Войти
Закрыть

Сумний фінал

7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна

 

Сумний фінал

Відроджена Візантія була немічною державою. Її лихоманила запекла боротьба за трон, від неї відпадала одна область за одною, в її скарбниці гуляв вітер, й безцеремонно грабувало генуезьке купецтво. Із зовнішніх ворогів їй найбільше дошкуляли італійські нормани, слов’янські племена, половці й, особливо, турки, які переселилися з Центральної Азії в північно-західну частину Малої Азії. Турецький султан Осман поширив свою владу на візантійську Малу Азію. Турки почали завоювання Балканського півострова — розгромили Сербію й Болгарію. Константинополь опинився в оточенні. Перед лицем смертельної небезпеки візантійська знать остаточно пересварилася. Одні сподівалися, що Західна Європа їм допоможе, якщо на її вимогу об’єднати православну церкву з католицькою. Інші ж більше боялися католицького Заходу, ніж ісламської Туреччини. Візантійський адмірал заявляв, що краще бачити у Константинополі турецьку чалму, аніж папську тіару. Впливове візантійське духовенство також панічно боялося католицизму.

У середині XV ст. величезна турецька сухопутна армія і флот почали облогу Константинополя. Візантійці відчайдушно оборонялися, проте сили були нерівними. Ніхто не прийшов Візантії на допомогу, хоч імператор і підписав указ про злуку православної церкви з католицькою. Візантійці перегородили бухту Золотий Ріг масивним залізним ланцюгом, щоб турецькі судна не змогли наблизитися до міста, але турки перетягли судна сушею і розпочали штурм. Дуже швидко імператор загинув у бою з нападниками. 29 травня 1453 р. турки оволоділи Константинополем, пограбували його, обернули в рабство десятки тисяч городян. В верхівки храму святої Софії збили золотий хрест, а на його місце прикріпили ісламський півмісяць — і став православний храм найбільшою мусульманською мечеттю. Константинополь став столицею Османської (заснованої Османом) імперії — Істамбулом (українською — Стамбулом). Упродовж кількох років турки прилучили до Османської імперії те, що залишилося від колишньої Візантійської імперії. Дату загибелі Візантії, 1453 р., історики іноді вважають кінцем середньовіччя.

Султан — титул монарха в деяких країнах Сходу.

Тіара — трійчаста корона папи римського з хрестом зверху.

Що об’єднує в історії Візантії ці дати: 1071, 1204, 1453 рр.?

Імператор Михайло VIII Палеолог бере в облогу Константинополь у 1261 р. з військовою допомогою турків (на передньому плані) та генуезців (на задньому плані). Середньовічна мініатюра

Облога турками Константинополя в 1453 р. Художник Ж. Місло. XV ст. На задньому плані — турецькі судна, що їх султан велів перетягти сушею, щоб обложити місто також з моря

Для всезнайок

Щоб швидше оволодіти Константинополем, турки відлили велетенську облогову гармату, яка стріляла майже півтонними кам'яними ядрами І звуки пострілу якої було чути за 50 км. Однак Із цього страховиська не вдалося влучити в ціль, до того ж його невдовзі розірвало.

527—565 рр. — час правління Юстиніана.

1453 р. — взяття турками Константинополя.

ПЕРЕВІР СЕБЕ

1. Яку частину Римської імперії стали називати Візантією — Західну, Північну чи Східну?

2. Що об'єднує ці назви: Візантія, Новий Рим, Константинополь, Царгород, Стамбул?

3. Назви причини іконоборського руху. Чим він завершився?

4. Чим були викликані майже безперервні війни Візантії? З якими народами візантійці воювали найбільше?

5. Чому правління Юстиніана названо «золотим віком»?

6. Вирахуй, на скільки століть Східна Римська імперія пережила Західну Римську імперію?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація