Войти
Закрыть

Перші Плантагенети

7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна

 

Перші Плантагенети

Вільгельм Завойовник посилив Англію. Ще могутнішою вона стала за династії Плантагенетів.

Зі смертю в 1135 р. короля Генріха І, молодшого сина Вільгельма Завойовника, Нормандська династія закінчилася. В Англії спалахнула запекла боротьба за владу. Барони вийшли з покори королю, набудували собі замків і віддалися розбою. Але смута в державі припинилася, коли в 1154 р. королем став француз Генріх II — засновник династії Плантагенетів (1154—1399 рр.). Новий монарх, завдяки одруженню з колишньою жінкою французького короля Алієнорою Аквітанською, володів земельними угіддями не лише в Англії, а й у Франції. Жоден європейський король не мав стільки золота й срібла, як Генріх ІІ.

Віч-на-віч

Генріх II Плантагенет працював за п'ятьох. Про нього говорили, що «він ніколи не присідає, на ногах з ранку до вечора». Все життя провів у походах і оглядинах своїх володінь. Був заповзятим мисливцем.

Генріх II зрив феодальні замки, покарав грабіжників і злодіїв, яких чимало наплодилося в смутну добу, скасував графські титули, надані бозна-кому його попередниками, замінив усіх шерифів. Щоб поповнити державну скарбницю, він навів порядок у стягуванні податків.

За Генріха II королівський суд став верховним. Його послугами міг скористатися кожен вільний (залежних селян судили їх сеньйори). Було заборонено судові поєдинки й ордалії. Позивач мав привести з собою свідків, які свідчили під присягою. Пізніше свідчення під присягою породило суди присяжних, які вирішували, винен підсудний чи ні.

Король зобов’язав служити у війську майже всіх вільних. З тих, хто не йшов на війну, брали податок й на ці кошти наймали солдатів. Солдати-найманці були кращими вояками, ніж рицарі. Ця реформа перетворила рицарів у звичайнісіньких поміщиків, заклопотаних своїм господарством.

Генріх II перетворив архієпископів і єпископів у своїх васалів, оподаткував церковні землі, заборонив духовенству скаржитися папі в Рим. Але голова англійської церкви Бекет, архієпископ Кентерберійський, став горою за збереження церковних привілеїв. Тоді придворні, щоб прислужитися королю, вбили Бекета. Короля звинувачували в причетності до цього злочину. Він мусив відмовитися від церковних реформ і вимолювати в папи прощення. Це дуже похитнуло його авторитет у державі.

Поміркуй, чому наймані солдати воювали краще за рицарів?

Не знайшов спільної мови Генріх II і зі своїми синами — Річардом, якого рицарі-поети назвали Левовим Серцем, та Джоном. Сини страшенно хотіли бути самостійними. Річард спільно з французьким королем Філіппом II Августом ледь не взяв хворого Генріха II у полон. Довідавшись, що й молодший син виступає проти нього, Генріх ІІ від такого удару помер.

Після Генріха II правив Річард Левове Серце (1189—1199 рр.). Англію він залишив напризволяще, все життя провів у мандрах, навіть був заарештований австрійським герцогом і ув'язнений німецьким імператором. Але створена Генріхом II система державного керівництва виявилася такою надійною, що працювала й без короля.

Генріх II. Середньовічна мініатюра

Віч-на-віч

Річард Левове Серце був здібним воєначальником, хоробрим до нестями воїном, поетом, музикантом. Мав запальну вдачу, був незлопам'ятний, але зради й обману не прощав нікому, хоч сам він зрадив рідного батька та ще й намовив на це свого молодшого брата. Був непостійний, свої рішення змінював по десять разів на день, через що сучасники назвали його «так-і-ні». Любив удавати з себе справедливого і щедрого, словом — ідеального рицаря.

Річарда Левове Серце австрійці беруть у полон. З середньовічної мініатюри

1066 р. — Початок норманського завоювання Англії, битва при Гастінгсі.

1154—1399 рр. — правління Плантагенетів. Коли і яким чином германці заселили Британію? Які зміни відбулися в Британії з приходом германців?

ПЕРЕВІР СЕБЕ

1. Розкажи, як змінювалося населення Британії до XI ст.

2. Що і коли змусило Британію об’єднатися в єдину державу?

3. Назви заходи Альфреда Великого щодо оборони держави.

4. Що робив Вільгельм Завойовник для зміцнення свого трону? Чи можна назвати Вільгельма Завойовника видатним політиком?

5. Визначи, чим положення васалів англійського короля відрізнялося від положення васалів французького короля.

6. Заповни таблицю «Реформи Генріха ІІ». Зроби висновки.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація