміду. Але це не прості малюнки. Такі значки єгиптян ще в давнину називали ієрогліфами — «священним письмом».
Чітко визначеного напрямку письма у них не було. Писали єгиптяни зліва направо, зверху вниз або навпаки.
Відомо близько 1000 таких знаків, із них найпоширеніших — близько 700-800. Запам’ятати всі знаки було дуже важко, тому письменних людей у Єгипті було мато. В основному володіли грамотою жерці та писці.
Єгипетська «Книга мертвих»
Повчання переписувачів учням
«Будь писарем — він звільнений від усяких повинностей, від роботи мотикою. Ти не будеш тягати кошиків, не будуть тебе сікти різками. Будь писарем, щоб тіло твоє було гладким і рука твоя м’якою. І ти будеш виходити в білому одязі, тебе всі будуть поважати і вітати. Писарі біля ніг владики Єгипту і слухають слова його. Писар — мова його величності, він виконує визначене ним. Читай книгу свою щодня. Вирішуй завдання мовчки, щоб не чути було ані звуку з вуст твоїх. Не проводь жодного дня в неробстві, інакше будуть бити тебе...».
Запитання до документа
- Про які переваги роботи писаря говорить учням вчитель?
Єгиптяни писати на різних матеріалах: глині, камені, тканині, дереві. Але найбільш поширеним був папірус. Тростину нарізати тоненькими смужками, потім склеювали хрест-навхрест, просушували та пресувати. Виходили величезні сувої.
Письмові приналежності єгипетського писця. Давньоєгипетські ієрогліфи
До XIX ст. ніхто не міг прочитати єгипетські написи. У 1799 р. знайдено дивовижний камінь із ієрогліфами. Одна з копій потрапила до рук французького вченого Жана Франсуа Шампольйона. Він побачив, що перші 14 рядків були написані давньоєгипетськими ієрогліфами, а наступні 32 рядки — давньоєгипетським скорописом і, нарешті, 54 рядки — давньогрецькою мовою. Вчений припустив, що ці надписи однакові за змістом, але викарбувані трьома видами письма. Тоді, опираючись на відому йому давньогрецьку мову, він зіставив дві частини напису і розшифрував перші ієрогліфи, які позначали імена фараонів.
У 196 р. до н.е. єгипетські жерці видали постанову про увічнення коронації Птолемея V. Текст постанови був вирізаний на камені з чорного базальту ієрогліфами, демотичним письмом (скорописом) та грецькою мовою. Цей камінь названо Розеттським, за назвою місця, де його було знайдено, у фортеці Розетта.
Ієрогліфи — давня система письма, де за кожним знаком-малюнком закріплене якесь чітко визначене значення.
2. Наукові знання єгиптян
Математика. У повсякденному житті єгиптян постійно виникала потреба проводити підрахунки: вимірювати рівень води, будувати канали, дамби й піраміди, вести облік урожаю.
Для цього давні єгиптяни використовували чотири арифметичні дії: додавання, віднімання, множення та ділення. Для чисел у них існували спеціальні позначення. Одиниці вони зображали рисочками, десятки — значками у вигляді підкови, сотні у вигляді скрученої мотузки, тисячі — лотоса, десятки тисяч — зігнутого пальця, сотні тисяч — птаха, мільйони — фігурою сидячого бога. Тому, наприклад, число 50 складалося з п’яти знаків 10.
Астрономія. Єгиптяни спостерігали за зірками та планетами й навчилися фіксувати сонячні та місячні затемнення. Знали Венеру, Марс, Меркурій, Сатурн, Юпітер. Вони поділили зоряне небо на 36 сузір’їв, створили карту зоряного неба.
Давньоєгипетські хірургічні інструменти
Астрономічні знання застосовували, проектуючи піраміди і храми. На основі спостережень за зірками вже в III тис. до н.е. єгиптяни створили власний сонячний календар. За ним рік мав 365 днів і поділявся на дванадцять частин.
Медицина. З розвитком бальзамування єгиптяни досягли успіхів у галузі медицини. Вони здійснювали розтини небіжчиків, тому добре знали анатомію людини. Зокрема, зробили відкриття, що організмом керує не серце, а мозок. Давні єгиптяни могли лікувати різні хвороби, а також за допомогою медичних інструментів здійснювати складні хірургічні операції.
3. Мистецтво
Архітектура. Оскільки, відповідно до вірувань єгиптян, земне життя було лише «містком» до потойбічного, то житлові будинки вважалися тимчасовим помешканням. їх споруджували з цегли-сирцю, умебльовували тільки необхідним. На відміну від них, «вічні помешкання» — храми та гробниці — будували надзвичайно міцними. їх зводили з каменю або висікали у скелях. Не випадково єгиптяни дали їм назву «храми мільйонів років».
Починаючи із Середнього царства, замість пірамід єгипетські царі почали будувати храми-усипальниці. Найвідоміші з них, що збереглися до нашого часу, є в містах Луксорі, Карнаці, Абідосі, Абу-Сімбелі. Упродовж 2000 років будувався комплекс храмів у Карнаці. Храм вважали житлом бога, тому в нього могли увійти тільки цар і жерці.
Храм Рамзеса II в Абу-Сімбелі
За Нового царства фараонів почали ховати у гробницях, витесаних у скелях поблизу Фів, на глибині майже 90 м. Ця місцевість дістала назву «Долина царів». Найбільш відомою є гробниця фараона Тутанхамона, одна з небагатьох, що не була пограбована. Відкриття гробниці надало можливість скласти уявлення про матеріальний світ єгиптян: речі, якими вони користувалися, одяг.
Гробниця Тутанхамона
Скульптура. Давньоєгипетські статуї виготовлені з різноманітного каменю. Рідше для цього використовували дерево, мідь, золото та срібло. Статуї мали різні розміри — від зовсім невеличких до гігантських.
Скульптуру фараона завжди вирізняли великі розміри, урочиста поза, складені на колінах руки, накладна борода, символи царської влади. Жерців, чиновників, писців, ремісників, селян зображали надзвичайно реалістично.
У Давньому Єгипті скульптури мали релігійне значення, їх ставили біля храмів, клали у гробниці й піраміди.
Поширеним скульптурним зображенням був Сфінкс — істота з головою людини чи тварини й тілом лева. Єгиптяни вважали його священним.
Живопис. Майстерність художників Давнього Єгипту вражає не тільки багатством тем і образів, а й технікою виконання і тільки їм притаманними композиційними прийомами у створенні художніх образів.
Уважний глядач помітить, що єгиптяни зображали фігури людей залежно від їхнього становища у суспільстві. Так, фігура фараона була завжди більшою за інші. У гробницях стіни завжди були заповнені зображенням богів, сценами, що показували життя в потойбічному світі.
Музика. Уже за доби Давнього царства існували ударні, струнні та духові музичні інструменти. Найдавнішим ударним інструментом були дерев’яні «калатала», якими відбивали такт. Пізніше з’явилися барабани різної форми та розмірів. Традиційним інструментом була арфа, яка мала форму лука, її виготовляли з дерева.
У Давньому Єгипті і чоловіки, й жінки використовували косметику. За кількістю фарби на обличчі можна було визначити суспільне становище єгиптянина. Тіні для очей, рум’яна, губну помаду, ароматичні мазі й рідини багаті єгиптяни зберігали в спеціальних посудинах, виготовлених вмілими майстрами із золота або коштовного каміння.
Перевірте, як ви запам’ятали
- 1. Завдяки чому вдалося прочитати ієрогліфи?
- 2. Які правила існували у живописі та скульптурі єгиптян?
- 3. У якому з видів мистецтва єгиптяни досягли, на ваш погляд, найбільших успіхів? Обґрунтуйте свою думку.
- 4. Які науки розвивалися в Стародавньому Єгипті?
- 5. Як розвивалась писемність у Стародавньому Єгипті?
Виконайте завдання
- 6. Складіть перелік з п’яти видатних пам’яток Давнього Єгипту.
- 7. За допомогою додаткових джерел підготуйте екскурсію долиною пірамід.
Завдання для допитливих
- 8. З якою метою єгипетські правителі встановлювали обеліски?
Коментарі (0)