Сумний фінал
- 6-04-2022, 13:22
- 528
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна
Сумний фінал
Відроджена Візантія була немічною державою. Її лихоманила запекла боротьба за трон, від неї відпадала одна область за одною, в її скарбниці гуляв вітер, й безцеремонно грабувало генуезьке купецтво. Із зовнішніх ворогів їй найбільше дошкуляли італійські нормани, слов’янські племена, половці й, особливо, турки, які переселилися з Центральної Азії в північно-західну частину Малої Азії. Турецький султан Осман поширив свою владу на візантійську Малу Азію. Турки почали завоювання Балканського півострова — розгромили Сербію й Болгарію. Константинополь опинився в оточенні. Перед лицем смертельної небезпеки візантійська знать остаточно пересварилася. Одні сподівалися, що Західна Європа їм допоможе, якщо на її вимогу об’єднати православну церкву з католицькою. Інші ж більше боялися католицького Заходу, ніж ісламської Туреччини. Візантійський адмірал заявляв, що краще бачити у Константинополі турецьку чалму, аніж папську тіару. Впливове візантійське духовенство також панічно боялося католицизму.
У середині XV ст. величезна турецька сухопутна армія і флот почали облогу Константинополя. Візантійці відчайдушно оборонялися, проте сили були нерівними. Ніхто не прийшов Візантії на допомогу, хоч імператор і підписав указ про злуку православної церкви з католицькою. Візантійці перегородили бухту Золотий Ріг масивним залізним ланцюгом, щоб турецькі судна не змогли наблизитися до міста, але турки перетягли судна сушею і розпочали штурм. Дуже швидко імператор загинув у бою з нападниками. 29 травня 1453 р. турки оволоділи Константинополем, пограбували його, обернули в рабство десятки тисяч городян. В верхівки храму святої Софії збили золотий хрест, а на його місце прикріпили ісламський півмісяць — і став православний храм найбільшою мусульманською мечеттю. Константинополь став столицею Османської (заснованої Османом) імперії — Істамбулом (українською — Стамбулом). Упродовж кількох років турки прилучили до Османської імперії те, що залишилося від колишньої Візантійської імперії. Дату загибелі Візантії, 1453 р., історики іноді вважають кінцем середньовіччя.
Султан — титул монарха в деяких країнах Сходу.
Тіара — трійчаста корона папи римського з хрестом зверху.
Що об’єднує в історії Візантії ці дати: 1071, 1204, 1453 рр.?
Імператор Михайло VIII Палеолог бере в облогу Константинополь у 1261 р. з військовою допомогою турків (на передньому плані) та генуезців (на задньому плані). Середньовічна мініатюра
Облога турками Константинополя в 1453 р. Художник Ж. Місло. XV ст. На задньому плані — турецькі судна, що їх султан велів перетягти сушею, щоб обложити місто також з моря
Для всезнайок
Щоб швидше оволодіти Константинополем, турки відлили велетенську облогову гармату, яка стріляла майже півтонними кам'яними ядрами І звуки пострілу якої було чути за 50 км. Однак Із цього страховиська не вдалося влучити в ціль, до того ж його невдовзі розірвало.
527—565 рр. — час правління Юстиніана.
1453 р. — взяття турками Константинополя.
ПЕРЕВІР СЕБЕ
1. Яку частину Римської імперії стали називати Візантією — Західну, Північну чи Східну?
2. Що об'єднує ці назви: Візантія, Новий Рим, Константинополь, Царгород, Стамбул?
3. Назви причини іконоборського руху. Чим він завершився?
4. Чим були викликані майже безперервні війни Візантії? З якими народами візантійці воювали найбільше?
5. Чому правління Юстиніана названо «золотим віком»?
6. Вирахуй, на скільки століть Східна Римська імперія пережила Західну Римську імперію?
Коментарі (0)