Войти
Закрыть

Колонізація Нового Світу. Наслідки та значення Великих географічних відкриттів

8 Клас , Всесвітня історія 8 клас Гісем, Мартинюк 2021 (поглиблене вивчення)

 

§ 2. Колонізація Нового Світу. Наслідки та значення Великих географічних відкриттів

ОПРАЦЮВАВШИ ЦЕЙ ПАРАГРАФ, ВИ ДІЗНАЄТЕСЬ:

як відбувалася Конкіста — завоювання Нового Світу; про особливості перших європейських колоній і становище індіанців після Великих географічних відкриттів; у чому полягали наслідки та значення Великих географічних відкриттів.

ПРИГАДАЙТЕ

1. Де пролягали основні торговельні шляхи з країнами Сходу до XVI ст.? 2. Що вам відомо про рівень розвитку народів доколумбової Америки? 3. Робота в парах. Обговоріть і визначте, якими були уявлення про Землю в Середні віки. 4. Що таке колонізація?

1. КОНКІСТАДОРИ В НОВОМУ СВІТІ. У 1495 р. король і королева Іспанії видали указ, яким дозволяли всім охочим споряджати експедиції до нових земель на заході для пошуків золота й інших цінних ресурсів. Дві третини знайденого вони мали віддати до королівської скарбниці. Завдяки цьому іспанська влада вирішувала одразу дві важливі проблеми: позбавлялася небезпечної сили, якою були численні войовничі ідальго (дворяни), що не знаходили заняття на батьківщині після завершення Реконкісти, і забезпечувала собі нове джерело прибутків.

Так розпочалася Конкіста (ісп. conquista — завоювання) Нового Світу, яка за змістом була іспанською колонізацією Америки. Її учасників — конкістадорів, за різними оцінками, налічувалося 5—10 тис. осіб. Маючи перевагу в озброєнні, конкістадори досить швидко розгромили індіанців та підкорили їхні держави. На початок ХVІІ ст. до Америки переїхало близько 200 тис. осіб, серед яких конкістадори становили незначну частину. Більшість підкорених іспанцями земель звільнилася від їхньої влади та здобула незалежність на початку ХІХ ст.

Чи є доцільним термін «Конкіста» для характеристики подій, що відбувалися на початку XVI ст. в Новому Світі? Чому?

У 1508 р. конкістадор Хуан Понсе де Леон заснував на острові Пуерто-Рико перше європейське поселення в Новому Світі, а через п’ять років захопив півострів, який назвав Флорида («Квітуча земля»). У 1517—1518 рр. іспанські конкістадори розпочали завоювання держави майя — найдавнішої із цивілізацій доколумбової Америки.

У 1519 р. загін іспанців на чолі з Ернаном Кортесом, що налічував 500 іспанських воїнів, 13 вершників, 200 індіанців і декілька гармат, вирушив до держави ацтеків. Висадившись на берег, Е. Кортес наказав спалити кораблі. Цим вчинком він продемонстрував, що відступати не збирається. Діючи рішуче й жорстоко, Е. Кортес підкорив ацтеків.

Е. Кортес став намісником Нової Іспанії (так іспанці називали Мексику). Підкоривши протягом декількох років її територію, іспанці стали володарями чи не найбагатших у світі золотих і срібних копалень.

Одночасно із завоюванням Мексики іспанські конкістадори рушили до Південної Америки вздовж її тихоокеанського узбережжя. Завойовників приваблювали розповіді про багаті на золото та срібло землі країни Піру (Перу). Ці землі в той час входили до імперії інків.

Протягом 1524—1530 рр. конкістадор Франсіско Пісарро з невеликим загоном підкорив державу інків, розгромивши їх 80-тисячну армію. Завойовані землі було поділено на віцекоролівства Перу та Нова Іспанія (Мексика). Управляли ними призначені з Мадрида віцекоролі.

Відкриття річки Міссісіпі конкістадором Ернандо де Сото в 1541 р. Художник Вільям Генрі Пауелл. 1853 р.

ДЖЕРЕЛА ПОВІДОМЛЯЮТЬ

Із «Записок» іспанського конкістадора Берналя Діаса дель Кастільйо, учасника походів Е. Кортеса (20-ті рр. XVІ ст.)

...[Після захоплення Мексики] першою вимогою Кортеса до спадкоємця Монтесуми було відновити водогін, прибрати вулиці, полагодити дамби, мости, будинки й палаци. Термін встановлювався два місяці, після чого мали повернутися жителі, і ми також мали оселитися в спеціально відведених для нас кварталах. Чимало наказів було щодо цього, але всіх їх я не пам’ятаю. У будь-якому випадку, дуже швидко було влаштовано чудову гавань для наших бригантин, поряд побудовано міцний форт, потім запроваджено суди й службу безпеки. Усі цінні речі, які знаходили в місті, зносили в одне місце; їх було небагато, і казали, що державну скарбницю за наказом спадкоємця Монтесуми було потоплено в озері... Князів [ацтеків] піддавали тортурам, і вони заявляли, що всі коштовності було потоплено... Але скільки не пірнали, нічого не знайшли...

Яку інформацію про підкорення іспанськими конкістадорами ацтеків можна отримати з історичного джерела?

ЦІКАВІ ФАКТИ

Е. Кортес завоював державу ацтеків із відносно невеликими втратами. Правитель ацтеків Монтесума зустрів іспанців як друзів і запросив їх до столиці своєї держави — міста Теночтітлан, розташованого посеред озера. Однак коли Монтесума зі своїми наближеними увійшов до будинку, де оселився Е. Кортес, іспанці раптово зачинили двері й захопили правителя ацтеків у полон. У палаці Монтесуми іспанці знайшли скарбницю ацтеків, де ті століттями накопичували коштовності, і пограбували її.

Ацтеки намагалися звільнити свого правителя, але іспанці вбили його. Ацтекські воїни пішли в атаку. Е. Кортес наказав відступати. Охоплені панікою іспанці скупчилися на містку через дамбу, і він обвалився. У провалля падали коні, поранені іспанські воїни. Проте Е. Кортесу вдалося вирватися з пастки, навіть забравши частину скарбів.

За рік Е. Кортес повернувся та знову захопив столицю ацтеків. Місто Теночтітлан було зруйнувано, а на його місці іспанські завойовники заснували нову столицю — Мехіко.

Ернан Кортес. Невідомий художник. XVIII ст.

ЦІКАВІ ФАКТИ

Ф. Пісарро за допомогою хитрощів захопив у полон Верховного Інку Атауальпу, знищивши при цьому 3 тис. інків. Коли Атауальпа зрозумів, що іспанців найбільше цікавить золото, то запропонував за свою свободу великий викуп: засипати золотом величезну кімнату на висоту піднятої руки, а дещо меншу кімнату двічі наповнити сріблом (приблизно 6 тонн золота і 12 тонн срібла). Ф. Пісарро погодився на це. Два місяці інки збирали коштовності, щоб звільнити свого правителя. Проте це не врятувало життя Атауальпи — Ф. Пісарро наказав його стратити. Після смерті Верховного Інки загони іспанських завойовників розсіялися по всій країні, грабуючи храми й палаци. Усі захоплені золоті речі вони розплавляли, знищуючи унікальні витвори мистецтва цивілізації інків.

Франсіско Пісарро. Художник Амабль-Поль Кутан. 1835 р.

Які риси характеру зображених діячів намагалися передати художники?

2. ПЕРШІ КОЛОНІЇ ЄВРОПЕЙЦІВ У НОВОМУ СВІТІ. ДОЛЯ ІНДІАНЦІВ. На землі Нового Світу переїздили представники різних верств суспільства. Більшість із них об’єднувало прагнення розбагатіти в будь-який спосіб. До місцевих жителів — індіанців — вони ставилися лише як до знарядь, які їм допоможуть у цьому. Утиски з боку європейських переселенців, а також завезені ними хвороби (чума, віспа, тиф) призвели до катастрофічного зменшення кількості місцевого населення.

За різними оцінками, із приблизно 40 млн населення доколумбової Америки на середину XVII ст. було втрачено від 50 до 90%.

Європейські переселенці відбирали в індіанців землю та примушували працювати на копальнях, видобуваючи золото та срібло. Католицькі священники часто силою навертали місцеве населення на християнство. Індіанці масово вмирали від тяжкої праці, голоду, хвороб або вбивали себе і своїх близьких, щоб не бути рабами. Для того щоб замінити померлих на важких роботах, до Америки почали завозити темношкірих рабів з Африки. У XVI ст. за одного такого раба на невільницьких ринках Бразилії платили в 15 разів більше, ніж за раба-індіанця. Із тисяч рабів, яких захоплювали в Африці та везли на кораблях через океан, виживало не більше половини, але торговці «живим товаром» усе одно отримували величезні прибутки. Работоргівля тривала в Америці до першої половини XIX ст.

ДЖЕРЕЛА ПОВІДОМЛЯЮТЬ

З «Історії Індій» іспанського священника-домініканця Бартоломе де лас Касаса (друга половина XVI ст.)

Індіанці... працювали в ті часи безперервно, і на всіх важливих роботах над ними ставили жорстоких наглядачів — іспанців... Ці наглядачі поводилися з ними так суворо, жорстоко й нелюдяно, не даючи їм хвилини перепочинку ані вдень, ані вночі, що нагадували служителів пекла. Вони били індіанців палицями і дрюками, лупцювали їх поза вухами, хльостали батогами, били ногами, і ті не чули від них ласкавіших слів, аніж «собака»; і тоді, змучені безперервним знущанням. і нестерпною працею без усякого відпочинку, усвідомлюючи, що в них немає ніякого майбутнього, крім неминучої смерті... вони почали тікати в ліси й гори, намагаючись сховатися там, але натомість іспанці утворили спеціальну поліцію, яка полювала за бідолашними та повертала їх назад...

Це тягло за собою виснаження й загибель індіанців... За шість-вісім місяців, поки група індіанців видобувала золото в копальнях, помирала чверть, а то й третина робітників.

Переконавшись, що справа йде до загибелі всіх індіанців, іспанці вирішили... привезти сюди замість померлих... якомога більше рабів з інших місць...

Робота в парах. Обговоріть, яким було ставлення іспанських конкістадорів до індіанського населення Нового Світу.

Поміркуйте, чи був значним вплив Великих географічних відкриттів на світобачення, господарське та суспільне життя населення Європи й Нового Світу. Поясніть свою думку.

3. НАСЛІДКИ І ЗНАЧЕННЯ ВЕЛИКИХ ГЕОГРАФІЧНИХ ВІДКРИТТІВ. Великі географічні відкриття справили значний вплив на господарське життя всієї Європи. Якщо раніше головні торговельні шляхи пролягали через Середземне й Балтійське моря, то тепер вони перемістилися в океани. Виникла світова торгівля, що налагоджувала зв’язки між окремими материками. Почалося формування світового ринку як складової частини економіки нового суспільства.

Італія перестала були найбільш розвиненою торговельною територією в Європі, поступившись місцем спочатку Португалії та Іспанії, а згодом — Нідерландам та Англії. Новими центрами ділової активності стали міста Кадіс і Севілья в Іспанії, Антверпен та Амстердам у Нідерландах, Лондон в Англії.

Безпосереднім наслідком Великих географічних відкриттів стала поява колоніальних імперій. Першими їх створили Португалія та Іспанія, згодом — Нідерланди, Англія, Франція. Володіння колоніями приносило країнам-метрополіям величезні прибутки та сприяло їхньому розвитку. У той самий час колонії стали однією з причин колоніальних війн. Першою з них вважається спроба Франції в 60-х рр. XVI ст. відібрати в Іспанії півострів Флорида в Північній Америці.

Колоніальні війни — збройні зіткнення між державами за захоплення територій, які не були колоніями, або за перерозподіл колоніальних володінь.

Як Великі географічні відкриття вплинули на розвиток європейської цивілізації?

«Революція цін» — процес знецінення грошей унаслідок падіння вартості золота та зростання цін на товари першої необхідності.

Одним із найважливіших наслідків Великих географічних відкриттів стала «революція цін». У 40-х рр. XVI ст. ціни на більшість товарів почали стрімко зростати. Ціна на хліб у XVI ст. зросла в п’ять-сім разів. Європейці звинувачували в цьому скупників товарів, але справжня причина стрибка цін полягала у величезній кількості золота та срібла, завезених до Європи з Америки й Індії. Саме це призвело до значного здешевлення золотих і срібних грошей та відповідного зростання цін на товари.

ДЖЕРЕЛА ПОВІДОМЛЯЮТЬ

Із тексту «Вимоги», отриманої Ф. Пісарро від короля Іспанії для здійснення завоювання Перу (1533 р.)

Форма й порядок, яким належить бути у вимозі, яку від імені його величності мають висунути карибські індіанці повсталим у провінції Перу, є такими:

...Їх величності є володарями цих островів і материка. Їх величності наказали обходитися із жителями цих територій, як з іншими підданими й васалами, і ви маєте робити те саме.

Тому, як ми тільки можемо, просимо вас і вимагаємо, щоб ви добре зрозуміли це, визнали церкву володаркою світу. і наших правителів.

Якщо ви зробите так — це буде правильно, а їх величності й ми від їхнього імені приймемо вас із любов’ю й милосердям, надамо свободу вашим дружинам, дітям і маєткам, звільнимо їх від будь-яких повинностей. І ми не примусимо вас до того, щоб ви ставали християнами, лише якщо ви самі побажаєте перейти в нашу святу католицьку віру, як це зробили майже всі жителі інших островів. Тоді їх величності крім цього подарують вам привілеї, звільнення [від сплати податків] і нададуть вам чимало милостей.

А якщо ви цього не зробите, або виявите умисну повільність. ми дієво виступимо проти вас, і поведемо з вами війну. і підкоримо вас і приведемо в покору церкві та їх величностям, і захопимо ваших людей і ваших жінок та дітей, і зробимо їх рабами та як таких продамо. і захопимо ваше майно, і завдамо вам будь-якої шкоди та збитків, яких тільки зможемо, як непокірним васалам, що не бажають прийняти свого сеньйора, чинять йому опір і суперечать йому; і ми заявляємо, що вбивства та збитки, які це викличе, стануть вашою виною, а не їх величностей, нас або тих рицарів, що з нами прийшли.

Робота в парах. Обговоріть і визначте, що проголошувала іспанська влада щодо корінного населення Нового Світу.

ЦІКАВІ ФАКТИ

Після Великих географічних відкриттів європейці навчилися вирощувати нові культури — кукурудзу, квасолю, картоплю, томати. Поширилося вживання шоколаду, цукру, земляних горіхів, тропічних фруктів, м’яса індички.

Із появою картоплі європейці нарешті позбулися загрози голоду. Кукурудза стала поживною їжею для людей та кормом для худоби. Виробництво цукру у Бразилії та його продаж до Європи сприяло розвитку харчової промисловості. Солодощі стали доступними не лише заможним, а й простим людям. У раціоні населення з’явилися різноманітні рибні страви.

Поширилося вживання какао, кави та чаю. З Америки європейці запозичили також звичку палити тютюн і грати з пружним каучуковим м’ячем (так зароджувалися сучасні баскетбол і волейбол).

Прянощі — головний товар Індії

Чому, на вашу думку, східні прянощі високо цінувалися серед тогочасних європейців?

УКРАЇНА І СВІТ

Європейці Нового часу, захоплені розширенням меж відомого світу, дізнавалися і про тогочасні українські землі. Про це їм розповідали передусім твори італійських мандрівників і дипломатів. Найбільш відомими серед них були «Подорож до Персії» Амброджо Контаріні та «Подорож до Тани» Іосафата Барбаро. Величезне значення у знайомстві тогочасної Європи зі східнослов’янським світом мала латиномовна праця польського історика й географа Матвія Меховського «Трактат про дві Сарматії», видана в 1517 р. У ній описано українські землі, які щедро обдаровані природою, але потерпають від сусідства з мусульманським світом.

Від «революції цін» найбільше постраждала Іспанія, яка лише за XVI ст. вивезла з Нового Світу золота та срібла на 1,5 трлн доларів у сучасних цінах. У середньому Іспанія отримувала зі своїх володінь в Америці по 300 тонн коштовних металів на рік. Причому ці гроші іспанський королівський двір витрачав переважно на придбання предметів мистецтва й ведення війн у Європі. Менше постраждали країни, де золото та срібло Нового Світу вкладалося в розвиток виробництва, завдяки чому зростала кількість товарів.

Епоха Великих географічних відкриттів охопила порівняно невеликий відрізок часу, але за цей період відбулися важливі зміни в уявленнях людей про світ, який їх оточував. На карті з’явилися нові континенти, острови, торговельні шляхи. Великі географічні відкриття стали поштовхом до нових досліджень, а також розвитку природничих наук — географії, біології, астрономії, фізики, хімії. Розпочиналися пошуки легендарного Південного материка (Австралія).

Географічні відкриття змінили звичне для європейців світобачення. Уперше люди відчули, наскільки величезним і різноманітним є навколишній світ. Відома європейцям на початку XVII ст. територія Землі збільшилася в шість разів порівняно з XIV ст.

ЧИ ПОГОДЖУЄТЕСЬ ВИ З ТИМ, ЩО... ЧОМУ?

  • Унаслідок завоювань іспанців у Новому Світі сформувалася найбільша на той час Іспанська колоніальна імперія.
  • Великі географічні відкриття справили важливий і неоднозначний вплив на розвиток як Європи, так й інших частин світу.

ПРАЦЮЄМО З ХРОНОЛОГІЄЮ

1495 р. — початок Конкісти — завоювання Нового Світу.

60-ті рр. XVI ст. — початок колоніальних війн.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Перевірте набуті знання за навчальною грою «Аукціон».

Правила гри. На аукціоні можна «придбати» бали за свої знання як розрахункову одиницю. Для цього учні та учениці мають навести характеристики подій і явищ, розглянутих у параграфі (два-три речення). За кожну правильну відповідь нараховується 1 бал. Характеристики не можна повторювати.

2. Дайте власну оцінку діям іспанських конкістадорів у Новому Світі. Якими фактами ви можете її підтвердити? 3. Як склалася доля індіанців в іспанських і португальських колоніях? 4. Колективне обговорення. Підтвердьте або спростуйте судження, що життя населення Європи й Нового Світу зазнало суттєвих змін через Великі географічні відкриття.

5. Визначте, назвіть і покажіть на карті атласу колоніальні володіння європейців у Новому Світі на середину XVII ст. 6. Простежте за картою атласу, як змінювався простір впливу європейської цивілізації на світ. 7. Продовжте роботу над складанням синхронізованої хронологічної таблиці «Європа в Ранньомодерну добу» (с. 6).

8. Розв’яжіть пізнавальну задачу. Один іспанський конкістадор писав про індіанців: «Переважна частина цієї землі заселена й безправно захоплена дикими тваринами та нерозумними істотами або грубими дикунами, які через своє безбожне невігластво й богохульне ідолопоклонство гірші за хижаків». Висловіть своє ставлення до наведеного твердження. Як іспанські конкістадори виправдовували своє право на підкорення індіанців? 9. Складіть листа до іспанського короля від особи Е. Кортеса або Ф. Пісарро, де повідомте про експедицію з підкорення індіанців.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду