Войти
Закрыть

Матеріал до практичного заняття 2. Наслідки індустріальної революції

9 Клас , Всесвітня історія 9 клас Полянський

 

Матеріал до практичного заняття 2

Наслідки індустріальної революції

І. Суспільні наслідки індустріальної революції

• Прочитайте твердження 1-7. Визначте, які явища характеризують доіндустріальні часи, а які — період індустріальної революції.

1. Пару, яку в середині XIX ст. широко використовували в індустрії та транспорті, витісняють електрика й двигуни внутрішнього згоряння.

2. Вищий коефіцієнт корисної дії електричних і дизельних двигунів сприяв підвищенню ефективності промислового виробництва.

3. У виробництві й побуті мільйонів людей з’явилися водогін, парове опалення, каналізація, електричне освітлення, газопостачання, телефон, автомобіль, різні електроприлади.

4. Відбулося масштабне будівництво залізниць і парового флоту; зводилися великі споруди — мости, тунелі.

5. Посилилися міграція та еміграція; завдяки поліпшенню матеріальних умов, удосконаленню транспорту, імпорту продовольства, досягненням у медицині зросла народжуваність і збільшилася тривалість життя.

6. У містах з’явилися широкі проспекти, якими їздили автомобілі; електротранспорт та електричне освітлення; багатоповерхові будинки з усіма вигодами.

7. Активізувалася зовнішня торгівля, завдяки чому істотно зросли прибутки підприємців.

II. Зміни в житті й побуті різних верств населення

Наслідком індустріальної революції були не тільки економічні й соціальні зміни, вона також позначилася на повсякденному житті людей, їхньому побуті, звичках і навіть моралі.

• Ознайомтеся з переліком винаходів і вдосконалень, які подарувало нам «довге» XIX ст. Якими з них Ви, Ваші батьки, друзі й знайомі користуєтеся часто, якими — рідко, а без яких Ви можете обійтися?

Винаходи й удосконалення в період «довгого» XIX ст.

III. Вплив індустріальної революції на суспільну мораль і життя людей

У період індустріальної революції більшого значення набували економічні блага, зокрема масове виробництво предметів загального вжитку, прагнення людей до комфорту. Дедалі більше ручну працю замінювала техніка, що своєю чергою змінювало умови проживання як для знаті й великих підприємців, так і для пересічних людей.

Розвиток побутової техніки був нерозривно пов’язаний з появою електрики й винаходом першої електричної лампочки. До будинків почали підводити електроенергію, виникла ідея електрифікувати важку ручну працю людини. Першими побутовими електроприладами стали: плита, праска, чайник, щипці для завивання волосся, яйцеварка. Водночас із появою побутових електроприладів почала розвиватися така галузь, як ремонт побутової техніки.

Уже в 1896 р. на всесвітній промисловій виставці було представлено понад 80 електричних побутових і кухонних приладів. Для наступного кроку в розвитку побутової техніки знадобився трифазний електричний двигун, завдяки якому було винайдено фен, удосконалено громіздкі пилососи, пральні машини, холодильники, посудомийні машини й іншу побутову техніку.

• Ознайомтеся з висловлюванням англійського історика. Чи нагадує Вам описане сьогодення?

«Вугілля та сталь принесли процвітання всій Європі й переродили європейську цивілізацію... Паспорти зникли скрізь, крім Росії та Туреччини. Якщо людина, яка перебувала в Лондоні, о 9-й годині ранку вирішувала поїхати до Рима або Відня, то о 10-й вона могла вже виїхати без паспорта й туристського чека, з одним лише гаманцем у кишені».

А. Дж.Тейлор (Борьба за господство в Европе. 1848-1918. — М.: Изд-во иностранной литературы, 1958. — С. 278-279)

IV. Зміни в житті пересічних людей завдяки досягненням індустріальної революції

• Визначте, які з цих предметів, пристроїв і засобів характеризують: а) часи, що передували індустріальній революції; б) індустріальне суспільство.

• Розгляньте ілюстрації, на яких зображені вулиці Лондона в XVII й на початку XX ст. Що нового з’явилося в житті міста завдяки індустріальній революції? Який висновок Ви можете зробити, порівнюючи ці два зображення?

XVII ст.

Початок XX ст.

• Які етапи переходу від традиційного до індустріального суспільства засвідчує вдосконалення трамвая?

Нью-Йорк. 1850-і роки

Лондон. 1887 р.

Львів. 1894 р.

• Які характерні ознаки мотоциклів різних епох свідчать про технічний прогрес?

Мотоцикл Даймлера. 1885 р.

Мотоцикл NSU. 1901 р.

Сучасний мотоцикл. XXI ст.

• Про які зміни в побуті свідчать картина XVIII ст. та фото початку XX ст.? Завдяки яким винаходам відбулися ці зміни? Чому, на Вашу думку, на обох ілюстраціях зображено жінок? Чи погоджуєтеся Ви з поділом занять на «чоловічі» і «жіночі»?

Дж. Баптист. Прання. 1730-і роки

Електрична пральна машина. Початок XX ст.

• Визначте, до якого часу належать подані зображення. Які зміни в побуті людей вони демонструють? Чому Ви дійшли такого висновку?

Д. Індуно. Лист

Фото

• Порівняйте ілюстрації. Чим відрізняється зображене на них прасування білизни? Яка з ілюстрацій, на Вашу думку, зроблена раніше? Чому Ви дійшли такого висновку? Чому на цих і попередніх чотирьох ілюстраціях художники й фотографи зобразили жінок? Чи вважаєте Ви такий розподіл обов’язків справедливим? Чи існує він донині?

• Які, на Ваш погляд, зміни в суспільному житті внаслідок індустріальної революції відображені на цих малюнках? Охарактеризуйте зміни, що відбуваються в сучасній моді внаслідок наукового й технічного прогресу.

Сукня кринолін. Середина XIX ст.

Костюми для їзди на велосипеді. Фото. Кінець XIX ст.

• Проаналізуйте схеми тривалості подорожей із Нью-Йорка до інших міст США в 1800 і 1860 рр. Які зміни Ви помітили й чим Ви можете їх пояснити?

• Висновок

Кожна з технологічних революцій спричинює ті чи інші соціальні зміни. Аграрна революція сприяла зміцненню соціальних відносин у племенах, виникненню торговельних відносин між поселеннями, поділу праці: хлібороби обробляли землю, скотарі вирощували худобу, ремісники виготовляли знаряддя праці тощо.

Унаслідок індустріальної революції виникли міста, з’явився попит на технічних фахівців для обслуговування машин. Поступово сформувався середній клас. Покращилася якість освіти, відбулося зближення науки й техніки, прискорення технічного прогресу. Також ознаками індустріальної революції стали масове залучення до виробництва й участі в житті суспільства жінок, початок боротьби жінок за рівні з чоловіками права. Підвищився загальний рівень життя, у побуті з’явилися технічні пристрої, що полегшили хатню роботу; відбулося здешевлення багатьох товарів. Зріс рівень освіченості населення, розпочався процес взаємопроникнення культур.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Всесвітня історія 9 клас Полянський", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація