Зброя та військове спорядження
- 1-04-2022, 00:09
- 431
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна
Зброя та військове спорядження
Середньовічна Європа приділяла чималу увагу розвитку зброярства.
У VII—VIII ст. в Європі з’явилися довгий меч, кольчуга та обладунки, удосконалено щит, кинджал і бойову сокиру. Так почалася епоха середньовічного рицарства. Рицарська зброя та обладунок (лати, шолом, щит, спис, меч, кинджал, лук, сагайдак, бойовий кінь і стремена) коштували дуже дорого — стільки, як 18—20 корів чи 250 овець, а тому були по кишені не кожному.
Арбалетник натягує лук арбалета за допомогою кігтя на поясі, а потім прицілюється
Кінний арбалетник — пострах для ворогів
Бравий вояка-арбалетник
До появи вогнепальної зброї найбільш смертоносним знаряддям на полі бою були лук та арбалет. Англійські піхотинці-лучники та арбалетники неодноразово завдавали поразки закованим у броню французьким вершникам-рицарям. Під час облоги ворожих укріплень використовували громіздкі облогові пристрої, особливо метальні (жбурляли в захисників каміння, запалювальні снаряди тощо).
Арбалет — старовинна метальна ручна зброя у вигляді сталевого лука з дерев’яним ложем, з прикладом і механізмом для натягування тятиви.
У XIV—XV ст. європейці винайшли вогнепальну зброю. Це був справжній переворот у військовій справі. Оскільки куля легко пробивала металеві лати, то заковане в них рицарство стало непотрібним й опинилося на задвірках історії.
Для всезнайок
У XII ст. церква заборонила використовувати лук і арбалет, але невдовзі англійський король Річард Левове Серце знову взяв їх на озброєння. На свою голову, бо загинув від стріли, випущеної саме із арбалета.
Джерело
XII ст. Середньовічний автор Сугерій про штурм у 1107 р. королем Людовиком VI Товстим фортеці
Щоб зруйнувати фортецю, виготовляють, без зволікання, воєнні пристрої. Споруджується висока машина, яка піднімається своїми трьома поверхами над оборонцями. Нависаючи вад фортецею, вона має перешкоджати лучникам і арбалетникам першої лінії пересуватися в середині фортеці й підніматися на стіни. Внаслідок цього обложені, яких безперервно вдень і вночі сковують ці пристрої, не могли більше залишатися на стінах. Вони... намагалися знайти схованку в підземних норах і, підступно стріляючи з луків, випереджали смертельну загрозу з боку тих, хто піднімався над ними на першій зубчатій огорожі облогової башти. До цієї машини, яка височіла в повітрі, прибудовували дерев'яний міст, який достатньо протягувався вгору, опускався полого до стіни і мав забезпечувати бійцям легкий прохід у башту...
1. Яку зброю й військову техніку використовували європейці в середні віки під час облоги фортець?
2. Розкажи про будову та дію облогової машини.
Штурм замку з облогової башти
Облогові метальні пристрої — громіздка, але досить ефективна зброя
Штурм з облогової башти
Перше зображення гармати (вона ще метала не ядра, а великі залізні стріли). Гармаш одягнений у кольчугу і накидку поверх неї. Його плечі захищають наплічники з гербами, голову — круглий шолом. З мініатюри XIV ст.
Бійниця в англійському замку
Коментарі (0)